Ikvienam, kurš dzīvē kaut reizi ir piedalījies kāzu vai jebkura cita liela pasākuma banketa plānošanā, visticamāk, atmiņā palikušas arī garās stundas, kuras aizvadītas, skrupulozi plānojot visu, sākot ar ēdienkarti un galda piederumiem un beidzot ar dzērienu klāstu un glāžu formu.
Pieredzējušais “B-Bārs” viesmīlis Guntis Kalējs atbild uz jautājumiem, kas palīdzēs sagatavoties pasākumam.
Ar ko sākt dzērienu bāra plānošanu?
Vispirms ir jāapzinās savas finansiālās iespējas. Jāsaprot, uz kādas kategorijas alkoholiskajiem dzērieniem skatīties.
Protams, ir laikus jāzina, kādu cilvēku skaitu plānots uzņemt, taču tikpat būtiski ir savlaicīgi zināt, kāda veida bāru veidosiet – kokteiļbāru vai vienkāršu bāru, kurā iespējams pasūtīt vīnu, šampanieti, stipros dzērienus. Kokteiļbāra gadījumā pavisam noteikti būs nepieciešams arī bārmenis, kurš spēs tikt galā ar pasūtījumiem.
Ja tas ir normāls tusiņš, kurš sākas vakarā un beidzam ap trijiem, četriem naktī, es parasti organizēju bāra krājumus tā, lai uz vienu cilvēku būtu vairāk vai mazāk 300 grami stipro alkoholisko dzērienu, nerēķinot iekšā vīnu, šampanieti vai citus vieglos dzērienus.
Kā izvēlēties dzērienus atbilstoši ēdienkartei un sezonai?
Ja ir tāda iespēja, ir ieteicams vadīties pēc šefpavāra ēdienkartes, izvēloties vīnus, kurus plānots pasniegt. Jāpiebilst, ka gada siltajos mēnešos nav pieņemts celt galdā konjaku vai viskiju. Arī strādājot aiz restorāna bāra letes ir novērojams, ka vasarā tos izvēlas ievērojami retāk. Viskijs vēl turas apritē, taču konjaks – tas ir tipisks ziemas dzēriens. Ļoti sildošs.
Vasarā, kā likums, arī sarkanvīnu izvēlas daudz retāk. Virsroku ņem gadalaikam un laikapstākļiem daudz piemērotākie baltvīni, dzirkstošie vīni un rozā vīni.
Vai izvēloties dzērienus ņemt vērā viesu gaumi?
Patiesība ir tāda, ka visiem nekad pilnībā izpatikt neizdosies. Ja vēl veiksiet aptauju un katram no ielūgtajiem viesiem jautāsiet, ko viņš dzer, pretī saņemsiet 40 līdz 70 dažādas atbildes ar vairākiem dzērienu zīmolu nosaukumiem.
Ņemot vērā, ka aicinātos cilvēkus jūs daudz maz pazīstat, atbilde ir vienkārša – ir jāizvēlas vai nu tas, ko dzer vairākums, vai arī to, kas jums pašiem garšo vislabāk.
Ja runājam par vīnu, tad tam kāzu banketā, protams, ir būtiska loma. Parasti priekšroka tiek dota viegliem pussausajiem un sausajiem vīniem. Ar dzirkstošajiem vīniem tas pats stāsts. Šobrīd aptuveni jau ceturto gadu topā ir “Prosecco”.
Kur vislabāk iegādāties alkoholiskos dzērienus pasākumam?
Es pavisam noteikti ieteiktu pirkt specializētā veikalā. Šis tomēr ir nozīmīgs un vairumā gadījumu arī salīdzinoši dārgs pirkums.
Iepērkoties veikalā, kurš specializējas tieši uz alkoholiskajiem dzērieniem, jūsu priekšā būs gan liels, kompetentu cilvēku izraudzīts sortiments, gan arī speciālisti, kuri spēs atbildēt uz dažāda veida jautājumiem. Ļoti ieteiktu izvairīties no vietām, kuras rada kaut mazākās šaubas par preču izcelsmi un kvalitāti. Jā, cena var būt ļoti simpātiska, taču iemesli tam var būt dažādi, bieži vien ne tie pieņemamākie..
Plānojot alkoholisko dzērienu pirkumu lielākam pasākumam, lieti var noderēt “Spirits & Wine” mājaslapā atrodamais “alkolators”.