Runā, ka nekas nenotiek tāpat vien! Ne par velti daba mēdz pagriezties pret cilvēku, jo cilvēks to iznīcina katru dienu ar tonnām atkritumu. Un tieši Tu esi tas, kurš to var mainīt!
Lai arī pasaulē ir palielinājusies tendence “domāt zaļi”, un Zero Waste dzīvesveids ir gluži kā modes kliedziens, Latvijā šī uztvere attīstās diezgan slinki. Ir neskaitāmi iemesli kļūt videi draudzīgākiem, katram tik jāatrod savs un jāsper pirmais solis tuvāk draudzīgai cilvēka – vides līdzās pastāvēšanai. Vienkāršākais, ar ko sākt ir tieši atkritumu šķirošana.
Kā iedalās atkritumi?
Pirms uzsākt atkritumu šķirošanu, der zināt, kas tie ir un kā iedalās. Īsi sakot – atkritumi ir viss tas, kas paliek cilvēkam nevajadzīgs. Tos iedala 2 pamata kategorijās:
1. Pēc īpašībām:
Sadzīves – nolietotās, saplīsušās lietas, kas nav vairs nepieciešamas (virtuves atkritumi, papīrs, kartons, plastmasa, audumi, metāls, pelni, lielgabarīta atkritumi – mēbeles, matrači, liela izmēra elektropreces u.c.). Arī skolu, bērnudārzu, veikalu, ražojošo uzņēmumu un sabiedriskās ēdināšanas līdzīga satura atkritumi.
Bīstamie – visi tie, kas var izraisīt veselības problēmas un ievērojami negatīvi ietekmēt vidi (eksplozīvie, toksiskie, kancerogēnie, korodējošie, ar ļoti lielu reaģētspēju).
Inertie – nerada draudus veselībai un videi, arī maztoksiski ar minimālu piesārņojošu vielu daudzumu, kurus apglabājot nerodas būtiskas ķīmiskas, fiziskas vai bioloģiskas pārmaiņas.
2. Pēc izcelsmes un sastāva:
Mājsaimniecības radītie.
Rūpnieciskie - visi atkritumi, kas rodas ražošanas procesos.
Speciālie – īpašas grupas atkritumi, kas var būt gan nekaitīgi, gan bīstami, gan inerti (nolietotās riepas, celtniecības, medikamentu u.c. atkritumi).
Atkritumu šķirošana - ko un kā šķirot?
Kad saproti, ka tīra vide ir vitāli svarīga cilvēkam, jāzina, kā uzsākt pareizi šķirot. Lai arī vairs nevajadzīgās lietas ir dažādas, jāatceras tikai vienu – nemetam visu kopā, bet dalām frakcijās. Arī mājās šķirot nav nekas sarežģīts!
Plastmasas, stikla un papīra atkritumus var nodot speciālos konteineros, kas paredzēti plastmasas ievākšanai, uz kura izvietota atbilstoša norāde vai specializētajos EKO laukumos.
Plastmasas iepakojuma atkritumi – tukšas, saplacinātas pudeles, trauciņi un kastītes (PET un HDPE), plēves (LDPE) un maisiņi.
Neder rotaļlietas, sadzīves sadzīves priekšmeti, saimniecības preces, netīri plastmasas izstrādājumi, eļļas pudeles, jogurta, krējuma, margarīna trauciņi.
Stikla iepakojuma atkritumi – visa veida burkas, pudeles.
Neder lauskas, spoguļstikls, logu un auto stikls, māla pudeles, jebkura taukaina satura pudeles, piemēram, eļļas.
Papīra un kartona atkritumi – jebkura veida papīra un kartona izstrādājumi (arī saskavoti), kas nav slapji, netīri, laminēti vai satur pārtikas piejaukumus.
Metāla atkritumi – visa veida metāla izstrādājumi bez piemaisījumiem, kas nav taukaini vai netīri. Nododami metāllūžņu uzpirkšanas punktos, kā arī EKO laukumos.
Izlietotās baterijas, akumulatori – jebkuras baterijas un akumulatori. Nododami specializētos bateriju vākšanas konteineros un specializētajos EKO laukumos.
Nolietotas elektroiekārtas – jebkāda veida elektroiekārtas. Nodot var EKO laukumos vai elektroierīču veikalos, iegādājoties jaunu tāda paša lietojuma preci - iekārtu.
Videi kaitīgie atkritumi – visa veida kaitīgie atkritumi bez piemaisījumiem, arī riepas. Nododami videi kaitīgu preču pieņemšanas punktos vietās vai EKO laukumā.
Medicīnas atkritumi – jebkādi medikamenti. Nodot var aptiekās, bīstamo atkritumu pieņemšanas punktā.
Bioloģiski noārdāmie – jebkuri dabīgas izcelsmes atkritumi, arī slapjš papīrs. Visi kompostējami!
Atkārtoti izmantojamas lietas – jebkuras otrreiz izmantojamas lietas, kuras var ziedot dažādām instancēm un cilvēkiem. Kas vienam nederīgs, citam zelta vērtē!
Lielgabarīta un celtniecības atkritumi – nederīgas mēbeles un remontdarbu atkritumi. Par atsevišķu samaksu, sazinoties ar savu atkritumu apsaimniekotāju, iespējams iznomāt speciālus konteinerus.
Otrreizējai pārstrādei nepiemēroti sadzīves atkritumi – viss, ko nevar klasificēt pie iepriekš minētajiem atkritumu veidiem. Utilizējami parastajā atkritumu konteinerā nešķirotajiem atkritumiem. Tos nepārstrādā, bet uzglabā atkritumu poligonā.
Saprotot, kas ar ko šķirojams, jāzina, kur to likt. Latvijā ir vairāk kā 50 vietas, kur nodot sašķirotos atkritumus.
Ir svarīgi ne tikai ekoloģiski, bet arī ekonomiski apsaimniekot atkritumus, tas attiecināms arī uz uzņēmumiem. Nav nekāds noslēpums, ka videi draudzīgs uzņēmums ieņem prestižāku vietu starp konkurentiem.
Unsplash