Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

6 soļi, kā atkopties no toksiskām attiecībām

Ir harmoniskas un bagātinošas attiecības, un ir tādas, no kurām mukt, ko kājas nes. Starp otrajām ir tādas, kurās valda emocionāla atkarība, līdzatkarība, emocionāla vai fiziska vardarbība. Jebkuras no šīm uzskatāmas par toksiskām attiecībām. Kā atsākt dzīvot pilnvērtīgi pēc tam, kad ir atrasta drosme no šādām attiecībām atbrīvoties?

6 soļi, kas palīdz no jauna atrast ceļu pie sevis

Līdzīgi kā sērās, ir sešas stadijas, kā cilvēki atkopjas pēc piedzīvotas psiholoģiskas vardarbības. Tās ne vienmēr norit tieši šādā secībā vai visas pēc kārtas. Katra cilvēka dziedināšanās ceļš var izvērsties citādāk, taču kopumā var izdalīt šādas 6 stadijas jeb soļus, kas tiek izieti ceļā uz traumas sadziedēšanu.

1. Šaubas

Šajā fāzē upuris nereti apšauba savu adekvātumu. Šķiet, ka kaut kas nav kārtībā, bet kas tieši, un kāpēc. Šī stadija var noritēt gan pašu attiecību laikā, to noslēgumā vai tikko pēc šķiršanās, kad tu sāc aptvert, ka kaut kas bijis daudz traumatiskāk kā tas likās iepriekš. Atšķirībā no normālu attiecību dabiskas izbeigšanās, toksiskas attiecības var beigties, atstājot tevi absolūti satriektu. Raksturīgas ir pretrunīgas emocijas – šaubas, vainas sajūta, bailes un vienlaikus atvieglojums. Nereti šajā stadijā upuri apšauba savu lēmumu vai piedzīvotās nepatīkamās pieredzes attiecību laikā.

2. Mācīšanās un pētīšana

Šajā stadijā tu centies izprast visu, to cītīgi pētot un analizējot. Tu saproti, ka kaut kas nav kārtībā ar otru, ne tikai tevi, bet vienīgi lasīšana, pētīšana un informācijas meklēšana var sniegt skaidrību par to, kas tas ir. Ja pieķer sevi gūglējam "toksiskas attiecības", "narcisisms", "emocionālā vardarbība" – ļoti iespējams, ka tieši tas arī ir skāris tevi. Ieklausies savos instinktos un nebaidies sazināties ar psiholoģiskās palīdzības sniedzējiem. Dažreiz šī stadija var kļūt par apsēstību, jo zināšanas var radīt arī maldīgu sajūtu, ka tu visu tagad kontrolē. Informācija ir rīks un resurss, bet tā vēl nav atslēga uz atbrīvošanos.

3. Skaidrība

Kad pētījumu fāze mazliet sāk apsīkt, upuris sāk aptvert iegūtās informācijas saistību ar saviem pārdzīvojumiem. Šī atklāsme var būt nomierinoša un atbrīvojoša – taču to var pavadīt arī sāpes, sēras un žēlums pret sevi. Galvenais šajā stadijā ir saprast un pieņemt, ka tavā pagātnē ir lietas un notikumi, kurus tu neesi varējis ietekmēt, apstādināt vai mainīt, un ka viss, kas ar tevi noticis, nebūt nav tava vaina.

4. Izlaušanās brīvībā

Šis ir brīdis, kurā tu sāc emocionāli un fiziski distancēties no varmākas. Dažiem šī stadija nāk pašā atkopšanās sākumā, citiem – tikai pēc tam, kad viņi ir aptvēruši, ka atrodas toksiskās attiecībās. Vēl citiem – izlaušanās notiek pēc tam, kad viņi sapratuši, ka jātiek prom, lai saglabātu veselību vai pat dzīvību, un tikai pēc tam viņi sāk aptvert, kur atradušies. Katrā ziņā – tas ir brīdis, kurā notiek norobežošanās no savas līdzšinējās dzīves un pielikts tai punkts.

5. Dziedināšanas darbs

Parasti šī stadija notiek sevis attīstīšanas un izprašanas formā, jo tas ir vienīgais veids, kā pilnībā izdziedēt savas sāpes. Cilvēki nereti atgriežas arī pie saviem tuviniekiem, draugiem un citiem, kas palikuši novārtā attiecību laikā, atkal atsāk vecos hobijus un vienkārši vāc kopā visu to dzīvi, ko izpostījusi vardarbīgā kopdzīve. Toksiskām attiecībām parasti raksturīgs radīt haosu cilvēka dzīvē, un šis ir laiks, kurā upuris atkal mēģina sakārtot savu dzīvi. Svarīgi šajā fāzē atgādināt sev, ka mēs esam tikai cilvēki, kļūdīties ir cilvēcīgi un dziedināšana nenotiek vienas dienas, nedēļas vai pat mēneša laikā. Var būt atkritieni atpakaļ, un arī tas ir cilvēcīgi. Bet vissvarīgāk ir nonākt pie apziņas – pat ja tu arī neesi bijis attiecībās nekāds labiņais, tā nav tava vaina, ka tev bija jāpiedzīvo jebkāda veida cietsirdība.

6. Pieņemšana un jēgas atrašana

Psiholoģiskās vardarbības eksperti ziņo, ka svarīga daļa dziedināšanas procesā ir spēja atrast jēgu savā pieredzē, lai neatkārtotu šādu pieredžu atkārtošanos nākotnē. Daudzi cilvēki diemžēl attopas atkal un atkal vardarbīgās un toksiskās attiecībās, jo nemaz nezina, kas ir tas, ko viņi dara nepareizi, vai kā viņi pievelk vardarbīgus cilvēkus savā dzīvē. Šādiem cilvēkiem nepieciešama terapija, lai spētu izprast, kas tieši notika viņu attiecībās, un kā iemācīties no tā izvairīties nākotnē. Tas nozīmē pieņemt savu pagātni, iemīlēt un pieņemt sevi, un pilnveidot savas prasmes ieraudzīt sarkanos karogus nākamajās attiecībās.

Lasi arī:


Iedvesmojošu piemēru, kā upuris spēj sākt dzīvi no jauna pēc toksisku attiecību izbeigšanas, sniedz izskatīgā un viennozīmīgi laimīgā Olga Kambala:


Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas