You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai metināšana ir grūti apgūstama?

Metināšana, Image by Emir Krasnić from Pixabay

Metināšana, Image by Emir Krasnić from Pixabay

Metināšana ir vairāk nekā prasme. Lai nodarbotos ar to, labam meistaram ir nepieciešama apmācīta acs un prasmīga roka. Tāpat, protams, vajadzīgi pareizie metināšanas rīki un iekārtas. Tomēr ne viens vien, raugoties metinātāja darbā, ir iedomājies – kā būtu pamēģināt pašam? Vai metināšana ir grūta?

Metināšanas priekšrocības

Metināšana ir divu metāla gabalu savienošanas metode, lai gan ir arī citi veidi, piemēram, cietlodēšana, kniedēšana un lodēšana. Metināšanu izmanto bieži, jo tā ir praktiska un daudzpusīga. Ir dažādi veidi, kā metināt metālu. Dažas metodes izmanto siltumu, lai izkausētu abus savienojamos gabalus, un parasti detaļu efektīvai sasaistei tiek izmantots pildvielas metāls. Ir metināšanas paņēmieni, kas izmanto spiedienu, bet ir daži, kas izmanto siltumu un spiedienu.

Apvienojot metālus, izmantojot cietlodēšanu un lodēšanu, abi metāla gabali saglabā savas īpašības. Metināšanas laikā savienojamās daļas tiek mainītas. Tieši šo izmaiņu dēļ izveidotā saite ir ļoti spēcīga, pat tikpat stipra kā sākotnējais materiāls, no kura izgatavoti metāli.

Izplatītākie metināšanas veidi:

  • Stiepļu metināšana – šāda veida metināšanai tiek izmantoti metāla vadu ruļļi, kas tiek padoti caur metināšanas pistoli, lai samazinātu metināšanas procesa pārtraukumus. Nepārtrauktais process ļauj metinātājam izveidot stipras un tīras šuves. Metināšana ar stiepli ir ātra, izdevīga un ideāli piemērota metinātājiem iesācējiem. Šādu metināšanas veidu parasti izmanto plānām metāla loksnēm.
  • Spieķu metināšana jeb metināšana ar nūjas elektrodu - tas ir metināšanas veids, ko izmanto nelielu, ātru remontu veikšanai. Metāla vadu vietā tiek izmantots nūjas elektrods. Metināšana ar nūju ir lēnāka, taču tā var sametināt pat sarūsējušus metālus.
  • Metināšana, izmantojot volframu - TIG vai volframa inertās gāzes metināšanu bieži izmanto automobiļu darbos. To vairāk izvēlas profesionāļi, jo rezultāts izskatās tīrs un labi izgatavots. TIG ir lieliski piemērots plānu metālu un lokšņu metālu sakausēšanai. Volframa metināšana ir visgrūtākā, tomēr to var iemācīties.

Kas nepieciešams metināšanai?

Apmācība

Tu vari mācīties no pieredzes. Tomēr labākais veids, kā apgūt metināšanas prasmi, ir apmācība pie profesionāļa. Ir uzņēmumi, kas piedāvā metināšanas kursus. Piesakies!

Materiāli

Lai varētu metināt dažādus materiālus, Tev būs nepieciešamas kvalitatīvas metināšanas iekārtas un piederumi.

  • Darba materiāls - darba materiāls ir metāla gabali, kurus savienot kopā. Veiksmīgai metināšanai materiāliem jābūt izturīgiem, lai izturētu karstumu, un tiem jābūt kaļamiem, lai izveidotu spēcīgu saiti.
  • Instrumenti - tirgū ir pieejams plašs metināšanas rīku klāsts. Visizplatītākās ir oksiacetilēna degļi, patērējamie stieņi, aizsarggāzes un mērinstrumenti. Tev būs nepieciešamas arī skavas, zāģi un āmuri.
  • Aizsargmateriāli - iespējams, esi redzējis metinātājus, kas nēsā drošības aprīkojumu, piemēram, metināšanas vairogus, cimdus, kombinezonus, aizsargapavus utt. Tie ir nepieciešami, lai pasargātu sevi no intensīvā karstuma, ko izstaro lāpas un gāzes. Aizsarglīdzekļu nēsāšana ir obligāta, jo drošība vienmēr ir pirmajā vietā.
  • Metināšanas drošība. Metināšana ietver elektroenerģijas un ārkārtēja karstuma izmantošanu. Neatkarīgi no tā, vai metini materiālus mājās vai darbā, ir jāievēro drošības norādījumi attiecībā uz elektrisko iekārtu lietošanu un vispārējo drošību darbā.

Vairāk par to, kā pareizi izvēlēties metināšanas materiālus - esam jau rakstījuši.

Vai metināt ir viegli?

Metināšana ir vienkārša, ja esi saņēmis atbilstošu apmācību. Metināšanas uzdevumiem ir dažādas prasības, un katrs no tiem ir atšķirīgs ar dažādu sarežģītības pakāpi. Piemēram, metinātājiem, kuri strādā veikalos, kas ražo metāla mēbeles, ir vieglāk nekā, piemēram, zemūdens metinātājiem, kuru uzdevums ir būvēt naftas platformas.

Metināšana ir vienkārša, ja tev ir arī piemēroti instrumenti, taču sarežģītības pakāpe var pieaugt atkarībā no izmantotā metināšanas instrumenta veida. Piemēram, metinātājiem, kuri izmanto inertas volframa gāzes, ir nepieciešama īpaša apmācība, lai izmantotu aprīkojumu, savukārt metinātājiem ar nūjām var nebūt vajadzīga plaša apmācība.

Metināšana ir vienkārša, ja Tev ir liela pieredze šajā darbībā. Iesācējiem tas var šķist pārāk sarežģīti un var neizdoties vienu, divas vai trīs reizes, taču tas ir garantija, ka laika gaitā un turpinot praktizēt, šī būs viegla un vērtīga darbība.

Ieteikums iesācējiem metinātāšanā

Ja metināšanas jomā esi iesācējs vai tikai sāc trenēties, neuztraucieties pārāk daudz. Kamēr uzmanīgi pievērsīsi uzmanību visām niansēm un ievērosi drošības noteikumus, metināšana būs vienkārša. Šo prasmi nevar apgūt vienā reizē, tādēļ trenējies! Gan vietējos uzņēmumos, gan ārzemēs ir liels pieprasījums pēc metinātājiem – piemēram, automobīļu, celtniecības, naftas un kuģniecības nozarēs, metālapstrādes uzņēmumos un citās jomās.

Kur iespējams apgūt metinātātāja profesiju? Tādu piedāvā gan dažādas profesionālās izglītības iestādes, kurās var mācīties pēc 9.klases, gan arī dažādos kursos vari apgūt metināšanas prasmes. Ir arī metināšanas iekārtu un servisa uzņēmumi, kas piedāvā apgūt apmācības metināšanā.

Izlasi arī:




Metināšana, Image by Emir Krasnić from Pixabay

Metināšana, Image by Emir Krasnić from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas