Sienas pulkstenis Izglītības un zinātnes ministrijas telpās. Foto: Paula Čurkste/LETA
Valsts izglītības satura centrs (VISC) nesaredz iespēju skolēniem, kuri plāno iestāties citu valstu augstskolā, uz iesniegumu pamata ātrāk izsniegt centralizēto eksāmenu sertifikātus, un tā vietā piedāvā saņemt izziņu kā apliecinājumu par kārtotiem eksāmeniem, trešdien izskanēja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā.
9.klašu absolventi centralizēto eksāmenu sertifikātus saņems 1.jūlijā, bet 12.klases skolēni - 11.jūlijā. Vienlaikus skolēni, tostarp Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas audzēkņi, saskārušies ar situāciju, kad sertifikātus nevar saņemt ātrāk, lai arī to prasa izvēlētās ārvalstu augstskolas uzņemšanas prasības.
Arī Tiesībsarga birojs saņēmis iesniegumu no Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas 12.klases skolēna, kurš plāno iesniegt dokumentus Dānijas Tehniskajā universitātē, kur to var izdarīt līdz 5.jūlijam, deputātus informēja Tiesībsarga biroja pārstāve Tatjana Gudramoviča. Skolēns esot vērsies gan Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), gan VISC, taču saņēmis atteikumu, jo cita starpā tiktu pārkāpts vienādu iespēju princips.
Ja sertifikāta izdošanas termiņš izšķiroši ietekmē skolēna turpmākās studiju iespējas, Tiesībsarga birojs aicina VISC izņēmuma gadījumos šogad pieļaut atkāpes un iesniegumus izskatīt individuāli. "Ir ļoti, ļoti netaisnīgi izslēgt šos skolēnus uz veselu gadu un ieteikt [viņiem] startēt izvēlētajā mācību iestādē nākamgad," sacīja Gudramoviča.
VISC Vērtēšanas un analītikas departamenta direktors Normunds Rečs norādīja, ka individualizētu sertifikātu sagatavošanu ierobežo Valsts pārbaudījumu informācijas sistēma (VPS). Tam vajadzētu izstrādāt papildu funkcionalitātes, kas izmaksātu "visai dārgi", un arī pati izstrāde aizņemtu noteiktu laiku. "Ja tas būtu atkarīgs tikai no VISC darbībām, mēs to varētu nodrošināt," pārliecināts Rečs.
Tā vietā VISC piedāvā nākamajā mācību gadā samazināt centralizēti vērtējamo eksāmenu skaitu. Tas ļaušot ātrāk pabeigt 9.klases un vidusskolas centralizēto eksāmenu vērtēšanu, līdz ar ko sertifikātus varētu izsniegt ātrāk. Pēc VISC prognozēm sertifikātus par pamatizglītību varētu izsniegt ar 2025.gada 25.jūniju, bet vidējās izglītības sertifikātus - ar 2025.gada 3.jūliju. LETA jau rakstīja, ka šādu ieceri sliecas neatbalstīt nozares pārstāvji.
Ja skolēns šogad plāno stāties augstskolā ārpus Latvijas, kur uzņemšanas dokumenti jāiesniedz pirms izziņotā sertifikātu izsniegšanas datuma, VISC izsniedz izziņu, kas apliecina, ka skolēns ir nokārtojis centralizētos eksāmenus. Vienlaikus tā nesniedz informāciju par iegūto rezultātu centralizētajā eksāmenā un neaizstāj sertifikātu. Izziņas izsniegšana ir maksas pakalpojums.
Ar šādu kārtību neapmierināts ir opozīcijas deputāts Česlavs Batņa (AS). Viņa ieskatā, Ministru kabineta noteikumos noteiktais par sertifikātu izsniegšanu piecu nedēļu laikā pēc sesijas noslēguma teorētiski ļauj sertifikātus izsniegt vienu nedēļu pēc sesijas beigām. Arī pedagogu trūkums eksāmenu labošanai deputātam nebija pārliecinošs arguments.
"Kolēģi, vai mēs gribam, lai pēc kādiem pieciem, sešiem, desmit gadiem Latvijā būtu jauns Mariss Jansons vai Elīna Garanča, kas nestu mūsu vārdu pasaulē? Iespējams, šogad mēs likvidēsim iespēju kādam [jaunietim] kļūt par tādu cilvēku tikai tāpēc, ka mums ir termiņi," izteicās Batņa.
Arī Saeimas komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre (JV) uzskata, ka "nav riktīgi", ja skolēni laikus nevar iegūt sertifikātus. "Mēs visu laiku mēģinām tamborēt apkārt ar datumiem," situāciju vērtēja deputāte. Viņa kā piemēru minēja Lietuvu, kur eksāmenu sesija notikusi martā, lai skolēni varētu laicīgi iesniegt dokumentus citu valstu izglītības iestādēs.
Savukārt deputāte Ilze Vergina (JV) aicināja VISC "ļoti rūpīgi" vērtēt vajadzību pēc starpdisciplinārā eksāmena. Tā vietā viņa redz vajadzību pēc diskusijas par monitoringa darbu STEM mācību priekšmetos. "Mums patiešām ir ārkārtīgi daudz eksāmenu, vai [ar] kuriem patiesībā mēs sasniedzam to jēgu, šaubos," izteicās deputāte.
Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga (JV) solīja, ka VISC turpinās meklēt risinājumus. Taču nevarot gaidīt, ka tos varēs atrast pilnīgi visām situācijām, jo arī vienā valstī esošajās augstskolās uzņemšanas termiņi mēdz atšķirties.
9.klašu skolēniem mācību gads beigsies 14.jūnijā, bet 12.klases skolēniem - 21.jūnijā.
Pēc VISC aplēsēm, kopumā būs jānovērtē ap 120 000 eksāmenu darbu un jāsagatavo tikpat daudz sertifikātu elektroniska dokumenta formā. Vērtēt eksāmenus var sākt tikai jūnijā, kad skolotājiem nav mācību stundas. VISC nodrošina kopumā 26 centralizēto eksāmenu sagatavošanu un organizēšanu.
Sienas pulkstenis Izglītības un zinātnes ministrijas telpās. Foto: Paula Čurkste/LETA