"Tet" galevnais izpilddirektors Uldis Tatarčuks. Foto: Paula Čurkste / LETA
"Locked Shields" ir ikgadējās reāllaika tīkla aizsardzības mācības, kuras kopš 2010. gada organizē Tallinā bāzētais NATO apvienotais Kiberaizsardzības izcilības centrs (NATO CCDCOE). Pagājušajā gadā šajās mācībās piedalījās līdz šim lielākais dalībnieku skaitu – 40 valstis. Latvijā par mācību norisi atbild Zemessardzes Kiberaizsardzības vienība, kas 2025. gadā tās rīkos sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un tehnoloģiju uzņēmumu "Tet".
"Zemessardzes Kiberaizsardzības vienība novērtē līdzšinējo sadarbību ar "Tet", kā arī to, ka 2025. gadā "Tet" ir kļuvis par sadarbības partneri "Locked Shields 2025" organizēšanā Latvijā. Mums ir patiess prieks, ka "Tet" atsaucās mūsu aicinājumam, tādejādi stiprinot sadarbību starp privāto sektoru un Zemessardzi kritiski svarīgu prasmju attīstībā, kas ir fundamentāli nepieciešamas šajos apstākļos," sacīja Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības komandieris majors Ronalds Mandelis.
"Latvijas valsts un iedzīvotāju kiberaizsardzība pret iekšējiem un ārējiem apdraudējumiem ir viena no mūsu darba prioritātēm, tādēļ esam gandarīti, ka "Tet" ekspertīzi novērtē un izvēlas par partneri pasaulē vērienīgāko kiberaizsardzības mācību organizēšanā. Esmu pārliecināts, ka ar šādu vērtīgu sadarbību starp Zemessardzes Kiberaizsardzības vienību un "Tet" mēs celsim Latvijas kritiskās infrastruktūras un ekspertīzes kapacitāti," pauž "Tet" valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.
Pasaulē nav nevienu citu kibermācību, kas piedāvātu starptautiskām kiberaizsardzības komandām (Blue Teams) tik sarežģītu un reālai krīzes situācijai pietuvinātu scenāriju. Lai gūtu panākumus, Blue Teams dalībniekiem ir jāaizstāv savas IT sistēmas no pretinieku (Red Teams) ierosinātajiem kiberuzbrukumiem un laicīgi jāpieņem kritiski lēmumi ne tikai taktiskā, bet arī stratēģiskā līmenī. Nākamā gada mācību scenārijs un tehniskās detaļas vēl nav zināmas, taču vēriens, ar kādu organizatori bija izveidojuši "Locked Shields 2024", kad mācību poligonā bija aptuveni 6000 virtuālu sistēmu, kas ir pakļautas vairāk nekā 8000 uzbrukumiem, motivē laikus uzsākt gatavošanos, lai komanda spētu misiju izpildīt pārliecinoši.
"Locked Shields" apmācības ir unikāla iespēja NATO dalībvalstīm praktizēt valsts civilo un militāro IT sistēmu, kritiskās infrastruktūras un krīžu pārvarēšanas procesu aizsardzību. Šīs mācības tiek veiktas augsta stresa apstākļos, komandām cīnoties ar intensīvu kiberuzbrukumu sēriju. Mācības ietver arī energosistēmu, taktisko VOIP (IP balss pārraidi), satelītu simulāciju, gāzes piegādes sistēmu, X-Road sistēmu, 5G sistēmu, pretgaisa aizsardzības sistēmu un vairāku citu unikālu IKT sistēmu risinājumus, tostarp arī tādus, kas izmanto mākslīgo intelektu.
Jau ziņots, ka Latvijas un NATO apvienotā komanda uzvarēja "Locked Shields 2024" mācībās 18 starptautisku komandu un 40 valstu pārstāvju konkurencē. Latvija mācībās piedalījās kopā ar NATO Komunikācijas un informācijas aģentūru, veidojot vairāk nekā 220 cilvēku lielu ekspertu komandu, no kuriem aptuveni 200 bija Latvijas pārstāvji.
Vairāk informācijas: sargs.lv un ccdcoe.org.
"Tet" galevnais izpilddirektors Uldis Tatarčuks. Foto: Paula Čurkste / LETA