You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tautas medicīnas līdzekļi cīņā ar kakla sāpēm – viss ģeniālais ir vienkāršs

Sāpošs kakls. Foto: Pexels

Sāpošs kakls. Foto: Pexels

Kurš gan no mums gada aukstajā sezonā nav saskāries ar to nepatīkamo sajūtu, kad sāp kakls. Tas apgrūtina ēšanu un siekalu rīšanu, un kopumā rada ļoti sliktu pašsajūtu. Ja lietojot medikamentus, mums ir skaidri redzamas devas un lietošanas intensitātes, tad ar tautas līdzekļiem ir citādāk. Daudzi to izmanto "pēc sajūtām", un nereti cerētais efekts pārvēršas par defektu. Aicinām iepazīties ar Latvijas zaļu ražošanas uzņēmuma "Olpha" un Rīgas Stradiņa universitātes Farmaceitiskās ķīmijas katedras vadītājas, docentes Ingas Urtānes sagatavotajiem padomiem pareizai tautas līdzekļu lietošanai.

Uzreiz ir jāpasaka, ka visas kakla sāpes nav vienādas, jo to izraisītāji ir dažādi – sēnītes, baktērijas un vīrusi. Zinātnieki lēš, ka dažādu mikroorganismu skaits, kas potenciāli var izraisīt kakla sāpes, ir mērāms vairākos tūkstošos. Attiecīgi, kakla sāpju veidi ir atkarīgi no to cēloņiem, kuri var būt gan infekciozi, gan neinfekciozi. 85% gadījumu kakla sāpes rodas no elpceļu infekcijas, ko izraisa vīrusi– gripas, adenovīrusi, rinovīrusi un citi. Parasti vīrusu, piemēram, faringītu pavada mērenas sāpes, kas izzūd trīs līdz septiņu dienu laikā. Visbiežākais bakteriālais kakla sāpju cēlonis ir A grupas streptokoku infekcija (Streptococcus pyogenes), kas var izraisīt akūtu faringītu vai tonsilītu. Tās ārstēšanai visbiežāk būs jāizmanto antibiotikas.

Savukārt sēnīšu infekcijas kaklā bieži rodas cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, piemēram, lietojot imūnsupresantus vai pēc ilgstošas antibiotiku lietošanas. Šādos gadījumos ierastie līdzekļi kakla sāpju mazināšanai vairs nepalīdz, jo nepieciešami specifiski pretsēnīšu medikamenti.

Lai kādi arī nebūtu kakla sāpju izraisītāji, slimniekam galvenais jautājums ir: kā to ārstēt pēc iespējas efektīvāk? Ne vienmēr cilvēkam ir iespēja uzreiz doties uz aptieku, tādēļ ārstēšanās procesā var izmantot tā sauktos tautas medicīnas līdzekļus. To piedāvājums ir plašs, tādēļ galvenais uzdevums ir nepanākt, ka vēlamo uzlabojumu vietā iedzīvojamies vēl lielākās problēmās.

Daļā sabiedrības ir aplami izveidojies priekšstats, ka mediķi vienmēr priekšroku kakla sāpju ārstēšanā dod medikamentiem, taču tā nav. Ārsti rūpīgi izvērtē situāciju, un, balsoties uz to, piedāvā labāko terapiju, un tautas līdzekļi var būt labs papildinājums zālēm. Līdzīgi kā ar medikamentiem, arī ārstējoties ar tautas līdzekļiem, būtiski ir ievērot vairākus priekšnoteikumus, lai tas sniegtu efektu. Dažādu tautas medicīnas līdzekļu izmantošana kakla sāpju ārstēšanā bija arī viens no Ingas Urtānes lekcijas tematiem "Olpha" organizētajā konferencē veselības aprūpes speciālistiem. Tās mērķis bija atgādināt daudziem ir kā zināmo, bet vienlaikus vērst uzmanību uz to, cik būtiski ir pareizi sagatavot šos līdzekļus.

Citroni, ķiploki un medus

Sāls, medus, ķiploks un citrons ir tie pārtikas produkti, kurus daļa no mums primāri izmanto kakla sāpju mazināšanai. Par to, ka ķiplokam piemīt pretvīrusu īpašības, domājams, vairs nešaubās neviens. Tajā pašā laikā šeit ir viens ļoti liels "bet". Tas darbojas profilaksē, proti, ķiploks palīdz izvairīties no slimībām, taču nebūs efektīvs, kad esam jau slimi. Ķiploka daiviņas sūkāšana mutē vai ēšana "tīrā veidā" radīs vairāk negatīvu nekā pozitīvu efektu, jo kairinās jau tā sakairināto kakla gļotādu.

Vēl viens produkts, ko bieži izmanto saaukstēšanās mazināšanā, ir medus. Tas ir dabisks līdzeklis, kas var palīdzēt mazināt kakla sāpes un nomierināt gļotādu, jo šim produktam piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības. Taču "tīrā" veidā medu kakla sāpju gadījumā lietot nevajadzētu, jo tas var kairināt gļotādu. Labāk pievienojiet to tējai vai ūdenim. Tieši tas pats attiecas arī uz citronu vai ingveru.

Pareizā koncentrācija un temperatūra

Runājot par kakla sāpju mazināšanas iespējām, nevar nepieminēt, iespējams, zināmāko tautas līdzekli, proti, sālsūdeni. Tas ir lēts, vienkāršs un efektīvs veids, jo samazina pietūkumu un iekaisumu, nomierina gļotādu, iznīcina baktērijas un palīdz izskalot kairinātājus. Tā antiseptiskās īpašības un spēja uzlabot mitrināšanu padara sālsūdeni par lielisku mājas līdzekli infekcijas simptomu mazināšanai. Taču pārāk stiprs sāls šķīdums izžāvē kakla gļotādu, un tādējādi rada vēl lielāku kairinājumu un attiecīgi – vēl nepatīkamākas sajūtas. Tiem, kuri nav pārliecināti, ka spēj sagatavot sālsūdeni pareizās proporcijās, lai tas palīdzētu, nevis kaitētu kaklam, labāk iegādāties aptiekās esošos kakla skalošanas līdzekļus. Kaklu ieteicams skalot ne biežāk kā trīs reizes dienā, aptuveni 30 sekundes.

Atstāt brūču dezinfekcijai un svaigai elpai

Runājot par kakla sāpju ārstēšanu mājas apstākļos, nevar nepieminēt divus tautas medicīnā izmantotus līdzekļus – ūdeņraža pārskābi un mutes skalojamos līdzekļus. Lai gan ūdeņraža pārskābe daļai no mums ir ātrākais pa rokai esošais līdzeklis, jo stāv mājas aptieciņā, to labāk neizmantot. Šo līdzekli nepietiekami atšķaidot, cilvēks var apdedzināt mutes ādu un gļotādu, un smagākos gadījumos tas var izraisīt pat asiņošanu. Tāpat nereti cilvēki kakla sāpju ārstēšanai izmanto mutes skalojamos līdzekļus svaigai, jo to atsvaidzinošais efekts rada mānīgu sajūtu par palīdzēšanu. Lietot to, protams, var, taču ir jārēķinās, ka mutes skalotājā esošais antiseptiskais hlorheksidīns parasti nav pietiekamā koncentrācijā kakla ārstēšanai.

Runājot par šķidrumiem, noteikti nevar nepieminēt vēl vienu svarīgu elementu, lai atlabšana būtu pēc iespējas ātrāka, proti, pietiekamu šķidruma uzņemšanu, izskalojot visu "slikto" ārā, kas savukārt palīdz organismam ātrāk atgūties.

Ne karstu, ne aukstu – siltu

Ūdens un dažādas zāļu tējas būs noderīgs palīgs cīņā ar kakla sāpēm. Tajā pašā laikā ir jāuzmanās ar pagatavotā šķidruma temperatūru. Lai gan slimošanas laikā daļa no mums vēlas dzert daudz karstākus dzērienus nekā ikdienā, tas var apdedzināt jau tā sakairināto kaklu, un tādējādi cerētais efekts kļūs par defektu. Tas pats attiecas uz aukstumu. Ir daļa cilvēku, kuri kakla sāpju gadījumā steidz no saldētavas ņemt ārā saldējumu vai likt šķidrumā ledu. Lai gan uz brīdi aukstums palīdz, pētījumi rāda, ka ilgtermiņa efekta tam nav.

Pareiza tautas līdzekļu lietošana var būt efektīvs veids, kā mazināt kakla sāpes, ja tos lieto gudri un ievēro proporcijas. Tomēr jāatceras, ka pie nopietniem simptomiem vai ilgstošām sāpēm ir nepieciešama ārsta vai farmaceita konsultācija, lai novērstu komplikācijas.

Informāciju sagatavoja Līga Kleina, "Olpha" ārējās komunikācijas projektu vadītāja.

Sāpošs kakls. Foto: Pexels

Sāpošs kakls. Foto: Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas