You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Šonedēļ gaidāms unikāls pilnmēness – ar ko tas būs īpašs un cik bieži tādu var novērot?

Foto - Pixabay

Foto - Pixabay


2024. gada oktobra pilnmēness būs ļoti īpašs un debesīs būs redzams ceturtdien. Tas solās būt arī šī gada spilgtākais pilnmēness, raksta portāls BBC. To dēvē arī par supermēnesi, un par tādu Mēness tiek saukts tad, kad mūsu dabīgais pavadonis atrodas vistuvāk Zemei un ir lielāks un spožāks, nekā parasti.

Oktobrī pilnmēnesi mēdz dēvēt arī par "Mednieku Mēnesi". Kā izrādās, visa gada laikā pilnmēnesim tiek piedēvēti dažādi nosaukumi. Oktobrī tas ir "Mednieku Mēness", jo tas novērojams laikā, kad sākas aktīvākā medību sezona. Šogad tas debesīs parādīsies ceturtdien, 17. oktobrī. Aptuveni trīs dienas pilnmēness būs spožs un labi redzams. Turklāt tas būs spožākais no visiem šī gada supermēnešiem.

Kas ir supermēness un kāpēc tas ir tik spožs?

Par supermēnesi tiek saukts Mēness, kas ir lielāks, nekā parasti. Tas notiek tāpēc, ka Mēness orbīta ap Zemi nav ideāls aplis – tā ir eliptiska jeb olas formas orbīta. Šī iemesla dēļ reizēm Mēness atrodas Zemei tuvāk, reizēm – tālāk. Īstenībā Mēness savu izmēru nemaina, vien, atrodoties Zemei tuvāk, tas izskatās lielāks.

Kāpēc pilnmēnesim tiek doti nosaukumi?

Vēstures gaitā cilvēki ir "sadraudzējušies" ar Mēnesi un iemācījušies izmantot tā atstaroto gaismu, piemēram, medībām, stādīšanai un ražas novākšanai. Dažādās kultūrās pilnmēnesim ir doti dažādi nosaukumi, lai raksturotu procesus, kas notiek attiecīgajā laika periodā.

Kādi vārdi tika doti pilnmēnesim un kāda ir to nozīme?

Janvāris: Vilka Mēness

Amerikas iedzīvotāji un eiropieši Viduslaikos janvāra pilnmēnesi dēvēja par Vilka Mēnesi, visticamāk, tāpēc, ka šajā gadalaikā vilki bija aktīvāki un vairāk gaudoja. Tas, savukārt, notika tāpēc, ka šajā mēnesī bija mazāk barības.

Februāris: Sniega Mēness

Februāra sniegotie laikapstākļi Ziemeļamerikā ir galvenais iemesls, kāpēc radies šis nosaukums. Vēl citās kultūrās sastopamie nosaukumi ir Vētras Mēness un Bada Mēness.

Marts: Slieku Mēness

Slieku Mēness ir marta nosaukums – tas ir laiks, kad ziema beigusies un no zemes sāk spraukties pirmās sliekas. Citās kultūrās vēl šo pilnmēnesi dēvēja par Piena Mēnesi.

Aprīlis: Rozā Mēness

Diemžēl Rozā Mēness īstenībā nemaz neeksistē un dabā nav novērojams. Tā pilnmēnesi nosauca Amerikas iedzīvotāji, jo šajā laikā savvaļā sāk ziedēt tā saucamie "zemes flokši" – sārti ziedi. Tie zied agrā pavasarī Amerikas un Kanādas teritorijā. Bet citās kultūrās šajā laikā pilnmēnesi dēvēja par Olu vai Zivju Mēnesi.

Maijs: Ziedu Mēness

Maijs ir laiks, kad gandrīz visā pasaulē iestājas pavasaris un viss sāk ziedēt. Tāpēc arī šāds nosaukums. Citviet vēl izmantots nosaukums Zaķu Mēness un Piena Mēness.

Jūnijs: Zemeņu Mēness

Gan Amerikā, gan citviet pasaulē jūnijs ir laiks, kad sāk aktīvi novākt zemeņu ražu. Citās kultūrās vēl tiek lietots nosaukums Medus Mēness un Rožu Mēness.

Jūlijs: Ragu Mēness

Šis ir tas laiks, kad briežu tēviņi var dižoties ar lieliem ragiem. Bet citviet pasaulē šim Mēnesim piedēvēts arī tāds nosaukums kā Pērkona Mēness.

Augusts: Melno ķiršu Mēness

Šajā laikā pilnmēnesim ir dažādi nosaukumi, atkarībā no kultūras. Vēl to dēvēja par Graudu Mēnesi, kā arī Kukurūzas Mēnesi.

Septembris: Ražas Mēness

Citās kultūras to sauc arī par Kukurūzas Mēnesi, jo tradicionāli šajā laikā tika novākta kukurūzas raža. Arī šajā laikā pilnmēness lielākoties ir ļoti spožs, ļaujot zemniekiem ražu novākt pat nakts laikā.

Oktobris: Mednieku Mēness

Šis ir laiks, kad cilvēki gatavojās ziemai un medīja, lai iegūtu un sagatavotu pārtikas rezerves aukstākajiem gada mēnešiem.

Novembris: Bebru Mēness

Ap šo laiku bebri bieži sāk būvēt aizsprostus, no kā arī cēlies nosaukums. Bet dažkārt to dēvē arī par Sala Mēnesi.

Decembris: Aukstais Mēness

Pateicoties ziemas aukstumam, šī mēneša nosaukums ir pašsaprotams. Vēl dažās tautās tam doti tādi nosaukumi kā Garās nakts Mēness.

Foto - Pixabay

Foto - Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas