Sakoptas kapavietas, Photo by Waldemar Brandt on Unsplash
Sakopta radu kapavieta ir ne tikai cieņas jautājums pret mirušo, bet arī atbildība pret kapsētas kopainu un likumu. Ja kapi nav kopti trīs gadus, tad tie var tik atsavināti - pāriet cita īpašumā. Līdz sakoptai kapavietai nav daudz – ir daži soļi, ko vērts ievērot.
Sakop dzīvžogu un citus augus
Kapavietas norobežot no blakus izvietotajiem iespējams ar dzīvžogu palīdzību, un bieži vien cilvēki arī šādi aizvieto kapu sētiņas. Tomēr nereti mēdz aizmirst par to kopšanu, kas sākotnēji skaistos dzīvžogus ar laiku pārvērš par milzīgiem krūmiem, kas izplešas arī blakus teritorijās. Dzīvžogi noteikti ir jāsakopj, tos apgriežot, likvidējot nokaltušās un slimās auga daļas, kā arī apstrādājot ar pretinsektu līdzekļiem, ja tajos iedzīvojušiem augu kaitēkļi.
Vērts atcerēties arī, ka skaistākas mūža mājas padara arī citi augi kapu apstādījumiem. Pirms to stādīšanas gan jāizvērtē, kādos apstākļos tiem nāksies augt – vai kapsēta ir ēnaina, saulaina vai daļēji ēnaina. Ēnainās kapsētās var stādīt tādus augus, kā īves, tūjas, bukšus, pacipreses, rododendri, papardes, hostas, efejas, kapmirtes, kumeļpēdas, akmeņlauzītes, ložņu cekuliņi, atvašu laimiņi un valdšteinijas. Daļēji ēnainās kapsētās labi augs flokši, laimiņi, samtenes, ložņu cekuliņi, valdšteinijas, virši, efejas, prīmulas un alpīnu smaržmētras. Savukārt saulainām kapsētās var stādīt nokarenos vītolus, kārklus, mārsilus, dažādas graudzāles, klājeniskos kadiķus, saulrieteņus, akmeņlauzītes un citus saulainiem apstākļiem piemērotus augus.
Pieminekļi un apmales arī jāsakopj
Arī pieminekļi, apmales un sētiņas ir jāsakopj. Pirmkārt, kā jau minēts, vienmēr jānovērtē to stāvoklis. Jāskatās, vai kapakmens, piemineklis, kapu apmales, sēta nav sašķiebušies, saplaisājuši. Ja tie sašķiebušies, nepieciešams iztaisnot un stabilizēt. Šos darbus spēcīgas vīriešu rokas var paveikt pavisam ātri, atliek vien iztaisnot sašķiebušos lietu un tās apakšā pamatīgi pieblīvēt zemi.
Ja kapos uzstādīts koka krēsls vai koka apmalītes, jānovērtē, vai tie nav jāpārkrāso. Tas jādara ar noturīgu krāsu, dažādiem laikapstākļiem piemērotu. Jāpievērš uzmanība arī, vai nav laiks koka detaļas nomainīt. Laikapstākļu ietekmē ar laiku koks sabojājas, satrup, sašķeļas. Tas liecina, ka priekšmets vairs ilgi nekalpos, un būs jānomaina.
No akmens virsmām jānotīra sūnas, apsūbējums un netīrumi. Raupjas akmens virsmas var tīrīt ar saimniecības līdzekļiem – abrazīvu pastu un birstīti, pēc tīrīšanas kārtīgi virsmas akmens virsmas noskalojot. Ja uz kapakmens ir gravējumi, tos var izberzt ar zobu birstīti. Pulētām akmens virsmām abrazīvus līdzekļus nav ieteicams izmantot, bet mazgāt vien ar ūdeni, un tīrīt ar mīkstu sūkli un lupatu. Var pievienot šķidros mazgāšanas līdzekļus, kas dos ātrāku tīras virsmas rezultātu.
