You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vācijas, Luksemburgas un Francijas vīni - izsmalcinātas garšas no vīna dārziem

Foto: Jill Wellington, Pexels.com

Foto: Jill Wellington, Pexels.com

Vācijas vīns nekad nav bijis tik labs, kāds tas ir tagad. Vācijas vīnu kvalitāte aug ar katru gadu, un no katras vīnogu ražas gada tas garšo citādi. Ik vasaru ir savadāki apstākļi – temperatūra, laika apstākļi, saule, lietus, krusa galu galā arī ziemas bargums. Tādēļ katra gada raža ir jauns atklājums, ko novēlam izbaudīt ikvienam vīna cienītājam! Pavasara, vasaras garie, siltie vakari, rudens krāsainie vakari un ziemas aukstie tumšie vakari ir kā radīti vīna baudīšanai un jaunu šķirņu degustēšanai. Šo visu reģionu – Mozeles (Mosel), Sāras (Saar), Rūveres (Ruwer), Pfalcas (Pfalz), Virtembergas (Wurttenberg), Bādenes (Baden), Frankonijas (Franken), Rheingau (Rheingau) un Elzasas (Alsace) - vīnus Jūs varat iegādāties MoselWeins veikalos, Rīgā, Pulkvežu Brieža ielā 33, Āgenskalns, Elvīras ielā 16 un Jūrmalā, Mellužu prospektā 21. Ieskatu Vācijas, Luksemburgas un Elzasas vīnu pasaulē sniedz “MoselWeins” Valdes priekšēdētāja Inese Weiss.

Vīns no Mozeles (Mosel), Sāras (Saar), Rūveres (Ruwer)

Leģendārajās stāvajās nogāzēs gar Mozeles, Saaras un Ruwer (Mosel-Saar-Ruwer) upju ielejām vīndarītavas audzē un novāc vīnogas TOP labākajiem vīniem, kas ir un ko raksturo to izcelsme. Šo triādi atzīmē un mīl vīna cienītāji visā pasaulē.

Jo nekur citur pasaulē mēs neatrodam tik prasīgus un detaļās tik atšķirīgas šīfera teritorijas, kā Mozeles stāvajās nogāzēs un nekur citur pasaulē cēlā vīnogu šķirne Riesling neražo tik neticami elegantus un noturīgus vīnus kā šajās šīfera augsnēs. Sausais muižas vīns, smalks sausais Kabinett vai cēls saldais Auslese — šie ir tikai trīs piemēri no neticamās Riesling Visuma daudzveidības. Visi dažādi, bet visi rakstura pilni. Aizraujoši, rotaļīgi, iedvesmojoši.

Atsevišķas vīna dārza vietas pie Mosel, Saar un Ruwer upēm ir īpašs dārgums, tostarp daudzi izcili un starptautiski pazīstami vārdi. Mūsdienās šis reģions saistīts ar izciliem, cēliem vīniem, kas garšo un izjūt ciešo vēsturisko, dabas un cilvēcisko faktoru tīklu ar katru vīna pilienu.

Vīns no Pfalcas (Pfalz)

No 13 Vācijas vīna reģioniem, otrā lielākā audzēšanas zona ir Pfalca ar aptuveni 23 400 hektāriem. Baltās šķirnes dominē simtiem vīna darītavu, un vairāk nekā desmiti kooperatīvu izmanto šīs priekšrocības savā produkcijā. Rieslings nepārprotami ir pirmajā vietā, Portugieser Weißherbst un, protams, elegantais Pinot Blanc (Weißer Burgunder) un Pinot Gris (Grauer Burgunder)un daudzi desmiti citu īpašo priekšplānā. Baltās šķirnes aug gandrīz 6540 hektāros, no kuriem vairāk nekā puse ir rīslings. Turklāt šeit plaukst spēcīgais Pinot Noir (Spätburgunder) un tumši sarkanais Dornfelder. Spektra diapazons, tāpat kā Dienvidu vīna maršrutā, Pfalcas otrajā apgabalā, ir no zolīda pudelēs pildīta vīna līdz elegantiem augstākās kvalitātes vīniem un izciliem dzirkstošajiem vīniem.

Vīns no Virtembergas (Wurttenberg) un Bādenes (Baden)

Šajā Bādenē-Virtembergā (Baden-Wurttenberg) vīna reģionā regulāri tiek mērīta siltākā temperatūra Vācijā. Tāpēc nav brīnums, ka divi no labākajiem vīnogu audzēšanas reģioniem atrodas Bādenē-Virtembergā (Baden-Wurttenberg). No Silvaner līdz Pinot Noir, Bādenes-Virtembergas vīnkopji ražo brīnišķīgus ikdienas vīnus, kā arī labākos vīnus, ar kuriem viņi regulāri iegūst prestižas balvas.

Šis reģions atrodas dienvidos, saules lutināta un cienītāju apreibināta: Bādene-Virtemberga ietver divus vīnogu audzēšanas reģionus – Bādeni. Bādene pieder tai pašai Eiropas vīna zonai kā Elzasa, Šampaņa vai Luāra. Virtemberga ir vienīgais lielais vīnogu audzēšanas reģions Vācijā, kurā dominē sarkanvīns.

Pinot Noir, Pinot Gris un Pinot Blanc aptver lielāko daļu Bādenes vīna dārzu un piešķir audzēšanas zonai nepārprotamu profilu. Citas izplatītas vīnogu šķirnes ir Müller-Thurgau, Gutedel, Riesling un Silvaner. Apbrīnojama ir vīnkopju vēlme eksperimentēt, kas izpaužas arī tādu starptautiski atzītu vīnu kā Sauvignon Blanc, Merlot vai Cabernet Sauvignon audzēšanā. Šķirņu daudzveidība Virtembergā ir vismaz tikpat liela.

Bādeni un Virtembergu veido vīnkopju kooperatīvi, kas arī šeit radās pirms vairāk nekā simts gadiem. Viņi apstrādā labas trīs ceturtdaļas no vīna dārza platības. Privātajās vīna darītavās ir arī ģimenes, kas valstij devušas nosaukumu: Virtembergas un Bādenes mājas.

Vīns no Frankonijas (Franken)

Frankonijas (Franken) vīna zemē jūs atrodaties Frankonijas saulainā pusē: pamanāt, ka, pastaigājoties pa vīna dārziem gidu pavadībā, kad dodaties pārgājienā vai braucat ar velosipēdu, piemēram, pa Main Radweg vai "vīna ceļiem", atklājas ainava, kad skan lieliska mūzika kultūras pilnos vakaros vai kad baudāt Vircburgas rezidences nepārspējamo skaistumu.

Protams, šis maņu baudījums ir arī kulinārs, kad Frankonijas vīnu aromāti uzsprāgst uz mēles vai pavāru darinājumi glaimo aukslējām.

Bocksbeutel ir Frankonijas vīnogu audzēšanas reģionam raksturīga vīna pudele. Tas ir sīpolveida un apaļš, un tā tilpums ir 0,75 l. Bet ir arī Bockstüten mazās pudelēs ar 0,25 l. Frankonijas Bocksbeutel ir aizsargāta preču zīme kopš 1989. gada.

Ir daudz stāstu par Boksbeutelas formas izcelsmi. Vārda izcelsme, iespējams, ir lejasvācu vārds: "Booksbüddel". Tas nozīmē "grāmatu soma" un tajā laikā bija standarta pārvalks baznīcas himnu grāmatām. Cita teorija saka, ka formas pamatā ir viduslaiku dzeršanas caurules, kas izgatavotas no dzīvnieku ādām. 2015. gadā tika pārskatīts Bocksbeutel dizains. Sīpola formu papildināja vēl viena atšķirīga līnija uz pudeles pleca.

Visi mūsu bocksbeutel ir aprīkoti ar skrūvējamiem vāciņiem. Šī drošā aizvēršanas forma optimāli saglabā augļu un svaigu Frankonijas vīnu kvalitāti. Turklāt Bockstüten, kas atkal ir aizvērts, var tikt uzglabāts praktiski guļus ledusskapī.

Papildus atrašanās vietai vīna kvalitātei īpaši svarīgi ir laikapstākļi, vīnkopji, vīnogu šķirne un darbs pagrabā. Katrs mūsu vīns iegūst savu individuālo raksturu šo faktoru mijiedarbības rezultātā.Vienmēr saskaņā ar attiecīgās vīnogu šķirnes prasībām un laikapstākļiem vīnkopji pavada vīnogu augšanu līdz ražas novākšanai. Viņu centība un pieredze ir izšķiroša ražas augstākās kvalitātes nodrošināšanai.

Vīns no Rheingau (Rheingau)

Rheingau ir slēgts vīnogu audzēšanas reģions ar aptuveni 3000 hektāriem vīna dārzu. 84% vīna dārzu ir apstādīti ar Riesling un 11% ar Pinot Noir. Apmēram 280 pilna laika vīnkopju un iespaidīgs skaits slavenu vīna darītavu pilda savus vīnus pudelēs.

Maigas ziemas, siltas vasaras un rudens migla veicina vīnogulāju augšanu un vīnogu nogatavošanos. Lielākos augstumos no šīfera, kvarcīta, oļiem un smilšakmens veidotām augsnēm tiek ražoti sātīgi, izturīgi vīni. Pilnīgi, spēcīgi vīni aug uz dziļām, pārsvarā kaļķainām augsnēm, kas veidotas no smilšaina lesa. Taunusa kalna augstums pasargā no aukstas ziemas ietekmes. Reina darbojas kā saules atstarotājs un papildu siltuma uzglabātaja.

Vīns no Elzasas (Alsace)

Baltvīna ražošanas ziņā Elzasas (Alsace) vīnogu audzēšanas reģions ir viens no lielākajiem vīnogu audzēšanas reģioniem Francijā un tajā pašā laikā piedāvā absolūtu franču baltvīna specialitāti: Edelzwicker. Edelzwicker ir vismaz divu balto vīnogu šķirņu maisījums.

Cleebourg, Elzasas vistālāk ziemeļos esošais vīnogu audzēšanas reģions. Pirmie vīnogulāji tur tika iestādīti jau 8. gadsimtā. Mūsdienās šeit ar lielu centību un meistarību tiek audzētas septiņas Elzasas vīnogu šķirnes: Sylvaner, Pinot Blanc Auxerrois, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris, Muscat un Gewürztraminer. Vīna audzēšanai, vīna kultūrai, vīna baudīšanai un vīna tirdzniecībai Elzasā ir senas tradīcijas. Vīna audzēšanas reģiona dienvidu atrašanās vieta un tā ģeoloģiskā bagātība ir radījusi daudzus Grand Cru un piedāvā neticami daudzveidīgu garšu un aromātu.

Vīns no Luksemburgas

Luksemburgas Lielhercogiste rietumos robežojas ar Beļģiju, dienvidos ar Franciju un austrumos ar Vāciju. Vīna dārzi izstiepjas 26 jūdžu garumā gar upi, kas robežo Luksemburgu ar Vāciju un tas ir viens no vēsākajiem vīna reģioniem. Luksemburga ir Eirozonas un Šengenas zonas dalībvalsts, kā arī viena no Eiropas Savienības dibinātājvalstīm. Luksemburga ir sestā mazākā valsts un vienīgā lielhercogiste pasaulē, kā arī viena no lielākajiem banku un finanšu centriem pasaulē.

Luksemburgiešu Mozeles vīna dārzi ir veidoti pēc 2000 gadu senām vīndarības tradīcijām, kur ģimenes vīnkopji ir kartējuši katru zemes gabalu gadsimtu gaitā. Luksemburgas Mozele nav tik stāva kā Vācijas Mozele un mazāk vērsta uz dienvidiem. Vīna produkcija lielākoties sastāv no balto vīnogu šķirnēm kā Rivaner, Elbling, Auxerrois, Riesling, Pinot Gris un Pinot Blanc.

Apzinoties Luksemburgas vēsturisko nozīmi un ietekmi, tajā tiek ražoti ekskluzīvi vīni, kas atspoguļo šo saistību nozīmi, kā, piemēram, Domaines Vinsmoselle vīndarītavas Cotes de Schengen kolekcija. Šengena ir maza vīnkopības pilsēta Eiropas sirdī, robežpilsēta starp Vāciju, Franciju un Luksemburgu. Šengenas reģions ir viens no skaistākajiem vīnogu audzēšanas reģioniem Eiropā, atpazīstams pēc slavenā Šengenas līguma, kas tika parakstīts 1985.gadā. Tas noteica robežkontroles atcelšanu starp Eiropas Savienības valstīm. Vairāk un vairāk cilvēku apmeklē šo vēsturiski nozīmīgo vietu un atklāj šī reģiona izcilos vīnus.

Domaines Vinsmoselle ir viens no Luksemburgas līderiem ar vairāk kā 800 hektāru plašiem vīna dārziem, ražojot divas trešdaļas no visas Luksemburgas vīna produkcijas, un, pateicoties Mozeles ielejas augsnes daudzveidībai, rada bagātu un daudzveidīgu vīnu klāstu, īpaši izceļot Crémant de Luxembourg. Tas ir kvalitatīvs dzirkstošais vīns ar visaugstāko kalibru.

Novatorisks gars, izpratne par tradīcijām un radošumu ir apvienojies, lai tikai divu gadu desmitu laikā radītu produktu, kas savaldzina pat lielākos vīna kritiķus. Crémant pamatā ir veselīgas, aromātiskas vīnogas ar atspirdzinošu skābumu, ko sekmē Luksemburgas vīndarības reģiona ģeogrāfiskā atrašanās vieta. Augļu šķirņu izvēle, vīnogu ražas sastāvs un gatavības periods apvieno neierobežotu produktu ražošanu, padarot Crémant de Luxembourg par ļoti īpašu garšas pieredzi.

Foto: Jill Wellington, Pexels.com

Foto: Jill Wellington, Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas