Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Bailes no zobārsta – kā tikt ar tām galā?

Zobārsta apmeklējums, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Zobārsta apmeklējums, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Bailes no zobārsta ir satraucošs un sāpīgs temats lielai iedzīvotāju daļai. Varētu domāt, ka tās vairāk skar paaudzi, kas vēl paspēja piedzīvot padomju laika zobārstniecības “jaukumus” un šausminošos obligātos skolas zobārstu apmeklējumus. Taču izrādās, ka ne – gan zobārsti no savas pieredzes, gan psihologi atzīst, ka šī speciālista apmeklējums sagādā spēcīgu psiholoģisku diskomfortu vairumam cilvēku, neatkarīgi no vecuma un iepriekšējās pieredzes.

Vai ir cilvēki, kas no zobārsta nebaidās?

Zobārste, klīnikas Dentamix vadītāja Ineta Majore no savas daudzu gadu pieredzes ir secinājusi, ka tādu cilvēku, kas nebaidītos absolūti nemaz, nav daudz. Atšķiras tikai baiļu intensitāte un spēja tās pārvarēt.

Ir viena daļa cilvēku, kam šīs bailes patiešām nav spēcīgi izteiktas. Iespējams, viņiem nav bijusi izteikti negatīva pieredze, ir augstāks sāpju slieksnis un arī izdevies atrast savu zobārstu, ar kuru valda savstarpēja uzticēšanās. Viņi zobārsta apmeklējumu uztver racionāli – ja vajag, apmeklē to, daudz nevelkot garumā.

Ir arī cilvēki, kuriem bailes ir, bet viņi saprot, ka zobārsta apmeklējums ir vajadzīgs, saņemas, pierakstās, atnāk – un galu galā izrādās, ka tik traki nemaz nebija.

Un ir cilvēki, kuriem bailes no zobārsta patiešām ir tik lielas, ka viņi mēdz atlikt apmeklējumu līdz pēdējam brīdim, kad sāpes jau kļuvušas neciešamas un problēma ir ielaista. Šādiem cilvēkiem ļoti nozīmīga var būt taktiska, empātiska ģimenes locekļa vai drauga palīdzība. Cilvēks, kurš iesaka savu zobārstu, pastāsta par savu labo pieredzi, iedrošina, spēj palīdzēt spert pirmo soli baiļu pārvarēšanā.

Pats svarīgākais – atrast savu īsto zobārstu

Ineta Majore ir pārliecināta, ka mūsdienās labam zobārstam jābūt ne tikai kompetentam un prasmīgam savas jomas speciālistam, bet arī iejūtīgam un saprotošam pret savu pacientu un viņa bailēm. Liela nozīme pacienta psiholoģiskā komforta uzturēšanā ir zobārsta arī māsiņai, kura seko pacienta sajūtām manipulāciju laikā. Laba māsiņa viegli atradīs kontaktu ar pacientu un kļūs par viņa “labo gariņu”.

Ceļā uz psiholoģiski pozitīvu pieredzi zobu ārstniecībā pats svarīgākais ir sava īstā zobārsta atrašana. Klīnikā Dentamix tiek piedāvāta pirmreizēja konsultācija, kura ir bez maksas, un kuras galvenais mērķis ir saprast, vai ārsts ar pacientu ir psiholoģiski saderīgi, vai starp viņiem izveidosies savstarpēja uzticēšanās.

Tāpat kā visās attiecībās, arī šajās mēdz būt saderīgi un nesaderīgi pāri. Ineta Majore uzsver, ka pacientiem nevajadzētu kautrēties atteikties no turpmākas sadarbības ar konkrētu zobārstu, ja viņi jūt, ka nejūtas viņa klātbūtnē mierīgi un komfortabli, ir kaut kāda iekšēja pretestība. Arī ārstam ar šādu pacientu būs grūti strādāt.

Savukārt, ja šī intuitīvā saikne starp ārstu un pacientu ir pozitīva, bailes pamazām pāriet, cilvēki atveras, vizītes vairs nesagādā psiholoģisku diskomfortu, un viņu veiksmīgā sadarbība turpinās gadiem ilgi.

Derīgi padomi baiļu pārvarēšanai

Ja šķiet, ka savs zobārsts ir veiksmīgi atrasts, bet tā neomulīgā sajūta pirms vizītes vienalga nepāriet, varbūt derēs arī šie padomi:

  • Neierodieties uz pieņemšanu pārāk laicīgi, priekštelpā pavadītais laiks tikai vairos jūsu stresa līmeni. Ierodaties maksimums piecas līdz desmit minūtes pirms vizītes.
  • Lielākās bailes zobārsta sakarā, protams, ir par sāpēm. Ziniet, ka mūsdienās ir pieejami ļoti labi anestēzijas līdzekļi, kurus jums zobārsts saudzīgi ievadīs. Lai mazinātu nepatīkamo dūriena sajūtu, vispirms šai vietai tiks uzklāta virsmas anestēzija.
  • Nekautrējieties uzdot dakterim vai māsiņai jebkuru jautājumu, lai cik muļķīgs tas pašam neliktos. Uzticiet savas raizes, un jūs saņemsiet atbalstu!
  • Ja baiļu sajūta pirms vizītes jūs tomēr piemeklē, un ar pašiedvesmu to pārvarēt neizdodas, tad ieteicams, iepriekš konsultējoties ar ārstu, lietot kādu nomierinošu medikamentu.
  • Un visbeidzot – lai cik briesmīga pieredze ar zobārstiem jums kādreiz ir bijusi, pasakiet sev – tā ir palikusi pagātnē. Šodien ir citi laiki, citas ārstniecības iespējas, un cita attieksme no zobārsta puses. Ar katru nākamo reizi būs vieglāk!


Zobārsta apmeklējums, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Zobārsta apmeklējums, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas