Kredīti, Image by Nattanan Kanchanaprat from Pixabay
Kredīts ir ļoti izplatīts naudas līdzekļu papildināšanas veids gan privātpersonām, gan uzņēmumiem. Jebkuras kreditēšanas pamatā ir naudas līdzekļu izsniegšana līgumā minētā apjomā un ar noteiktiem nosacījumiem, starp kuriem galvenie ir kredīta summa, kredītprocenti un atmaksas termiņš. Tomēr kredītu veidi var būt ļoti dažādi, tostarp patēriņa kredīts un ātrais kredīts, ko biežāk izvēlas privātpersonas.
Salīdzinot patēriņa kredītu un ātro kredītu, jāzina galvenās atšķirības starp šiem aizdevumu veidiem, lai izvēlētos katrā gadījumā piemērotāko finansējumu.
Kam piemērots patēriņa kredīts
Patēriņa kredīts visbiežāk piemērots mājsaimniecībām. To piešķir patērētājiem kā aizdevumu patēriņa izdevumiem ar noteiktu maksājuma termiņu. Šobrīd arvien lielāku popularitāti gūst iespēja noformēt patēriņa kredītu tiešsaistē. Lai to saņemtu, jāizvēlas kreditors, jāaizpilda tiešsaistes pieteikums un jāsniedz nepieciešamie dokumenti. Arī līgumu iespējams parakstīt attālināti.
Kādi ir patēriņa kredītu veidi
Patēriņa kredītus var iedalīt pēc vairākām pazīmēm.
- Pēc mērķa.
Patēriņa kredīts var tikt ņemts kā konkrētam pirkumam – mērķim, tā arī bez gaidāmo tēriņu precizēšanas. Piemēram, ja noformējat patēriņa kredītu mēbeļu vai elektronikas veikalā, banka pārskaita naudu tieši pārdevējam. Šis ir patēriņa mērķa kredīts.
Ja jūs ņemat kredītu vai aizdevumu un iztērējāt to citam nolūkam nekā uzrādīts pieteikumā, tas tiek uzskatīts par nemērķtiecīgu. Mērķa kredītiem likmes var būt zemākas, īpaši, ja tā ir veikala un bankas kā partnera izveidota kreditēšanas programma.
- Pēc nodrošinājuma.
Kredīta gadījumā ar lielu kredīta summu, bankai vai kredītiestādei parasti ir nepieciešamas papildu garantijas, ka aizņēmējs būs spējīgs kredītu atmaksāt. Tam kalpo kredīta nodrošinājums - ķīla, piemēram, auto kredīta vai arī patēriņa kredīta gadījumā ķīla var būt automašīna, cita manta vai personu galvojums. Ja pirkums ir reģistrēts bankā kā ķīla, varat turpināt to lietot, bet nevarat pārdot vai dāvināt. Turklāt banka var lūgt to apdrošināt. Kredīta aizdevumam ar nodrošinājumu parasti ir zemāki kredīt procenti nekā nenodrošināta kredīta aizdevumā.
- Pēc kredīta termiņa.
Kredītu un aizdevumu sadalījums parasti ir atšķirīgs. Par īstermiņa jeb ātro kredītu tiek uzskatīts aizdevums līdz 30 dienām, bankas īstermiņa kredītus izsniedz uz termiņu līdz gadam. Termiņš ietekmē kredīta un aizņēmuma procentus. Jo vairāk laika kredīta nomaksai, jo zemāka tā likme. Taču uz šo principu nedrīkst paļauties un vienmēr ir jāizpēta konkrēta kreditora nosacījumi, kā arī jāsalīdzina piedāvājumus starp kreditoriem, kur lieti noderēs kredītu salīdzināšanas platforma – Sortter.
Ātrā kredīta īpatnības
Īstermiņa jeb ātrais kredīts ir nebankas kreditoru izsniegts aizdevums ar atmaksas termiņu no 30 dienām līdz diviem gadiem, ko var noformēt tiešsaistē, kredītiestādes filiālē vai izmantojot SMS.
Ātro kredītu summa variē no 50 eiro līdz 10 000 eiro; galvenokārt kreditori piešķir īpašus nosacījumus pirmajam kredītam (kredīts ar 0% gada procentu likmi), kā arī gadījumā, ja nav radušās problēmas ar kredītu samaksu un tā ir veikta laikus un pilnībā; tāpat lojalitātes programmu ietvaros.
Noformējot ātro kredītu, nav nepieciešams norādīt kredīta noformēšanas mērķi, kā arī nav nepieciešama ķīla vai galvotājs, kad dažreiz ir nepieciešams patēriņa kredīta gadījumā. Ātrais kredīts ir iespējams arī bez darba vietas vai ar bojātu, sliktu kredītvēsturi, tomēr jābūt regulāriem ienākumiem.
Kredīti, Image by Nattanan Kanchanaprat from Pixabay