Vairums cilvēku, domājot par atsāpināšanu zobārsta apmeklējuma laikā, iedomājas vietējo jeb lokālo anestēziju, kas uz noteiktu laiku padara nejūtīgu ārstējamo rajonu. Tomēr ne visiem ar šo atsāpināšanas metodi pietiek, lai justos komfortabli un mierīgi. Labā ziņa, ka mūsdienās ir pieejamas tādas metodes, kā vispārējā anastēzija (narkoze) un sedācija, kuras ļauj gulēt zobārstniecības procedūru laikā un neatcerēties ārstēšanas procesu. Sadarbībā ar Jūlijas Katkevičas zobārstniecības speciālistiem skaidrojam ar ko šīs metodes atsķiras, kādos gadījumos tās iesaka un kā notiek zobu ārstēšana narkozē vai sedācijā.
Kas ir narkoze un kas ir sedācija?
Vispārējā anestēzija jeb narkoze tiek izmantota, lai panāktu dziļu miegu zobu ārstēšanai bez sāpēm un diskomforta. Vispārējā narkoze operācijas laikā nomāc gandrīz visas cilvēka funkcijas – pacients nonāk dziļā miegā un atmostoties neko neatceras. Par cik sāpju sajūta saglabājas, tad pirms zobu ārstēšanas veic arī lokālo anestēziju, kad pacients jau guļ. Zobārstniecība vispārējā narkozē tiek veikta ārsta-anesteziologa uzraudzībā. Lai nodrošinātu skābekļa padevi, pacienta mutē vai degunā ievieto cauruli. Turpretim sedācija nodrošina vieglu miegu un pacients saglabā spēju reaģēt, bet vienlaikus izjūt mieru un atslābumu. Nomierinošais līdzeklis tiek ievadīts tieši vēnā un ievadītais medikaments pacientu iemidzina, pirms zobārsts veic nepieciešamo ārstēšanu zem lokālas anestēzijas anesteziologa klātbūtnē. Atmostoties no sedācijas pacients tāpat kā pēc narkozes neko neatceras. Vienkāršiem vārdiem runājot, narkoze nodrošina dziļu miegu, bet sedācija samazina nemieru, liek justies atviegloti, miegaini un aizmigt. Abas metodes ļauj neatcerēties par procedūru. Lai nodrošinātu narkozi, procedūru sāk ar maskas uzlikšanu pacienta mutei un degunam, bet sedācijai ir nepieciešams ievadīt zāles vēnā, tāpēc sedācija nav piemērota metode maziem bērniem. Atmošanās pēc narkozes notiek stundas laikā, taču pēc sedācijas lielākā daļa pacientu ir gatavi doties mājās 15 min pēc procedūras beigām.
Kam ir aktuāla zobu ārstēšana narkozē un sedācijā?
Zobārstniecības procedūras dažkārt rada satraukumu, īpaši, gadījumos, ja cilvēkam iepriekš bijusi nepatīkama pieredze. Procedūras narkozē jeb vispārējā anestēzijā ir vispāratzīts un bieži izvēlēts risinājums zobu ārstēšanai gan bērniem, gan pieaugušajiem. Narkozi parasti izmanto, kad ir nepieciešams veikt nopietnākas zobārstniecības manipulācijas kā arī bērnu ārstēšanai. Taču šo metodi var pielietot jebkuru zobārstniecības procedūru veikšanai. Ja pacients paniski baidās no zobārstiem iesaka izmantot sedāciju. Medikamenti, ko lieto sedācijas panākšanai, bloķē noteiktas smadzeņu daļas, kas ir atbildīgas par paaugstinātu trauksmi un bailēm. Sedācijas pakalpojums ir piemērots tiem, kas vēlas aizmirst par bailēm un ārstēt zobus bez sāpēm un uztraukuma pie nosacījuma, ka pacients ļaus ārstam ievadīt medikamentu vēnā uzsākot procedūru. Savukārt vispārējo narkozi pielieto bērniem un tiem pacientiem, kam ir bail no adatām un kuri neļaus ārstam ievadīt medikamentu vēnā.
Kāda ir kārtība, lai veiktu zobu ārstēšanu narkozē vai sedācijā?
Jūlijas Katkevičas zobārstniecība nodrošina maksimāli ērtu un ātru zobu ārstēšanas pakalpojumu saņemšanu vispārējā anestēzijā un sedācijā.
Pirmais solis, lai veiktu zobu ārstēšanu vispārējā anestēzijā vai sedācijā, ir zobārsta konsultācija. Tā ir nepieciešama, lai ārsts novērtētu darba apjomu un aprēķinātu iespējamās izmaksas par zobu ārstēšanu, kā arī izvērtētu vispārējās narkozes vai sedācijas nepieciešamību. Pēc zobārsta apmeklējuma seko anesteziologa konsultācija, kuras laikā ārsts izvērtē pacienta vispārējo veselības stāvokli, iztaujā par hroniskām saslimšanām, alerģijām vai lietotiem medikamentiem un nepieciešamības gadījumā nozīmē papildizmeklējumus (RTG krūškurvim, EKG) vai analīzes. Lai izvairītos no riskiem un komplikācijām, ir nepieciešams sniegt precīzu un patiesu informāciju anesteziologam par pacienta veselības stāvokli. Konsultācijas laikā anesteziologs informē pacientu vai viņa aizbildni par to, kā sagatavoties procedūrai un pacients saņem piekrišanas dokumentus. Lielākai daļai pacientu nav nepieciešams veikt analīzes vai papildizmeklējumus, bet ja tas ir nepieciešams, tad pēc analīžu un izmeklējumu rezultātu saņemšanas anesteziologs izvērtē riskus un pieņem lēmumu par iespēju ārstēt zobus vispārējā anestēzijā vai sedācijā. Akūtos gadījumos zobārsts pacientu pieņem tajā pašā dienā un vispārējā anestēzija vai sedācija parasti tiek nozīmēta tajā pašā vai nākošajā dienā. Pirms procedūras pacientam vai pacienta aizbildnim jāparaksta piekrišanas veidlapa.
Kā sagatavoties narkozei vai sedācijai?
Lai zobu ārstēšana narkozē vai sedācijā varētu notikt, svarīgi rūpīgi ievērot sagatavošanās noteikumus: 6 līdz 8 stundas pirms procedūras nedrīkst ēst, 1-2 stundas nedrīkst dzert ūdeni un melnu kafiju (citi dzērieni tiek uzskatīti par ēdienu), uz procedūru ir jāierodas bez nagu lakas, rotām un kosmētikas, nedrīkst lietot smaržas, svarīgi izņemt pīrsingus no mutes, mēles, deguna un lūpām, kā arī pacientam ir jābūt veselam, bez saslimšanas simptomiem vismaz 2 nedēļas. Ja pacients lieto kādas zāles, tās var turpināt lietot kā ierasts, ja vien anesteziologs nav devis citus norādījumus. Klīnikā jāierodas kopā ar vismaz 18 gadus vecu pavadoni, kurš būs kopā ar pacientu atmošanās laikā, pavadīs mājās un parūpēsies par viņu visas atlikušās dienas garumā.
Kādas procedūras iespējams veikt narkozē/sedācijā un kādas nē?
Vispārējā narkozē un sedācijā iespējams veikt visas zobārstniecības procedūras.
Kas notiek pēc narkozes/sedācijas?
Pēc procedūras pacientam kādu laiku jāuzturas atmošanās telpā un pēc tam uzgaidāmajā telpā. Atkopšanās parasti aizņem aptuveni stundu narkozes gadījumā un ap 15 minūtēm sedācijas gadījumā. Pēc vizītes atlikušo dienu vēlams nepalikt vienam, braukt mājās ar pavadoni un atpūsties. Tāpat procedūras dienā nedrīkst veikt nopietnus darbus, strādāt ar mehānismiem, lietot alkoholu, atgriezieties darbā un parakstīt svarīgus dokumentus.
Kādas priekšrocības sniedz zobu ārstēšana sedācijā/narkozē?
Zobu ārstēšana sedācijā vai narkozē ir ideāls veids, kā palīdzēt uzturēt mutes dobuma veselību pacientiem, kuriem ir bail no zobu ārstēšanas kā arī tiem, kam ir izteikts vemšanas reflekss. Šis pakalpojums nodrošina procedūru veikšanu bez uztraukuma, sāpēm un diskomforta.
Foto: Jūlijas Katkevičas zobārstniecība