Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Atpazīsti infarkta simptomus laikus

Infarkts, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Infarkts, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

2020. gadā Latvijā no infarkta nomira 846 cilvēki, bet stacionāros ārstēti gandrīz 3000. Šie dati liecina, ka infarkts Latvijā vēl joprojām ir nozīmīga problēma. Lai izglītotu sabiedrību par infarktu, tā simptomiem un savlaicīgas palīdzības nozīmi, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) rīkoja tiešsaistes preses konferenci ar speciālistu dalību, kurā tika uzsvērta infarkta laicīgas atpazīšanas nozīme. Atpazīsti infarkta simptomus laikus arī Tu!

Kādas ir miokarda infarkta pazīmes?

Par infarktu liecina pēkšņas sāpes aiz krūškaula, kas nepāriet apmēram 15 minūšu laikā, taču pastāv arī citas pazīmes, kas atvieglo infarkta atklāšanu. "Daba ir iekārtojusi tā, ka infarktu arī cilvēki pietiekami ātri atpazīst, jo tur parādās bailes - faktiski bieži vien parādās bailes. Tiešām, tas ir tas, ko daudzi pacienti stāsta, ko mēs arī zinām no literatūras un savas pieredzes. Tās arī ir sāpes aiz krūškaula, kas parasti nāk kopā ar baiļu sajūtu un kas izstaro vai nu uz kreiso, vai labo plecu, visbiežāk uz žokli un var būt arī starp lāpstiņām. Tas, kas vēl var būt, ko cilvēki varbūt mazāk pamana, bet kas arī ir klasiska pazīme - abu vai vienas locītavas pēkšņas sāpes," stāstīja Ērglis.

Savukārt konkrēti sievietēm, pēc kardiologa paustā, šie klasiskie infarkta simptomi dažkārt var izpausties citādi - to vietā var parādīties pārmērīgs un nepamatots nespēks, kuņģa darbības traucējumi vai slikta dūša.

Nesen veiktā socioloģiskajā aptaujā* secināts, ka 80% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 40 līdz 60 gadiem zina, kas ir miokarda infarkts. Savukārt vien puse aptaujāto zina, ka miokarda infarktam raksturīgās sāpes ir pēkšņas. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem trūkst skaidrības par šīs slimības simptomiem. Vairāk par infarkta simptomiem un to atpazīšanas nozīmi stāsta kardiologs, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents un Latvijas Universitātes profesors Andrejs Ērglis: " Runājot par miokarda infarktu, nav daudz jādomā - ja ir pamanīti simptomi, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Nevajag uzskatīt, ka šie simptomi paši pāries vai kas mainīsies, ir jāmeklē medicīniskā palīdzība. Ja infarkts ir laikus pamanīts un cilvēks nokļūst slimnīcā, infarkta sekas ir salīdzinoši mazas. Šīs slimības ārstēšanā ārkārtīgi svarīgs ir laiks."

To, cik svarīgi ir atpazīt miokarda infarkta simptomus, uzsver arī SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume. "Gan insults, gan infarkts pēc būtības ir dažādas slimības, taču tās vieno laika nozīme. Ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu palīdzību. Jo ātrāk tiek atpazīti simptomi, jo ātrāk mēs varam saņemt palīdzību."

Kaut gan simptomu atpazīšana un savlaicīga palīdzības sniegšana ir ārkārtīgi nozīmīga, arī ikviens no mums var darīt daudz savas veselības labā, lai infarkta risku samazinātu. Par to stāsta kardioloģe un P. Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostikas nodaļas vadītāja asoc. Prof. Iveta Mintāle: "Infarkts nenotiek veselos asinsvados. Tāpēc es gribētu aicināt pacientus novērtēt savu veselību un riska faktorus, kas var palielināt miokarda infarkta iespējamību. Latvijā vidējam vīrietim ir 3,5 no miokarda infarkta riska faktoriem. Sievietēm - 3. Šos faktorus katrs pats var apzināt un mazināt. Infarkta iespējamību ietekmē liekais svars, paaugstināts asinsspiediens, holesterīns. Mēs pat neapzināmies, cik ļoti mūsu ēšanas paradumi var ietekmēt kardiovaskulārās vai onkoloģiskās slimības, un II tipa cukura diabētu. Pievērsiet uzmanību tam, kā jūs jūtaties un kā izskatāties. Tik, cik mēs ieguldām savā veselībā, tik mēs arī pēc tam saņemsim atpakaļ."

Kampaņa "Laiks ir dzīvība: atpazīsti infarkta simptomus" norisināsies līdz novembra beigām. Tās laikā radio un interneta portālos tiks izvietotas izglītojošas, skaidrojošas reklāmas par infarkta simptomu atpazīšanu, un kopā ar Latvijas vadošajiem kardiologiem tiks sagatavoti vairāki skaidrojošie materiāli - gan video, gan infografikas, gan ekspertu komentāri.

* SPKC un pētījumu aģentūras "Norstat" organizētajā socioloģiskajā aptaujā oktobra sākumā tiešsaistē piedalījās 709 respondenti vecuma grupā no 40 līdz 60 gadiem no visas Latvijas.

Lasi arī:

Trauksme, bailes, sirdsklauves, sāpes - vai veģetatīvā distonija?

Fizioterapeite: Infarkts un insults mums Latvijā ir problēma Nr.1!

Kā rīkoties insulta gadījumā?

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...