Latvijā laika posmā no 1. decembra līdz 1. martam visiem transportlīdzekļiem jābūt aprīkotiem ar riepām, kas ir piemērotas braukšanai ziemas apstākļos. Smagajiem auto tas īpaši attiecas uz tiem, kas pārvadā pasažierus, kā arī tiem, kas dodas braucienos uz Skandināviju.
Tādēļ ir ne tikai laikus jāparūpējas par kravas auto riepu maiņu, bet arī jāpievērš uzmanība kravas auto riepu stāvoklim! Kas jāņem vērā, iegādājoties ziemas riepas savam smagajam automobilim?
Kā izvēlēties riepas smagajiem auto?
Atšķirībā no vieglajām automašīnām, kurām riepas pamatā dalās divās grupās – ziemas un vasaras, – kravas automašīnām riepu klasifikācija ir krietni vien sadalītāka. Neskaitot dalījumu ziemas un vasaras riepās, smago auto riepas tiek klasificētas pēc vairākiem kritērijiem:
Automašīnas lietošanas mērķis:
- Kravu pārvadāšanai
- Cilvēku pārvadāšanai
- Būvniecībai
Paredzamās distances un ceļi:
- Tālām distancēm domātās
- Vietējiem pārvadājumiem
- Jauktam segumam
Kurai asij riepas paredzētas?
Bez tam, smago auto riepas iedalās arī pēc tā, kurai asij tās ir domātas: stūrējošajiem riteņiem, velkošajiem vai piekabei. Grozījumi MK noteikumos Nr.466 „Noteikumi par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļiem” gan paredz, ka turpmāk automobiļu ar pilnu masu virs 3500 kg priekšējā stūrējamā ass būs jāaprīko ar vienādām riepām, kas nozīmē, ka riepu izgatavotājam un protektora zīmējumam būs jābūt identiskam, taču atcelta prasība mazo piekabju (ar pilnu masu līdz 3500kg) aprīkošanai ar ziemas apstākļiem paredzētām riepām.
Kādi ir kravas auto riepu izmēri?
Kravas auto riepu izmēri parasti pieejami puscollās, proti, kravas auto disku un riepu izmēri var būt 17,5, 19,5, 22,5 un 24,5 collas (vieglajiem auto šie izmēri parasti ir veselās collās).
Cik ilgi ir derīgas kravas auto riepas?
Kravas auto riepas mūžs ir ilgāks nekā vieglajiem auto, kuru riepas kalpo 4-5 sezonas. Kravas auto riepas, pie labiem apstākļiem, var nokalpot ilgāk, taču tieši tādēļ tās jāpārbauda kravas auto riepu servisā regulāri un jāseko līdzi riepas nolietojuma pakāpei!
Kāds ir kravas auto riepu spiediens?
Jāņem vērā arī tas, ka gaisa spiediens kravas mašīnas riepai ir apmēram četras reizes lielāks nekā vieglā automobiļa riepā.
Ko nozīmē kravas auto riepu marķējums?
Lai varētu noorientēties plašajā kravas riepu piedāvājumā, iesakām ieskatīties, ko nozīmē marķējums uz riepas:
- 3PMSF – ziemas riepa ar augstas veiktspējas garantiju (3 Pics Mountain Snow Flake).
- Atjaunota – atjaunota riepa
- C1 – 1 reizi atjaunota riepa, veiktspēja pielīdzināma jaunu riepu veiktspējai
- Contire – atjaunota riepa
- DEMO – riepa, kas jau uzlikta un tikusi noņemta, taču ar kuru nobraukti vien daži kilometri, tātad – tikpat kā jauna riepa
- DOT apzīmē riepas izgatavošanas gadu
- Duraseal – smago automobiļu riepa ar pret-caurduršanas sistēmu
- FR – šī ir riepa ar diska aizsardzības atloku
- M+S – apzīmējums Mud and Snow, proti, starpsezonu riepas, kas gan nebūs gluži tas pats, kas ziemas riepas
- Next Tread – atjaunota riepa
- PR – Kordi jeb sintētiskas šķiedras, kas iestrādās riepas karkasā: riepas sānu malas izturības rādītājs atkarībā no tās cietības un biezuma.
- REMIX – Michelin atjaunotā riepa
- SET – riepa + gaisa kamera
- Treadmax – atjaunota riepa
- TT – Tubetype jeb riepa, kurai nepieciešama gaisa kamera
- XL – Extra Load: armētas riepas ar augstāku kravnesības koeficientu
Photo by Lex Valishvili on Unsplash