Govs, pixabay.com
Lauksaimniecība, tajā skaitā lopkopība, arvien vairāk ietekmē apkārtējo vidi. Mūdienās lauksaimniekiem savā darbā jāatrod pareizais līdzsvars starp cilvēku patēriņa vajadzībām un nepieciešamību pēc iespējas mazāk ietekmēt un saudzēt apkārtējo vidi. Tas noteikti nav viegls uzdevums, kurš paveicams īstermiņā. Tomēr tik daudz ko var paveikt, sākot no šķietami mazām lietām, piemēram, izmantojot lauksamniecības mašīnas, kas patērē mazāk resursus un līdz ar to rada mazāk atkritumu.
Lauksaimniecības tehnika, kas nekaitē videi un ļauj ietaupīt
Apskatīsim lopbarības sagatavošanas tehniku. Velkamais barības maisītājs-izdalītājs ir jāapvieno ar traktoru. Šobrīd ir viegli izvēlēties traktoru, kas nodrošina zemu degvielas patēriņu un zemas emisijas. Tirgū ir liels šādu traktoru piedāvājums, kas apmierinās katra saimnieka vajadzības un gaumi.
Savukārt pašgājējs barības dalītājs, kas aprīkots arī ar iekraušanas frēzi, ļauj ietaupīt uz citu līdzekļu izmantošanu, jo, pateicoties frēzes nažiem, ļauj sasmalcināt šķiedrainus produktus jau iekraušanas laikā. Pēc tam sasmalcināto lopbarību sajauc atbilstoši saimniecības vajadzībām. Aprīkojot savu saimniecību ar šādu mašīnu, mēs runājam par būtiskiem ietaupījumiem, jo tiek izmantota tikai viena mašīna trīs vienību vietā. Tas nozīmē arī trīsreiz mazāku degvielas patēriņu un izmešu daudzumu nekā tad, ja tiek izmantotas trīs tehniskas iekārtas.
Uzņēmuma automatizācija mazina ietekmi uz vidi
Pretēji tam, ko kāds varētu domāt, automatizācija uzņēmumā palīdz mazināt ietekmi uz vidi. Mūsdienās jebkuras tehnikas ražotājiem, kas tirgo savu preci Eiropas Savienībā, ir jānodrošina sava produkta atbilstību dažādiem standartiem, tostarp arī, lai mašīna būtu pēc iespējas mazāk kaitīga videi. Arī lauksaimniecības mašīnas kļūst arvien ekonomiskākas, arvien “zaļākas” un ļauj iegūt labākus rezultātus nekā vecākas paaudzes mašīnas. Tāpēc izvēle uzņēmumā ieviest automatizācijas sistēmu ir izvēle ne tikai naudas taupīšanai, bet arī apkārtējās vides saudzēšanai.
Tādas mašīnas kā pašgājējs barības maisītājvagons likvidē skābbarības atkritumus, nodrošinot perfektu bedri, neizcilājot barību tās iekraušanas laikā. Tas nozīmē vienmērīgu barības sajaukšanu tvertnē un atbrīvo traktoru ar iekrāvēju citiem darbiem. Tāpat neaizmirsīsim par cilvēku resursiem – ja visas šīs operācijas veic viens operators, automatizācija nozīmē arī ekonomiju, ne tikai ekoloģiju.
Lauksaimniecības tehnikas tirgotājs “Horst Serviss” Latvijas lauksaimniekus apgādā ar visu ražīgiem lauku darbiem nepieciešamo interneta veikalā.
Govs, pixabay.com