Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Cik bieži lēciens uz galvas ūdenī beidzas ar nāvi? Izrādās – pārāk bieži.

Lēciens uz galvas ūdenī. Attēls: unsplash.com

Lēciens uz galvas ūdenī. Attēls: unsplash.com

Karstajam laikam iestājoties, atkal aktuāla kļūst pārgalvības radīto traumu problēma, īpaši atpūšoties pie ūdens. It kā tik nevainīgā izprieca – lēciens ūdenī – joprojām pārlieku bieži rezultējas ar traumu uz mūžu vai pat nāvi. Īpaši pārdroši cilvēki kļūst alkohola reibumā un karstumā, sevišķi gados jauni vīrieši.

Lēcieni uz galvas ūdenī ir vieni no biežāk sastopamajiem mugurkaula traumu cēloņiem un nereti beidzas ar noslīkšanu vai smagu traumu, tiek ietekmēta cilvēku spēja veikt kustības un pašaprūpi, radot neatgriezeniskas izmaiņas dzīves kvalitātē. Peldēšanās naktī savienojumā ar alkohola lietošanu krietni palielina noslīkšanas un traumu gūšanas risku, jo šādās situācijās cilvēkam ir traucēta apziņa un orientēšanās spēja, kā arī viņš nav redzams apkārtējiem peldētājiem vai krastā palikušajiem.

SPKC kampaņā "Pārgalvības cena. Nelec!" kārtējo gadu atgādina par to, cik tieši bīstama šādas izpriecas ir, gan izmantojot patiesus pieredzes stāstos, ar kuriem dalās no savas pārgalvības cietušie, gan daloties statistikā, kas ir šokējoši liela, gan sniedzot ieteikumus drošai atpūtai uz ūdens. Kampaņas mērķis ir mērķauditorijai atbilstošā, emocionālā un uzskatāmā veidā skaidrot un radīt izpratni par sekām, kādas ir lēkšanai ūdenī un pārgalvīgai atpūtai pie ūdens kopumā, tādejādi liekot aizdomāties un novēršot pārgalvīgu un riskantu uzvedību pie ūdenstilpnēm.

Kampaņas galvenā mērķauditorija ir iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 30 gadiem, jo īpaši vīrieši – kādēļ tā? Lai runā drūmā statistika.


Visbiežāk ūdenī traumas gūst 30 gadus veci vīrieši

Nelaimes gadījumu skaits, kas saistīts ar ūdenstilpnēm, Latvijā joprojām ir viens no augstākajiem Eiropā – 2020. gadā noslīkuši un slīkuši 129 cilvēki. 94 gadījumi jeb 73% no visiem slīkušajiem un noslīkušajiem bija vīrieši. Vidējais šādi cietušā vīrieša vecums ir 30 gadi. Lielākā daļa šo negadījumu noticis laika posmā no aprīļa līdz augustam, kad ūdenstilpnes īpaši iemīļojuši atpūtnieki. Vieglākā gadījumā tiek gūti sasitumi vai smadzeņu satricinājums, bet smagākos gadījumos lēcienā cietušais iet bojā vai gūst nopietnu mugurkaula lūzumu, kas atstāj ilgstošas sekas, tai skaitā invaliditāti. Galvenā motivācija, kāpēc jauni cilvēki lec uz galvas ūdenī, ir kompānijas iedrošinājums, alkohola ietekme, vēlme pašapliecināties, pārliecība par peldēšanas prasmēm, pārliecība, ka peldvieta ir pazīstama.

Ieteikumi, kā izvairīties no traumām ūdenī

  • Neej peldēties, ja esi lietojis alkoholu vai citas apreibinošas vielas, ja esi tikko paēdis vai stipri sakarsis saulē.
  • Nekad nelec uz galvas ūdenī! Nelec arī tad, ja tā esi darījis iepriekš. Nelec ūdenī arī uz kājām, īpaši nepazīstamās ūdenstilpnēs.
  • Neļauj lēkt ūdenī arī citiem, īpaši bērniem!
  • Nekad nepeldies viens! Peldies tikai tad, ja krastā ir cilvēki (nelaimes gadījumā viņi varēs palīdzēt).
  • Ūdenī vislabāk iebrist. Tikai tā var pārliecināties par ūdenstilpnes pamatu.
  • Peldi tuvu un paralēli krastam – lai iebrienot ūdens sniedzas līdz krūtīm.
  • Objektīvi izvērtē savas peldēšanas spējas – necenties pārpeldēt upi, ezeru vai jūru. Neizaicini to darīt citus.
  • Peldēšanai vislabāk izvēlies oficiālu peldvietu, kas ir droša, speciāli izveidota un labiekārtota.
  • Ja šādas vietas nav, pirms peldēšanās pārbaudi ūdenstilpnes gultni, vai tā nav bedraina, dūņaina, akmeņaina. Atceries, ka ūdenstilpnes gultne var būt mainīga.
  • Atpūšoties pie ūdens, bērni ir nepārtraukti jāuzrauga.
  • Saistībā ar atpūtu pie ūdens pastāv dažādi drošības riski, bet nozīmīgākais mugurkaula veselības saglabāšanā ir – nelēkt ūdenī pašam, it īpaši – nelēkt uz galvas, un neļaut to darīt arī apkārtējiem.


Pirmā medicīniskā palīdzība svētku laikā - VIDEO

Ko darīt tulīt pēc traumas?


Lēciens uz galvas ūdenī. Attēls: unsplash.com

Lēciens uz galvas ūdenī. Attēls: unsplash.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas