Vecpiebalga daudziem ir zināma kā vieta, kur zied ūdensrozes, bet tā ir apskates vērta arī laikā, kad ūdenrozes jau noziedējušas vai gluži otrādi – vēl nav paspējušas uzziedēt. Pēc aktīvām brīvdienām, svaiga gaisa un Latvijas lauku ainavām dodies uz Vecpiebalgas pusi, kur visu dienu ir ko redzēt un ko izstaigāt.
Silakrogs
Vai atceries slaveno grāmatu “Mērnieku laikus”? Tajā stāstīts par krogu, kas bija viena no galvenajām kultūras norises vietām apgabalā. Tajā stāstīts par Silakrogu, kas atrodas veco Rīgas-Alūksnes un Vecpiebalgas-Cēsu ceļu krustojumā, nepilnu kilometru no brāļu Kaudzīšu dzimtajām mājām. Silakrogs ir garākā līdz šim laikam saglabājusies uzbūvētā mūra kroga ēka Latvijā, kas vēl aizvien ir vienā gabalā. Lieliska vieta, ko parādīt bērniem, ja “Mērnieku laiki” tagad ielikti obligātās literatūras sarakstā.
Kaives muižas parks
Agrāk šajā vietā – Kaivē – atradās skaista muiža. Tagad no tās ir saglabājušies vien vīna un ledus pagrabi, un parks – ļoti skaists, bieziem ozoliem apaudzis un koka skulptūrām papildināts. Šeit izstādīti latviešu tēlnieku rokām darinātie mākslas darbi un no parka kalniņa paveras skats uz estrādi. Nedaudz tālāk atrodas Kaives ezers, kas ir lieliska atpūtas vieta vasarā, bet gada aukstajos mēnešos priecē ar mieru un krāsām.
Vecpiebalgas pilsdrupas
Vecpiebalgas dienvidaustrumu daļā aiz baznīcas atrodas Vecpiebalgas pilsdrupas. Par 14.gs. celto Rīgas arhibīskapa pili - īstu aizsarggrāvja ieskautu cietoksni – tagad atgādina vien mūra sienas un akmeņu krāvumi.
Ūdensrozes un Vecpiebalgas pats centrs
Ja izdevies atbraukt uz Vecpiebalgu vasarā, apsveicam: krāsas un smaržu dāvās skaistās Vecpiebalgas ūdensrozes, kas zied praktiski visos Vecpiebalgas dīķīšos. Tajos mīt arī daudz mazas zivtiņas, priecējot mazākos ceļotājus. Pašā pilsētas centrā atrodas katram gadalaikam atbilstoši noformēta “Viesistaba” – saliņa dīķa vidū, uz kuras var nokļūt, ejot pa šauru, skaistu tiltiņu.
Grišku kalns
Grišku kalns atrodas ap 10 m augstā pilskalnā un tas tiek saukts arī par Piebalgas, Balgas un Veļķu pilskalnu. Tas ir mākslīgi izveidots kalns ar nostāvinātām nogāzēm un dziļu aizsarggrāvi, veidots 13.gs. No Grišku kalna paveras skats uz Vecpiebalgu, tāpēc to var uzskatīt arī par vietu, kur sākas šī pilsēta.
Bānūžu svētavots
Netālu no Bānūžu–Skujenes ceļa, zemā pļavā atrodas vietējas nozīmes arheoloģijas piemineklis - Bānūžu svētavots. Tas ir viens no pazīstamākajiem svētavotiem, kas iztek no Bānūžu pilskalna (kopā tādi svētavoti ir 12). Vēstures grāmatās minēts, ka pie Bānūžu ezera, pilskalnā stāvējusi koka pils un netālu no tās atradies Jāņa kalns ar lielu vecu ozolu, pie kura agrāk notika upurēšanas. Iespējams, pastaigas laikā jums izdosies šo vietu atrast!
Bānūžu velnakmens
Pie Bānūžu ezera, tā ziemeļaustrumu krastā atrodas arī Bānūžu velnakmens. Tā izmērs ir iespaidīgs - augstums dienvidu malā pret ezeru ir 2,22 metri, garums - 4,40 metri, platums- pie pamatnes - 4,5 metri, pie virsmas - 3,00 metri, bet apkārtmērs 15 metri. Turpat blakus var noiet pie paša Bānūžu ezera.
Cieres dabas taka
Taurenē, netālu no Nēķena muižas atrodas Cieres dabas taka ar skaistu laipiņu, kas izved pa Gaujas palieni. Tās kopējais garums ir vien 410 metri, bet neskartā daba, kas ieskauj šo skaisto vietu, ir pasakaina. Gaujas upes krastos ierīkota arī piknika vieta ar ugunskuru, ja ir vēlme izbaudīt maltīti pie dabas, klusumā un tālu prom no citiem cilvēkiem.
Brežģa kalns un skatu tornis
Vēl viena lieliska vieta piknikam ir Brežģa kalns, kas atrodas pie P30 ceļa starp Cepļiem un Lodes muižu. Brežģa kalna augstums ir 255 m v.jl., bet relatīvais augstums – 40 m. Tajā uzstādīts arī 11 metru augsts skatu tornis, no kura redzama visa apkārtne daudzu jo daudzu kilometru rādiusā – Alauksts, Inesis, Elkas kalns, Vecpiebalgas novada pakalni, ūdenstilpnes un Latvijas skaistās pļavas ar pauguriem. Lieliska vieta skaistas dienas noslēgumam.
Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!
Izlasi arī:
- Skaistākās Dabas takas, kuras ir vērts apmeklēt
- Kur aizbraukt ar bērniem Vidzemē?
- Pārgājiens pa Braslas upes takām
Tornis pie Vecpiebalgas