Padomju automašīnām šobrīd ir gluži vai renesanses posms – cilvēki pastiprināti sākuši interesēties par dažādām padomju retro automašīnām, tās pirkt, remontēt, restaurēt, skrūvēt, pārmetināt ut.ml. Tik tikko no ielām, šķiet, beidzot bija pazuduši visi vecie padomju auto, kā šobrīd tie uzrodas no jauna – bieži vien jaunā un skaistā veidolā. Vispopulārākie šajā ziņā ir žiguļi, otrā vietā – “Volga”, kurām seko klasiskā “Pobeda” jeb GAZ. Paretam kāds tirgo arī vecos labos zaporožecus, jo tas, lai gan pats lētākais no padomju automašīnām, ir arī savā ziņā apburošākais savā jocīgumā. Padomju laikā zemākais sociālais statuss bija moskvičiem un ar tiem parasti samierinājās tie pilsoņi, kuri netika pie sava kārotā žiguļa vai volgas – taču arī tiem mūsdienās ir īpaša vieta. Parasti kā mantotai raritātei vectēva garāžā.
Tad kas ir tie jautājumi, kuri šo automašīnu cienītājiem ir aktuālākie?
Vai ir reāli dabūt rezerves daļas manam moskvičam?
Īsā atbilde: ir reāli. Kā iepriekš minēts, populārākais joprojām ir žigulis, tādēļ dažādos interneta sludinājumu portālos un forumos diskusijas lielākoties grozās ap tiem. Taču, ja no vectēva šķūnī palicis moskvičs jeb, kā to mēdz mīļi saukt latviski, mosītis, tad rezerves daļas moskvičiem iespējams iegādāties SIA “Sparnis” rezerves daļu veikalā – turpat, kur visiem citiem padomju Krievijā ražotajiem auto.
Kur dabūt rezerves daļas mūsdienu krievu ražojuma auto?
Par vecajiem krievu auto skaidrs, bet kur dabūt mūsdienu automašīnām? “Ņiva” ir joprojām iecienīts apvidus auto. Ja mūsdienu žigulis lielākoties tiek iegādāts tādēļ, ka tas ir finansiāli pieejams plašām tautas masām, tad “Ņiva” ir stabilizējusies vērtība tiem lauksaimniekiem un brīvdienu rallijotājiem, kuriem nauda nav problēma. Taču rezerves daļas šim mūsu puses džipam vai, piemēram, mūsdienu ražojuma “GAZEL” busam nemaz tik vienkārši nav dabūjamas – taču tas nav neiespējami. Arī mūsdienu Krievijas automašīnu rezerves daļas ir iegādājamas “Sparnis”.
Kā iegūt vēsturiskā spēkrata statusu savam padomju vāģim?
Galvenie nosacījumi šī statusa iegūšanai ir auto vecums (vismaz 30 gadi), vēsturiski korekts vizuālais un tehniskais stāvoklis, kultūrvēsturiska nozīme, kā arī tas, ka auto netiek izmantots kā ikdienas transportlīdzeklis. Statusu piešķiršanai iespējams pieteikties Rīgas Motormuzejā. Bet kā šis statuss attiecas uz detaļu oriģinalitāti? Dažādi: ir detaļas, kurām jāatbilst mūsdienu drošības noteikumiem, piemēram, žigulim aizdedzi var nomainīt uz elektronisko, jo oriģinālā aizdedze žiguļiem jau sen īsti nefunkcionē. Ar motora blīvēm ir līdzīgi – tās savu laiku jau būs nokalpojušas, un, ja grib ar auto arī savu reizi izbraukt, labāk būtu jāmaina uz jaunām. Arī drošības jostas var mainīt uz jaunāka ražojuma – taču to, vai šīs detaļas iederēsies automašīnas vizuālajā tēlā, novērtēs vēsturiskā statusa piešķiršanas komisija. Bez šaubām, īsti fanātiķi mēdz atjaunot PSRS laika akumulatorus, jo mūsdiena akumulators zem žiguļa kapota neesot tas. Bet vai vajag? Labāk konsultēties pie ekspertiem un tad jau saprast, cik daudz drīkst un ir vērts modernizēt, jo kopumā automašīnai jābūt vismaz 95% oriģinālo daļu un perfektam vizuālajam stāvoklim, lai tā varētu pretendēt uz vēsturiskā spēkrata statusu.
Kādām Krievijas auto markām ir pieejamas rezerves daļas Rīgā?
“Sparnis” piedāvā lietotas un jaunas rezerves daļas šādiem Krievijas auto: GAZ, GAZEL, KAMAZ, KRAZ, MAZ, “Moskvitch”, “Ņiva”, “Oka”, PAZ, RAF, SADKO, ZAZ, URAL, LADA, kā arī vecajiem labajiem Žiguļiem un Volgām.
pixabay.com