Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Autobraucēju murgs - melnais ledus. Kā to atpazīt un ko darīt?

Daudziem autobraucējiem melnais ledus šķiet īsts murgs, sevišķi, ja uz tā nokļūst pēkšņi. Un ne velti – tas ir praktiski nemanāms un ļoti bīstams. Kā tas veidojas, kā atpazīt un ko tādās situācijās darīt, lasi tālāk!

Kā veidojas melnais ledus?

Tas, ka gaisā var būt virs 0C grādiem, nenozīmē, ka arī uz ceļa ir tāda pati temperatūra. Auksto gadalaiku mēnešos nereti rodas situācija, ka gaisa temperatūra ir virs 0C grādiem, bet zeme ir jau sasalusi vai nav paspējusi uzsilt. Šajās situācijās ir bīstami braukt, jo mitrums, saskaroties ar auksto zemi piesalst, veidojot ledus kārtiņu.

Melnais ledus var izveidoties dažādos veidos. Ja pa dienu izkūst sniegs, bet naktī uznāk mīnusi, tas piesalst, veidojot melno ledu. Arī ja lijis lietus un izveidojas mitrs segums, arī peļķes, naktī pazeminoties gaisa temperatūrai līdz sasalšanas robežai, veidojas melnais ledus. Šāda situācija var rasties arī gadījumā, ja pa dienu bijusi migla vai rasa, kas naktī piesalst.

Īpašā melnā ledus riska zonā ir autoceļi gar ūdenstilpnēm, kā arī mitrām un purvainām vietām. Arī uz tiltiem un pārvadiem melnais ledus veidojas biežāk. Ceļos, kas ir ēnaini, saules neapspīdēti, arī ilgāk un biežāk veidojas ledus kārtiņas, jo saule nespēj uzsildīt, atkausēt ceļa virsmu.

Kā melno ledu atpazīt?

Parasti melnais ledus veidojas tieši uz tumša asfalta ceļa virsmas, tādēļ ir grūti pamanāms. Naktī melnais ledus uz asfalta izskatās tumšāks vai blāvāks par pārējo ceļa segumu, savukārt dienās melnais ledus var izskatīties kā peļķe un atspīdēt saulē, arī uz ceļa izskatīties kā tumši laukumi vietām. Šajās reizēs jāvelta īpaša uzmanība uz ceļa! Atceries to ievērot arī uz un zem tilta, kā arī ēnainās vietās!

Kā rīkoties, ja ceļš klāts ar melno ledu?

Lai laicīgi izvairītos no saslīdēšanas un ceļu satiksmes negadījumiem:

  • Pirmkārt – izvēlies situācijai un laikapstākļiem atbilstošu braukšanas ātrumu, ievēro distanci no pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Būtībā, tas ir zelta likums, kas jāievēro katru dienu, diemžēl daudziem nākas to atgādināt!
  • Melnā ledus gadījumā braukšanas ātrumu samazini, distanci palielini!
  • Aprēķini braukšanas laiku. Rēķinies, ka vienmēr jāizbrauc laicīgi, lai nav jāsteidzas, jo tas, pirmkārt, nav ļauts, otrkārt, ir bīstami.
  • Noteikti brauc ar piemērotām riepām! Pat, ja pienācis laiks, kad pēc likuma vari braukt ar vasaras riepām, esi prātīgs un apdomā, vai tiešām jau ir klāt vasara! Pavasarī melnais ledus uz ceļa veidojas īpaši bieži, tādēļ nesteidzies ar riepu maiņu, bet vadies pēc attiecīgajiem laikapstākļiem, laika prognozes. Kamēr ir melnā ledus risks – brauc ar ziemas riepām!
  • Par slideniem valsts autoceļu posmiem informēt VSIA Latvijas Valsts ceļi, zvanot uz diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80005555, šī informācija tiek nodota ceļu uzturētājiem rīcībai.

Ja esi nokļuvis uz melnā ledus un sāc slīdēt:

  • Neveic straujus pagriezienus un manevrus, braukšanas ātrumu samazini pakāpeniski!
  • Ja automašīna nav aprīkota ar ABS, bremzēšanu veic, vairākas reizes spiežot bremžu pedāli!
  • Neizmanto kruīza kontroli, braucot pa apledojošu ceļu!
  • Ja zudusi saķere ar priekšējiem riteņiem, noņem kāju no gāzes pedāļa, iztaisno stūri un vienmērīgi griez nepieciešamajā virzienā.
  • Ja zudusi saķere ar pakaļējiem riteņiem, stūre jāgriež pretēji sānslīdes virzienam, bet bremžu pedāli nespied, lai nenobloķētos riteņi.

Lasi arī:

Melnais ledus (Image by StockSnap from Pixabay)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas