čiekuri, Pexels.com
Visi esam dzirdējuši teicienu “Daba dziedē”. Mūsu senči ārstējās tikai un vienīgi, izmantojot dabas veltes. Priede ir visizplatītākā koku suga Latvijā un no tās labumus veselībai var iegūt jebkurš, jāiet tik uz mežu! Patreiz ir īstais laiks lasīt priežu čiekurus, kurus iekļaut mājas aptieciņā!
Šie unikālie, pašu gatavotie gardumi ir antiseptiski, noder profilaktiskai imunitātes stiprināšanai, vīrusu un gripas laikā kā palīglīdzeklis saaukstēšanās, elpceļu saslimšanas gadījumos pie klepus, angīnas, bronhīta un kakla sāpēm.
Priežu čiekuru sīrups
Šis ir pats vienkāršākais un pamata sastāvdaļu sīrups, kuram pēc vēlmēm var pievienot arī citrona sulu, kādu krustnagliņu, pat ingveru. Tam nepieciešams:
- 1kg priežu čiekuri
- 2kg cukurs
- 2l ūdens
Čiekurus ievāc zaļus. Jo mazāki, jo mīkstāki tie būs, ievācami līdz jūnija beigām/jūlija sākumam.
Lai attīrītu čiekurus no gruzīšiem un citiem iespējamiem netīrumiņiem, tos pirms gatavošanas 10 minūtes blanšē ar vārošu ūdeni. Pa to laiku katlā uzvāra ūdeni ar cukuru. Kad cukurs izkusis, ber klāt noblanšētos, nokāstos čiekurus un turpina vārīt aptuveni 3 stundas līdz sīrups ieguvis skaistu, sarkanīgu nokrāsu.
Katrs vāra sev tīkama biezuma sīrupu, jārēķinās tikai, ka atdziestot tas kļūs biezāks. Karstu pilda izkarsētās burciņās ar vai bez čiekuriņiem un aizvāko.
Jārēķinās ar to, ka vārot čiekurus, veidosies putas, kas satur arī priežu sveķi. Tās nokāš ar karoti gatavošanas procesā. Turklāt arī katls būs grūti atmazgājams, tādēļ labāk priežu čiekuru sīrupam atvēlēt palietotu katlu.
Ko darīt ar novārītajiem čiekuriem?
Pēc sīrupa sapildīšanas burkās paliks pāri čiekuri, kurus nevajag mest laukā. Tie lieliski noder kā sūkājamas un košļājamas dabīgas končas pret klepu un kakla sāpju gadījumos. Jaunāki un mīkstāki čiekuriņi ir košļājami, bet lielāki – sūkājami. Ja ir vēlme glabāt ziemai, tad šādus novārītos čiekurus var saldēt un nepieciešamības gadījumos pirms lietošanas atkausēt.
Priežu čiekuru sukādes
Sīrupainos čiekuriņus var arī karsēt cepeškrāsnī un pannas, aptuveni 40C0-60C0. Tas gan prasīs vairākas stundas, taču rezultātā iegūsiet gardas un veselīgas čiekuru sukādes. Tās var ēst tāpat vien vai pievienot tējai.
Priežu čiekuru ledenes
Sīrupu vārot ilgāk, iespējams iegūt cietējošu masu, no kuras var izveidot ledenes. Padoms vārīt uz minimālas uguns, lai masa nepiedegtu, regulāri to maisīt. Lai pārbaudītu sīrupa cietības gatavību, ar karoti karstu sīrupu pilina uz cepamā papīra vai šķīvīša. Ja atdzisusi pile paliek cieta, tad var liet ledenes – noderēs gan dažādas sagataves (piemēram, cukurgailīšu forma vai silikona formiņas), gan var arī vienkārši veidot pilienveidīgas konfektes uz cepamā papīra, kuras pēc atdzišanas pārkaisa ar pūdercukuru, lai nesaliptu.
Priežu čiekuru marmelāde
Karstam 500ml priežu čiekura sīrupam pievieno 40g iepriekš uzbriedinātu želantīnu vai agaru, masu vāra uz lēnas uguns un vienmērīgi maisa, kad sāk burbuļot, turpina to darīt aptuveni 3 minūtes. Pēc tam nedaudz atdzesē un lej formiņās.
čiekuri, Pexels.com