Zinātnieki sākuši iezīmēt nēģus un aprīkot ar GPS raidītājiem. Pētot šo apaļmutnieku migrācijas ceļus, vēlas nonākt pie ieteikumiem, kā palielināt nēģu daudzumu Latvijas ūdeņos, vēstī 360 Ziņneši.
Pateicoties jau līdz šim paveiktajam, ir atklāti arī vairāki interesanti fakti.
Katram nēģim ir savs unikālais numurs, kas ļauj zinātniekiem viņus izsekot, lai uzzinātu migrācijas ceļus un populācijas stāvokli. Iezīmētos nēģus izlaiž atpakaļ jūrā. Kopumā Latvijā šoziem iezīmēs apmēram pusotru tūkstoti nēģu.
Ja noķer iezīmētus nēģus, zvejniekiem jāziņo speciāli tam izveidotajā WhatsApp čatā. Pagājušajā gadā Latvijā tika nozvejoti 78 tonnas nēģu, kas ir trīsreiz vairāk nekā 2023. gadā. Nozveja lielā mērā ir atkarīga no vēja un ūdens līmeņa, skaidro dzvejnieki.
Vadoties pēc zvejnieku iesūtītiem datiem, pētnieki kartē nēģu migrācijas ceļus. Daži no viņiem spēj mērot vairākus simtus kilometru – pat līdz Igaunijas krastiem.
Pateicoties parazitējošam dzīves veidam, nēģi apvīti ar daudziem mītiem. Piemēram, ka viņi barojas ar beigtiem dzīvniekiem. Lai gan īstenība nēģi pārtiek no dzīvo zivju asinīm.Daudziem no mums nēģi ir iemīļota delikatese. Bet zvejojot tos, ir jābūt uzmanīgiem.
Daļa nēģu ir aprīkoti ar GPS raidītājiem, par ko liecina numura zīme zaļā krāsā. Ja gadās tādu noķert, tādus gan labāk uzreiz palaist vaļā, lai kāds ēdot nesalauztu zobu.
Nēģi. Foto: Ekrānšāviņš no sižeta