You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vēsturnieks: Trampisms un Trampa ideoloģija kļūst par bīstamu parādību

ASV prezidents Donalds Tramps. Foto: AP/Scanpix

ASV prezidents Donalds Tramps. Foto: AP/Scanpix

Trampisms un vēlēšanās uzvarējušā Republikāņu partijas ASV prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa ideoloģija kļūst par bīstamu parādību, šādu vērtējumu aģentūrai LETA pauda vēsturnieks un politologs Kārlis Daukšts, lūgts atskatīties uz nozīmīgākajiem notikumiem Eiropā 2024. gadā, kuriem būs ietekme arī uz 2025. gadu.

Pēc viņa vārdiem, politoloģijā veidojas jauna zinātne – "trampoloģija", un kā katrā jaunā zinātnē tai ir gan tās adepti un apjūsmotāji, kas pilnībā atbalsta Trampu, un ir arī Trampa kritiķi. Daukšts sacīja, ka kurām no pusēm izrādīsies taisnība, parādīs 20. janvāris, kad ASV galvaspilsētā Vašingtonā notiks jaunievēlētā ASV prezidenta Trampa inaugurācijas ceremonija, un viņš sāks pildīt amata pienākumus.

Politologs izteicās, ka pār Eiropu patlaban klīst ASV izolacionisma doktrīnas rēgs. "Tā ir Tampa un Monro doktrīnas atdzīvināšana, kuru savā laikā izmantoja arī ASV prezidents Džons Kenedijs Kubas krīzes laikā. Kenedijs teica, ka Monro doktrīna nepieļauj iejaukties Eiropas lietās, kaut arī ASV ir izšķīrusi Pirmā pasaules kara likteni un Otrā pasaules kara gaitu. Trampa problemātika ir saistīta ar viņa neaprēķinātības pakāpi. Jautājums, uz kuru pusi būs orientētas ASV, ir svarīgs Eiropai," sacīja politologs.

Daukšts norādīja, ka ASV jaunā administrācija gatavojas, tai ir savs plāns. ASV apsolīja Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim arī tālāku finansiālu atbalstu Ukrainas atjaunošanai, kaut arī Eiropas Savienība (ES) pieprasa reparācijas no Krievijas par zaudējumu radīšanu Ukrainai. Savukārt par tālākajām miera sarunām, cik tālu tās attiecās uz ASV, ir miglā tītas. Politologa ieskatā līdz šim Tramps vairāk ir solījis vai paudis "vērtīgus izteicienus", kurus katrs var interpretēt pēc saviem ieskatiem, uzdodot bieži vien vēlamo par reālo.

Runājot par Trampa pieļāvumu, ka viņš neizslēdz iespēju par ASV izstāšanos no NATO un ko tas varētu nozīmēt aliansei, kura tādā gadījumā zaudētu stratēģiski svarīgāko spēlētāju, Daukšta ieskatā, tā ir Trampa spekulācija un arī mazliet provokācija. Pēc politologa domām, Tramps grib pārbaudīt un vienlaikus sapurināt ES, jo ES un arī NATO ir mazliet iesīkstējušas, un Tramps kā uzņēmējs mēģina uzkurināt dalībvalstis, lai to ieguldījumi aizsardzībā sasniegtu vismaz 3% no iekšzemes kopprodukta.

"Līdz šim brīdim Trampa paziņojumi nekad nav bijuši izteikti pret NATO vērsti. Lai cik tas īpatnēji nebūtu, aiz draudiem seko arī kaut kāda sapurināšana, lai dalībvalstis ieguldītu vairāk aizsardzībā, kur daudz iegulda arī ASV, proti, cik dalībvalsts ieguldīs, tik daudz tā varēs arī saņemt atpakaļ. Tas ir biznesa paņēmiens," pauda politologs.

Viņš klāstīja, ka šī biznesmeņa pieeja ir saistīta ar vēl kādu aspektu. Pirmās prezidentūras laikā Tramps aizbrauca uz Poliju, nevis uz Vāciju. Pēc Daukšta paustā, Tramps uzskatīja, ka Polija kļūst par NATO austrumu flanga konsolidācijas un jauna spiediena mehānismu pret Krieviju. Viņaprāt, jūtams, ka Baltijas valstis, Somija, zināmā mērā arī Zviedrija un valstis līdz pat Melnajai jūrai ir vērstas uz to, lai veidotu kaut ko līdzīgu "sanitārajai zonai" pret Krievijas imperiālisma centieniem un darbībām.

"Es neesmu informēts par diplomātiskajiem soļiem, kādā veidā tas var realizēties. Tie ir mani pieņēmumi, bet man šķiet, ka tomēr Polijas vadībā sāk veidoties kaut kas līdzīgs "sanitārajam kordonam" jeb "sanitārajam apsardzes postenim" pret Krieviju. Tas ir pozitīvi. Vienlaikus tas vedīs pie tālākas Francijas, Lielbritānijas attālināšanās, kurām ir kodolieroči un nozīmīga loma NATO, kā arī pie Francijas un Lielbritānijas spēju noturēt savas pozīcijas," uzsvēra Daukšts.

Politologs pieminēja, ka Trampa izraudzītais valdības efektivitātes vērtētājs Īlons Masks arī ir bīstama parādība. Daukšta norāda, ka uzņēmēja un viņa ideoloģija esot graujoša ES. Tā kā Masks nevar būt par ASV prezidentu, viņš sūdzējies, cik grūti uzņēmējam būt par pelēko kardinālu, kāds viņš esot.

Pēc politologa domām, savas nākotnes vīzijas Masks ir patapinājis no ebreju izcelsmes amerikāņu bioķīmiķa un rakstnieka Aizeka Azimova kāda romāna vienu no pavedieniem, proti, ka cilvēce ir tuvu katastrofai un viņiem būs jāpārceļas uz citām planētām, savukārt Masks savā retorikā apraksta visus šos fantastiskos notikumus. Daukšts piebilda, ka uzņēmēja ideoloģija daļēji balstās uz Frankfurtes skolu, ar kuru apzīmē pētnieku un intelektuāļu grupu, kas pētīja un izstrādāja jaunas teorijas par 20. gadsimta sociālo attīstību, taču zināmā mērā Masks arī pretdarbojas visām tendencēm.

"Ar Masku ir ļoti sarežģīti un arī ar viņa ietekmi uz Trampu un viņa administrāciju. Vēl gaidāmas svarīgas debates par NATO nākotni. Tas, ka Masks orientējas uz [Vladimiru] Putinu un cilvēkiem, kuri ir autoritāri un autokrātiski noskaņoti, nav apšaubāmi," teica politologs.

ASV prezidents Donalds Tramps. Foto: AP/Scanpix

ASV prezidents Donalds Tramps. Foto: AP/Scanpix

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas