You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Skolioze – vairāk kā tikai asimetriska stāja!

Skolioze, muguras sāpes, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Skolioze, muguras sāpes, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Skoliozes izplatība ir 2-3% no populācijas, variējot smaguma pakāpē un veidā. Visbiežāk skoliozi atklāj pusaudžu gados ap straujo augšanas periodu. Diemžēl nereti skolioze tiek atklāta novēloti, tādēļ ir būtiski vecākiem regulāri pievērst uzmanību bērna ikdienas pozām, piemēram, sēdus pie datora, un stājai. Asimetriskai stājai var būt risks progresēt līdz skoliozei.

Kas īsti ir skolioze?

Vienkāršiem vārdiem sakot, skolioze ir tad, ja mugurkaula fizioloģiskajā asī jeb tam pareizajā formā, ir izveidojusies nobīde, kā rezultātā veidojas ķermeņa jeb rumpja deformācija uz sānu. Paliek nepareiza, bieži vien neizlabojama stāja, pastāv risks mugurkaulu skriemeļu nobīdēm, muskuļu sāpēm u.t.t. Ir vairāki skoliozes veidi, kā arī smaguma pakāpes. Smagākajos gadījumos ir jāveic operācija. Ja neskaita izteiktus veselības traucējumus (piem., iedzimtas skriemeļu anomālijas, cerebrālā trieka, u.c.), kuru komplikācija var būt skolioze, tad visbiežāk skoliozes cēlonis nav zināms. Tomēr lielu lomu spēlē ģenētika. Respektīvi, ja kādam no radiniekiem, it īpaši pirmās pakāpes, piemēram, bērna mātei vai tēvam, ir skolioze, tad ir paaugstināts risks, ka tā iedzims arī bērnam.

Taču ne vienmēr šķība mugura nozīmē, ka cilvēkam ir skolioze! Stājas asimetrija var rasties asimetrisku ikdienas pozu un/vai sporta veidu un tiem sekojoša muskulatūras disbalansa dēļ (vienu muskuļu vājums, citu pārāk liels saspringums un/vai vienu muskuļu saīsinājums, citu – pagarinājums). Lai novērstu stājas asimetriju un izglītotu par pareizas stājas un ikdienas darba pozu ergonomikas pamata principiem, ir svarīgi laicīgi vērsties pie fizioterapeita (arī bērna vecumā!). Regulāras nodarbības pie fizioterapeita ne tikai stiprina muguras muskuļus un mazina stājas asimetriju, bet arī gadījumā, ja pastāv risks skoliozes attīstībai, var apturēt vai pat samazināt skoliozes veidošanos. Ja skolioze ir diagnosticēta, tad visbiežāk skoliozes dēļ bērns vai pusaudzis nav ierobežots fizisko aktivitāšu veikšanā, tomēr, ja deformācija ir ļoti izteikta, tad noteiktas aktivitātes nav vēlamas (piem., kontakta sporta veida, sporta veidi, kam pastāv paaugstināts krišanas un/vai mugurkaula traumatizācijas risks). Jāzina, ka ārstēt skoliozi var tikai skoliozes specifiska vingrošana jeb Šrotas metode. Šrotas metode ir fizioterapijas metode, kas balstīta uz ilgstošu klīnisko pieredzi un zinātniskajiem pētījumiem. Nelielas stājas izmaiņas var mazināt ar klasisko vingrošanu, tomēr rentgenoloģiski apstiprinātas skoliozes gadījumā var palīdzēt tikai skoliozes specifiska ārstēšana.

Kas var liecināt par skoliozi?

Nozīmīgākās mugurkaula asimetrijas pazīmes ir:

  • nevienāds plecu augstums,
  • slīps iegurnis,
  • trīsstūru asimetrija starp rokām brīvi gar sāniem un ķermeni,
  • viena lāpstiņa vairāk izspiežas un novietota augstāk vai zemāk par otru,
  • krūšu daļas kupris,
  • iegurnis vairāk izbīdījies uz vienu sānu.

Kas veicina stājas izmaiņas?

Ilgstošs, sēdošs darbs vai mācības var būt iemesls stājas izmaiņu attīstībai. Pie galda daudzi sēžam saliekušies, nedomājot par pareizu sēdēšanu. Nereti sēžam saliekušies uz priekšu vai pat atstutējušies pret galdu vai pret savu roku.

Mobilā telefona lietošanas laikā cilvēki ir noliekuši galvu, kakla daļu uz leju. Šī ir ļoti izplatīta problēma mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad teju katrs bērns pavada vairākas stundas pie telefona ekrāna. Nepareiza runāšana pa telefonu (tas iespiests starp plecu zonu un ausi) var veicināt muskuļu saspringuma un sāpju rašanos. Šis aspekts vairāk ir attiecināms uz pieaugušajiem, kuri ikdienā darbā daudz izmanto telefonu, paralēli darot citus darbus.

Nepareiza mugursomas, smagas somas, arī rokas somas nēsāšana uz vienu plecu var būt iemesls, lai veidotos saspringums plecu joslas muskuļos, sāpes tajos. Svarīgi mācīt gan bērnam, gan pieaugušajiem kā pareizi nēsāt mugursomu, un arī – kā cilāt smagumus, ievērot ergonomikas principus darbā ar telefonu un datoru, mazinot stājas izmaiņu, muskulatūras saspringuma un sāpju riskus.

Kā izvairīties no stājas asimetrijas?

Stājas asimetrijas mazināšanai, pirmkārt jāseko līdzi saviem ikdienas paradumiem! Ir ļoti svarīgi, lai vecāki bērniem ne tikai stāstītu par iespējamām sekām, bet arī rādītu labu piemēru ikdienā. Ikdienas vienveidīgā, mazkustīgā darba laikā ik pa brīdim jāpaņem atslodzes pauze un jāmaina poza, izstaigājoties, atguļoties, var veikt mazos vingrojumus, kas izkustina mugurkaulu un stiprina muguras muskulatūru. Noteikti jābūt fiziski aktīviem – pēc 2020. gadā izdotajām Pasaules Veselības Organizācijas vadlīnijām bērniem no 5 līdz 17 gadu vecumam jābūt fiziski aktīviem vismaz 60 minūtes dienā. Pieaugušajiem būtu vismaz 2 reizes nedēļā jāveic muskuļu stiprinošas aktivitātes, savukārt, vecuma grupā 5-17 gadi – vismaz 3 reizes nedēļā. Jebkurā vecumā ir jāmazina mazkustīgs/sēdošs dzīvesveids.

Viens no būtiskākajiem paņēmieniem, lai mazinātu skoliozes tālāko attīstību, ir agrīna diagnostika. Ja vecāks pamana pirmsskolas vecuma bērnā (vai pat zīdainī) vai pusaudzī pozu un/vai stājas asimetriju, it īpaši ar progresējošu tendenci, tad ir rekomendējama konsultācija pie ārsta (ģimenes ārsts, bērnu ortopēds) un/vai fizioterapeita.

Kādos gadījumos var palīdzēt fizioterapija?

Fizioterapeits palīdz cilvēkam atrast iespējamos stājas izmaiņu iemeslus – jau iepriekš minētās darba pozas, asimetriskās ikdienas aktivitātes, t.sk., sporta veidi, un palīdz tos novērst. Ja ir aizdomas par nopietnām, progresējošām stājas izmaiņām, kas var novest līdz skoliozei, vai jau norāda un skoliozes esamību, nepieciešama būs rentgenoloģiska izmeklēšana, diagnozes apstiprināšana, skoliozes paveida noteikšana un intensīva fizioterapija pēc Šrotas metodes.

Fizioterapeita konsultācija ir nepieciešama, ja:

  • ir stājas asimetrija un/vai citas stājas izmaiņas;
  • saspringums un/vai sāpes mugurā, plecos, sprandā;
  • sēdošs darbs pie datora;
  • mazkustīgs dzīvesveids.

Diagnosticētas skoliozes gadījumā cilvēkam pastāv noteikti veselības riski:

  • traucētas plaušu funkcijas;
  • samazināta vingrojumu kapacitāte, vispārējās fiziskās spējas – nepietiekams spēks un izturība;
  • samazināta spēja strādāt – muskuļu sāpes;
  • nepieciešama operācija;
  • pasliktināta dzīves kvalitāte.

Skoliozēm specifiska fizioterapija šos riskus var mazināt – uzlabojot plaušu funkcijas, fizisko spēku, mazinot sāpes un izteikto stājas asimetriju un uzlabojot dzīves kvalitāti. Stājas asimetrijas un/vai skoliozes gadījumā fizioterapeits var palīdzēt gan zīdaiņiem, gan bērniem, gan pusaudžiem, gan pieaugušajiem un vecāka gadu gājuma cilvēkiem!

“Vivendi” veselības centrā par Tavu muguras veselību parūpēsies fizioterapeite, sertificēta Šrotas metodes speciāliste Zane Rožkalne! Piesakies uz vizīti vivendicentrs.lv!

Skolioze, muguras sāpes, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Skolioze, muguras sāpes, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas