You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Zaļā atvadīšanās: Ekoloģiski draudzīgi apbedīšanas risinājumi

Foto: Ivan Samkov, Pexels.com

Foto: Ivan Samkov, Pexels.com

“No zemes tu esi nācis, par zemi tev jāpaliek” – vārdi, ko bieži dzirdam, guldot tuviniekus un līdzcilvēkus zemes klēpī. Tie ir vārdi, kas atgādina par cilvēka un dabas nešķiramo saikni. Ikviens no mums ir daļa no šīs lielās dabas sistēmas, tieši tāpēc arī aiziešana no šīs pasaules var būt harmoniska un videi draudzīga. Pēdējos desmit gados pasaulē arvien vairāk cilvēku meklē dabai draudzīgus veidus, kā organizēt atvadas no tuviniekiem, un arī Latvijā lēnām tiek novērota šī tendence. Cilvēki aizvien biežāk aizdomājas par savas eksistences ietekmi uz vidi un vēlas, lai arī pēc aiziešanas viņu klātbūtne turpinātu pastāvēt caur dabu.

Kas ir zaļā atvadīšanās?

Pamatā ar zaļām atvadām saprot nelaiķa apbedīšanu, ievērojot videi draudzīgus principus un maksimāli samazinot apbedīšanas ietekmi uz dabu. Populārākās zaļās atvadīšanās metodes ietver apbedīšanu bez ķimikālijām, bioloģiski noārdāmu zārku un urnu izmantošanu, kā arī alternatīvu kremācijas metožu, piemēram, ūdens kremācijas, izvēli. Šie ekoloģiskās apbedīšanas risinājumi palīdz veidot atvadas, kas ir gan personiskas, gan ilgtspējīgas. Arī mūsu kultūrā visbiežāk praktizētā tradicionālā apbedīšana pati par sevi ir viens no videi draudzīgākajiem risinājumiem, un to vēl zaļāku var padarīt, izvēloties dabīgus un neapstrādātus apbedīšanas piederumus, kā arī videi draudzīgu drapējumu un apbedīšanas vietas apzaļošanu. Tomēr, iespējams, viens no ekoloģiskākajiem un populārākajiem apbedīšanas risinājumiem pasaulē ir aizgājēja pelnu ievietošana bio urnā.

Nāves transformācija un atgriešanās pie dzīvības bio urnā

Pretēji klasiskai kremācijas urnai, kas ir metāliska, bio urna ir bioloģiski noārdāma un paredzēta cilvēka pelnu apglabāšanai, lai tie dabiski saplūstu ar vidi. Šīs urnas izgatavotas no bioloģiski noārdāmiem materiāliem, piemēram, kokosriekstu čaumalām, presēta kūdra vai celulozes šķiedras. Pastāv dažādas bio urnas, piemēram, koku sēklu urna, kas ļauj no pelniem izaugt kokam vai augam, atstājot dzīvu un plaukstošu piemiņu. Šo urnu veido divas kapsulas – augšpusē atrodas barošanās vide topošajam kokam un sēklām, bet apakšējā kapsulā ievieto mirušā pelnus. Kad dzinums kļūst pietiekami stiprs, saknes iziet cauri kapsulas apakšējai sienai, sasniedzot pīšļus un pārvēršot pelnus par dzīvības avotu jaunam kokam vai augam.

Tāpat mūsdienās pieejamas dažāda veida ūdenī šķīstošās bio urnas, kas paredzētas pelnu izkaisīšanai ūdenstilpnēs, kā arī kompostējamās urnas, kas piemērotas apglabāšanai zemē, lai veicinātu dabisko vielu apriti un augsnes auglību. Šī pieeja ļauj ne tikai cienīgi atvadīties no aizgājēja, bet arī veicināt dabas līdzsvara saglabāšanu un ietekmes uz vidi samazināšanu.

Liepājas apbedīšanas biroja piedāvājums

Zaļā atvadīšanās ir ne tikai cieņpilns veids, kā pieminēt aizgājušos, bet arī solis dabai draudzīgākas nākotnes virzienā. Lai gan pagaidām zaļā atvadīšanās no līdzcilvēkiem Latvijā vēl nav ļoti izplatīta, ir apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji, kas to nodrošina. Liepājas apbedīšanas birojs palīdzēs organizēt bēres Liepājā un citviet Kurzemē, nodrošinot visa veida apbedīšanas pakalpojumus un plašu apbedīšanas piederumu klāstu, tostarp bio urnas un citus videi draudzīgus apbedīšanas risinājumus. Apbedīšanas servisa pieredzējušais kolektīvs sniegs konsultācijas par pieejamām apbedīšanas metodēm un palīdzēs atrast piemērotāko risinājumu cieņpilnām un ilgtspējīgām atvadām, kas atstās pozitīvu ietekmi uz vidi un sabiedrību.

Foto: Ivan Samkov, Pexels.com

Foto: Ivan Samkov, Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas