Pirmsoperācijas 3D plāns un ķirurgi. Foto: RAKUS
Rīgas Austrumu slimnīcas (RAKUS) multidisciplinārā komanda atzīmē vēsturisku panākumu – veikta, iespējams, Latvijā līdz šim vissarežģītākā un apjomīgākā onkoloģiskā operācija galvas un kakla ķirurģijā, vēstī slimnīcā.
Austrumu slimnīcā 43 gadus vecam pacientam veikta ļoti sarežģīta un radikāla galvas un kakla audzēja operācija.
Pacients sākotnēji vērsies Austrumu slimnīcā ar sūdzībām par veidojumu mutes pamatnē un mēlē. Zaļā koridora ietvaros Onkoķirurģijas klīnikas Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Renārs Deksnis pacientam nozīmēja izmeklējumus – kompjūtertomogrāfiju galvas un kakla mīkstajiem audiem, plaušām un vēdera dobumam, lai izslēgtu attālas metastāzes.
Tika paņemta arī biopsija un gūti pierādījumi, ka pacientam ir ļoti plaši lokāli izplatīta plakanšūnu karcinoma, kas skārusi vairākus anatomiskos reģionus: apakšžokli, mutes pamatni, mēli un sejas audus. Metastāzes bija sasniegušas kakla limfmezglus, tāpēc LOR onkologu konsīlijs vispirms nozīmēja indukcijas ķīmijterapiju ar mērķi mazināt un apturēt audzēja augšanu.
Pēc saņemtās ķīmijterapijas pacientam metastātiskie limfmezgli samazinājās, taču audzējs palika iepriekšējos izmēros. Lai glābtu pacienta dzīvību, atkārtotā multidisciplinārā konsīlijā tika pieņemts lēmums veikt radikālu ķirurģisku ārstēšanu, kas paredzēja
izgriezt vairāk par pusi apakšžokļa, visas mutes pamatnes, faktiski visas mēles daļas un vēl sejas un zoda ādas noņemšanu vienā blokā un abpusēju kakla limfmezglu izņemšanu.
13 stundas ilgo operāciju vadīja Renārs Deksnis kopā ar plastikas ķirurgu Dr. med. Jāni Zariņu multidisciplinārā Austrumu slimnīcas komandā. Pēc operācijas
pacientam pirmoreiz Latvijā tika veikta trīs mikrovaskulāru lēveru transplantācija
– kaulu lēveris, lai atjaunotu žokli, mīksto audu lēveris, lai izveidotu jaunu mēli un mutes pamatni, un trešais mīksto audu lēveris, lai atjaunotu sejas audu defektu. Tika sašūtas deviņas asinsvadu anastamozes, lai nodrošinātu dzīvotspēju transplantētajiem audiem.
“Varam apgalvot, ka tik liela ķirurģiska operācija pacientam ar galvas un kakla audzēju nekad vēl nebija veikta,” apstiprina multidisciplinārās komandas vadītājs Renārs Deksnis.
“Sarežģītā rekonstrukcija bija nepieciešama, lai pacientam pilnībā atjaunotu zaudētās struktūras un lai īsā laikā pacients spētu atkal brīvi elpot, ēst, dzert, runāt un labi izskatīties,” ar gandarījumu paveikto skaidro plastikas ķirurgs Dr. med. Jānis Zariņš.
Pašlaik pēc operācijas ir pagājušas astoņas nedēļas, pacients jūtas lieliski un ir uzsācis nākamo ārstēšanās posmu – pēcoperācijas staru un ķīmijterapiju.
Pirmsoperācijas 3D plāns un ķirurgi. Foto: RAKUS