Foto: "Unsplash"/NASA
Zinātnieki Austrālijā fiksējuši mistisku signālu no galaktikas dzīlēm, kam vajadzēja 8 miljardus gaismas gadus, lai sasniegtu planētu Zemi, vēsta jaunākā publikācija izdevumā "Science".
Viens gaismas gads ir ekvivalents aptuveni 9,7 triljoniem kilometru, tādēļ distance, no kuras atlidojis savādais signāls, ir prātam neaptverama. Šis signāls raksturots kā fenomens, kuru var dēvēt par "zibenīgu radio sprādzienu". Tie ir intensīvi, bet ļoti īsi radioviļņu impulsi - tāda paša veida starojums, kādu izstaro mobilais tālrunis vai mikroviļņu krāsns.
Šajā gadījumā signāla avots atrodas kaut kur tālu visumā un nav skaidrs, no kurienes tas radies. Šeit katram ir iespēja savām spekulācijām un konspirāciju teorijām par iespējamām advancētām civilizācijām, kas pirms ļoti ilga laika varbūt izmēģinājuši iziet uz kontaktu.
Lai gan astronomu rīcībā ir pasaulē visjutīgākie radioteleskopi un superdatoru sistēmas, šādu radio signālu atrašana ir kā meklēt adatu siena kaudzē, tādēļ tādus gadās fiksēt ārkārtīgi reti.
"Tās ilgst tikai nelielu sekundes daļu," portālam "Newsweek" sacīja pētījuma autors Raiens Šenons no Svinburnas Tehnoloģiju universitātes Austrālijā. "Lielākā daļa šādu signālu nav atrodami vēlreiz, kas nozīmē to, ja mēs vēlamies saprast, kas tie ir vai no kurienes nāk, mums ir ātri jāreaģē un jāiegūst par tiem pēc iespējas vairāk informācijas šajā īsajā laika sprīdī, kad tie šķērso Zemi."
Šis radio signāls nosaukts par "FRB 20220610A" un tas ir vērā ņemams, jo vēl nekad astronomiem nav izdevies atrast tik senu šāda veida signālu, kā arī tam bijusi salīdzinoši liela enerģija. Šis atradums sniedz jaunu ieskatu visuma pētniecībā, rakstīts "Science".
Līdz šim ir atrasti tikai ap 50 šādiem radio signāliem un ņemot vērā nelielo skaitu, nav iespējams izdarīt konkrētus secinājumus, no kurienes tie rodas. Astronomiem tā ir sava veida mistērija.
"Mēs zinām, ka šādi signāli nāk no tālām galaktikām un tas ir ļoti pārsteidzoši, ņemot vērā emisijas intensitāti. Vienīgais zināmais avotu veids, kas izstaro līdzīgu starojumu ir mūsu pašu Piena Ceļa galaktikā esošie pulsāri un tie ir ar triljonu reižu mazāku enerģiju. Tas astronomiem ir radījis lielu mīklu: kā ir iespējams radīt tik intensīvus emisijas impulsus?" pārsteigumu pauda Šenons.
Zinātnieks vēl piebilst, ka "FRB 20220610A" kosmosā izstaroja vairāk enerģijas dažu milisekunžu laikā nekā Saule 30 gados. Tas pavisam reāli var liecināt par kādu citu daudz jaudīgāku un lielāku galaktiku kaut kur dziļi visumā.
Foto: "Unsplash"/NASA