Regulāra kapu kopšana
Regulāra kapu kopšana ir viens no nosacījumiem līdz sakoptai kapavietai. Kapus jāsakopj vismaz 2 reizes gadā – pavasarī un rudenī. Pavasarī jāsakopj kapi pēc ziemas, jānovāc lapas un gruži, kas palikuši pēc iepriekšējā rudens un ziemas, jāveic apstādījumi, kā arī jānovērtē kapu soliņu, pieminekļu un kapu apmalu stāvoklis. Vēlā rudenī arī, kapus kopjot, jāsavāc kritušās lapas, jāsakopj vecie, noziedējušie apstādījumi. Neskatoties uz to, ka kapus, iespējams, tiešām sakop 2 reizes gadā, daudzos gadījumos ar šo laiku ir par maz. Ja uz kapiem nes grieztos ziedus, kapi būtu jākopj krietni biežāk – grieztie ziedi ātri sabojājas, un tie jānovāc, aizstājot ar jauniem ziediem. Kapus vēlams sakopt arī Svecīšu vakaros un Kapu svētkos.
Kapu piederumi – vienmēr pa rokai
Arī ar labākajiem nodomiem sakopt kapus vien nepietiek. Ir nepieciešami dažādi piederumi to kopšanai. Turi tos vienmēr pa rokai! Ja nevēlies vadāt grābekli katru reizi līdzi, vari to veiksmīgi “paslēpt” aiz kapu pieminekļa vai pie kapu soliņa. Kapos Tev noteikti noderēs ne tikai grābeklis, bet arī spainis vai lejkanna, cimdi, mazs kaplītis augu rušināšanai un ravēšanai, kā arī atkritumu maiss, kurā savākt visus atkritumus, lai ērti tos varētu izmest miskastē. Kapu kopšanai var droši iegādāties neliela izmēra priekšmetus, kurus kompakti var salikt spainī vai maisā un novietot krūmājā vai zem soliņa.
Ko darīt, ja pats nevari sakopt kapus
Atceries – ja pats nevari jebkādu iemeslu dēļ, sakopt savu tuvinieku mūža mājas, kapu kopšanu vari uzticēt arī tiem, kuriem ir svarīgi, lai arī zemē guldīts cilvēks pavadītu savu ikdienu koptā un kārtīgā vidē. Rīgas Privātie kapi piedāvā gan vienreizējos, gan regulāros kapu kopēju pakalpojumus visā Latvijas teritorijā.
Uzņēmums ieguvis uzticību no visā pasaulē dzīvojošiem, kuriem radu kapi atrodas Latvijā. Kapu kopēji pēc klienta vēlmēm ne tikai veiks apstādījumu kopšanu, bet arī izpildīs citas darbības, kas saistītas ar kapu kopšanu - atribūtu nomaiņu un uzstādīšanu, ziedu un svecīšu izlikšanu īpašās dienās, piemēram, nelaiķa dzimšanas dienā un citos svētkos. Būtībā - jebko, kas klientam ir svarīgs. Par katru paveikto darbu klientam tiek veiktas atskaites un iesniegtas fotogrāfijas.
Rīgas Privātie kapi piedāvā arī citus kapu kopšanas pakalpojumus:
- Apbedīšanas vietu pārdošana;
- Apbedīšanas vietu rezervācija;
- Apbedīšanas dokumentu noformēšana;
- Mirušā aizvešana uz morgu jebkurā diennakts laikā;
- Bēru ceremonijas rīkošana un vadīšana;
- Visu konfesiju mācītāju pakalpojumi;
- Apbedīšanas piederumu pārdošana;
- Bēru transports;
- Bēru urnas un zārki;
- Kapsētu apkope;
- Ziedu uzklāšana pēc pasūtītāja norādījumiem,
- Granīta kapu pieminekļi.
Sakoptas kapavietas, Photo by Waldemar Brandt on Unsplash