Arvien biežāk veikalos un dažādās ēstuvju ēdienkartēs parādās saldais kartupelis jeb batātes. Kādēļ batātes ieguvušas tādu popularitāti un ar ko šie saldie kartupeļi atšķiras no parastajiem kartupeļiem?
Kas kopīgs un kas atšķirīgs parastajiem kartupeļiem un batātēm?
Gan saldie kartupeļi jeb batātes, gan parastie kartupeļi ir bumbuļveida sakņu dārzeņi, taču pēc izskata un garšas tie atšķiras. Tie nāk no atsevišķām augu saimēm, tām ir dažāds vērtīgo vielu daudzums un atšķirīgi ietekmē cukura līmeni asinīs. Batātes bieži tiek uztvertas veselīgākas par baltajiem kartupeļiem, bet patiesībā abi veidi var būt ļoti barojoši.
Lai gan parastie un saldie kartupeļi ir salīdzināmi līdzīgi bagāti ar kalorijām (100g kartupeļiem 76 kcal, 100g batātēm – 85 kcal), olbaltumvielām (100g kartupeļiem – 2g, 100g batātēm – 1,2g) un ogļhidrātiem (100g kartupeļiem – 17g, no kuriem šķiedrvielas ir 2,2g, bet cukurs – 0,8g, bet 100g batātēm – 20g, no kuriem šķiedrvielas ir 3g, bet cukurs - 4,2g), parastie kartupeļi nodrošina vairāk kālija (100g kartupeļiem – 421mg, 100g batātēm – 337mg), savukārt batātēm ir neticami augsts a vitamīna līmenis (100g kartupeļiem – 0,1% IDD, bet batātēm 107% IDD).
Abi kartupeļu veidi satur arī citus labvēlīgos savienojumus.
Batātes ir bagātas ar antioksidantiem, kas palīdz cīnīties ar šūnu bojājumiem organismā, ko izraisa brīvie radikāļi.
Parastie kartupeļi satur savienojumus, ko sauc par glikoalkaloīdiem, un pētījumos ir pierādīts, ka tiem ir pretvēža un cita labvēlīga iedarbība.
Atšķirīgi glikēmiskie indeksi.
Dažādi kartupeļu veidi atšķiras arī ar glikēmisko indeksu (GI), kas raksturo, kā noteikts ēdiens ietekmē cukura līmeni asinīs.
Pārtikas produkti, kuru GI ir 70 vai vairāk, izraisa straujāku cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, salīdzinot ar pārtikas produktiem ar vidēji lielu GI rādītāju 56 –69 vai zemu - 55 vai mazāk.
Atkarībā no veida un gatavošanas procesa batātēm var būt GI 44 –94. Ceptiem saldiem kartupeļiem parasti ir daudz augstākas pakāpes GI nekā vārītiem.
Atšķiras arī parasto kartupeļu glikēmiskie indeksi. Piemēram, vārītiem sarkanajiem kartupeļiem ir GI ir 89, bet ceptiem - 111.
Cilvēki, kuriem ir cukura diabēts vai citas ar cukura līmeni asinīs saistītas veselības problēmas, var gūt labumu no pārtikas ierobežošanas ar augstu GI līmeni. Tāpēc ieteicams izvēlēties saldos kartupeļus parasto kartupeļu vietā, jo saldajai šķirnei parasti ir zemāka glikēmiskā indeksa pakāpe.
Tomēr tas, kā kartupelis ietekmē cukura līmeni asinīs, lielā mērā ir atkarīgs no kartupeļu veida, porcijas lieluma un vārīšanas metodes. Lai gan dažu šķirņu batātēm, iespējams, ir zemāka GI pakāpe nekā parastajiem kartupeļiem, citām tā var nebūt.
Abi var iekļauties sabalansētā diētā
Gan saldie, gan parastie kartupeļi nodrošina šķiedrvielas, vitamīnus, minerālvielas un enerģiski vērtīgas vielas, tie var iekļauties līdzsvarotā diētā, kas ietver dažādu citu veselīgu pārtiku.
Kā tos sagatavot veselīgā veidā
Bieži vien kartupeļus pagatavo neveselīgā veidā, lai gan tie ir vērtīgi. Piemēram, kartupeļus mēdz sagriezt frī kartupeļos, fritēt un ēst ar krējumu vai majonēzi, bet batātes mēdz kombinēt ar cukuru, putraimiem vai citām mazāk veselīgām sastāvdaļām. Šie ir absolūti nevērtīgi un neveselīgi veidi, kā pagatavot kartupeļus, gan parastos, gan saldos.
Lai veselīgā veidā pagatavotu saldos vai parastos kartupeļus, pamēģiniet tos vārīt vai cept cepeškrāsnī ar visu mizu, bet siera, sviesta un sāls vietā pasniedziet svaigus garšaugus vai garšvielas.
Ja esat norūpējies par šo sakņu dārzeņu ietekmi uz cukura līmeni asinīs, pamēģiniet uzvārīt ceptus kartupeļus.
Gatavojot batātes vērts atcerēties, ka A vitamīns taukos šķīst!
Lasi arī:
Recepte, kā pagatavot ozolzīļu kafiju - ietaupi naudu un uzlabo veselību!
Kā izcept izcilas, zeltainas un kraukšķīgas skaidiņu kartupeļu pankūkas – recepte rokā!
Kartupeļiem asni - vai drīkst lietot uzturā?
Kas notiks, ja Tu katru rītu izdzersi glāzi selerijas sulas?
Batātes jeb saldie kartupeļi, foto - Pixabay