Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

7 vecāku kļūdas, audzinot bērnu

Bērns un vecāks, Image by Francisco Montero Garcia from Pixabay

Bērns un vecāks, Image by Francisco Montero Garcia from Pixabay

Bez šaubām neviens nav perfekts savās darbībās, un arī vecāku loma prasa savus kāpumus un kritumus. Kļūdīties ir cilvēcīgi, bet galvenais – no tām mācīties un censties nepieļaut tās vēlreiz. Lūk, biežākās vecāku kļūdas, audzinot bērnu, no kurām izvairīties!

Nerāda piemēru

Vecāki savā dzīvē visu mūžu sniedz bērniem padomus. Un bieži ir tā, ka rāda pretēju piemēru. Bērniem ir jārāda piemērs! Piemēram, ja vecāki māca bērniem, ka smēķēt ir slikti, bet tai pašā laikā paši smēķē, tas nekam neder. Bērni ir tendēti atspoguļot vecāku uzvedību un, visticamākais, neskatoties uz to, ka vecāki māca nesmēķēt, šajos gadījumos panāks, ka bērni izaugot smēķēs.

Nepavada ar bērnu laiku kvalitatīvi

Pat ja vecāki ikdienā ir ļoti aizņemti, tiem ir jāvelta laiks bērniem. Kļūda ir tā, ka vecāki brīvo laiku ar bērniem pavada pie TV ekrāna. Kaut vai 20 minūtes kvalitatīvi pavadīts laiks ļoti paliks bērniem atmiņā, un būs izteiktāka tuvības sajūta starp bērniem un vecākiem. Kvalitatīvs laiks nozīmē, ka bērnam pilnībā jāvelta uzmanība, jāspēlējas ar viņu, jābūt interesanti pavadītam laikam. Arī paralēla runāšana pa telefonu, esot kopā ar bērnu brīvos brīžos, nav kvalitatīvi pavadīts laiks, jo bērnam tajā brīdī netiek veltīta pilnvērtīga uzmanība no vecāka puses.

Nosprauž bērniem mērķi

Protams, ka vecāki vēlas saviem bērniem vienīgi to labāko, bet nereti, rūpēs par bērna nākotni, aizmirst, ka bērns ir individualitāte un tam ir savas vēlmes un emocijas. Nereti vecāki ir izplānojuši bērna vietā visu viņa karjeru un cenšas viņu virzīt sasniegt “vecāku izvirzīto mērķi”, tomēr bieži vien ir tā, ka bērns jūtas nelaimīgs un piespiests, piemēram, apmeklējot interešu izglītības pulciņus, kas viņiem patiesībā it nemaz nepatīk. Ļaujiet bērniem pašiem izvēlēties savu dzīves ceļu un nospraust savu mērķi, un attīstiet bērnus tajās jomās, kas viņiem patīk un rada interesi!

Neļauj bērnam kļūdīties

Vecāki cenšas savus bērnus pasargāt it visā. Un tas ir dabiski. Tomēr kļūda tiek pieļauta tad, ja bērns tiek sargāts pilnīgi it visā, neļaujot tiem pieļaut kļūdas. Bērniem ir ļoti svarīgi dzīvē iemācīties, ka kļūdas mēdz gadīties, kā arī saprast un izprast tās izjūtas un, galvenais – ka ir sekas un to, ka tās ne vienmēr sniedz gandarījumu. Bērniem jāiemācās tikt galā ar dažādām emocijām. Bērnus vajag nevis pasargāt no visām kļūdām, bet atbalstīt tos brīžos, kad tās pieļautas un mudināt nepadoties un mēģināt vēlreiz vai meklēt alternatīvas!

Neieklausās savos bērnos

Bieži vien vecāki savu bērnu satraukumus un sūdzības neuztver nopietni. Mazam bērnam pārdzīvojumi var šķist patiešām lieli un pat, ja pieaugušajam tie var likties tīrie nieki, tai pat laikā bērnam tas var radīt lielu emocionālo spriedzi. Ja bērns par kaut ko pārdzīvo, uztver to ar sapratni un nopietni pievērst uzmanību. Arī tad, ja bērns kaut ko stāsta, viņam ir svarīgi, lai vecāki to uzklausa pat tad, ja tas ir par to, kā viņam no gultas izkrita lelle. Noklausies, aprunājies, pretējā gadījumā bērnā var rasties sajūta, ka viņa sajūtas vecākam šķiet mazsvarīgas.

Dara visu bērna labā

Darot visu bērna labā bērniem nerodas prasmes pašam dzīvē kaut ko sasniegt. Pat ja bērns kļūdās, tiek gūta mācība un izvirzīti jauni mērķi. Jaunam cilvēkam jāsaprot un jāiemācās, ka nereti tas ir grūts ceļš, kurā jāiegulda liels darbs un centība, lai sasniegtu kāroto mērķi. Tāpat arī nevajag vienmēr dot viņiem to, ko tie vēlas, bet gan ļaut to nopelnīt, piemēram, ar centību vai dienu bez izteiktām blēņām un tamlīdzīgi.

Gaida no bērna visu pilnību

Daudzi vecāki vēlas, lai viņu bērns būtu pati pilnība it visās lietās, gan lai tam attīstīti talanti, gan perfekta uzvedība un mācību sekmes. Der atcerēties, ka tādējādi audzināti “paraugbērni” bieži vien tiek novesti līdz mentālām traumām un cīnās ar depresijām vēl ilgi. Bērns jāpieņem tāds, kāds tas ir ar visām tā spējām, nevis jāsagaida no viņa vairāk, nekā viņš ir spējīgs dot. Tā vietā lai censtos visu viņā pataisīt ideālu, palīdzi attīstīt viņa talantīgās puses.

Lasi arī:

Bērns un vecāks, Image by Francisco Montero Garcia from Pixabay

Bērns un vecāks, Image by Francisco Montero Garcia from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas