Elektroauto uzlāde, elektromobīlis, Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash
Lai gan ar elektrību darbināmo transporta līdzekļu skaits, salīdzinājumā ar klasiskajām automašīnām Latvijā pagaidām ir neliels, pēdējos gados tam ir strauja pieauguma tendence, un paredzams tuvākajā desmitgadē vieglo pasažieru elektroauto skaits mūsu valstī sasniegs ievērojamu apjomu. Jaunā realitāte ienāk arī transporta jomā.
Izšķirties par labu elektroauto iegādei patērātājus mudina ne tikai vēlme izmantot trnasporta veidu, kas atstāj mazāku negatīvu ietekmi uz vidi. Vilinošas ir arī būtiski zemākās enerģijas izmaksas uz nobraukto kilometru skaitu, bezmaksas autostāvvietas un citi papildus labumi. Bet, tā kā šis transporta veids ir samērā jauns, cilvēkiem rodas daudz ar to ekspluatācijas praktisko pusi saistītu jautājumu.
Kur un kā uzlādēt elektroautomobili ?
Līdztekus jautājumiem par nobraucamo attālumu, izmaksām un akumulatora dzīvesciklu, šis ir viens no tematiem, kurš visvairāk interesē cilvēkus, kuri apsver elektrotransporta līdzekļa iegādi.
Elektroautomobiļu īpašniekiem pamatā ir pieejamas trīs transportlīdzekļa uzlādes iespējas – viņi var izmantot publiski pieejamās uzlādes stacijas (tādas arvien biežāk tiek ierīkotas arī darba vietu un lielveikalu stāvvietās), ierīkot savu personīgo uzlādes staciju (wallbox) mājās, vai arī, stingri ievērojot drošības nosacījumus, uzlādēt automobili pa taisno no mājas elektrotīkla.
Uzlāde mājās bieži ir ērtākais un ekonomiski izdevīgākais elektroauto uzlādes veids. Ikvienam ir pieejama lēnā uzlāde – nepieciešams tikai pievienot uzlādes kabeli kontaktligzdai un uzlādes spraudni automobilī.
Kas jāievēro, veicot elektroauto uzlādi mājas apstākļos?
Par to, kādi ir drošības nosacījumi, un kādas tehniskas nianses būtu jāievēro, veicot elektroauto uzlādi mājās:
Uzlādes veikšanai jums, pirmkārt, būs nepieciešams atbilstošs kabelis – vienā galā parastai sadzīves kontaktligzdai piemērota “dakša”, bet otrā – elektromobiļa lādētājam pielāgots spraudnis. Visbiežāk tas ir Type 2 – savienojuma standarts lēnajai/vidējai uzlādei, ko savā teritorijā oficiāli izvēlējusies Eiropas Savienība.
Šādi, pievienošanai elektrotīklam piemēroti, kabeļi parasti tiek piegādāti komplektā ar pašu elektroauto. Parasti šie kabeļi ir aprīkoti arī ar aizsargbloku, kas seko līdzi temperatūrai un spriegumam uzlādes laikā, pasargājot lietotājus no avārijas situācijām.
Obligāts priekšnoteikums drošai elektroauto uzlādei ir kvalitatīvs zemējums. Rūpnīcas uzstādītais automobiļa uzlādes bloks nedarbosies, kamēr nebūs identificējis zemējuma esamību un veicis testēšanu.
Kvalitatīva standarta sadzīves kontaktligzda spēj pārraidīt līdz 16 ampēru (3,7 kW) stipru strāvu.
Teorētiski elektroauto uzlādes kabeli drīkst pievienot pa taisno pie sadzīves kontaktligdzas, taču ieteicams ievērot šādus nosacījumus:
- Pieslēgumam izmantojiet trīsdzīslu vadu ar šķērsgriezuma laukumu 2,5 mm2;
- Jābūt ieslēgtam automātiskajam strāvas padeves drošības kontroles blokam, noregulētam un 16A;
- Jāuzstāda strāvas drošinātājs ar noplūdi 30 mA;
- Automobiļa uzlādei paredzētos drošinātājus vajadzētu nodalīt atsevišķā blokā; ja bloks atrodas telpā, tas var būt no plastmasas, bet, ja ārpusē – no metāla.
Cik ilgs laiks būs nepieciešams elektroauto uzlādei?
Elektroauto īpašniekiem derētu atcerēties, ka sadzīves elektrotīkli nav paredzēti jaudīgu lādētāju pieslēgšanai, tāpēc parastā 220 V kontaktligzda nespēs nodrošināt ātru uzlādi. Atkarībā no akumulatora tilpuma un izlādes pakāpes, pilna uzlāde prasīs 8 līdz 15 stundas.
Ja vēlaties uzlādes laiku paātrināt, iespējams, jums der apsvērt savas ātrās uzlādes stacijas (wallbox) iegādi, jo tās spēj veikt pilnu uzlādes ciklu 5 stundās.
Jebkurā gadījumā atcerieties, ka elektrība nav lieta, ar kuru jokot, kur pieļaujamas atkāpes no drošības standartiem vai pavirša attieksme. Pirms sākat elektroauto uzlādi pirmo reizi, vislabāk būtu vērties pēc konsultācijas pie sertificēta profesionāla elektriķa.
Izlasi arī šo:- Elektro auto uzlāde mājās - Kā izvēlēties lādētāju?
- Auto aplīmēšana ar aizsargplēvi vai keramiskais pārklājums – ko tie dos?
- Automašīnas vēstures pārbaude jeb ko tev nestāsta auto pārdevējs
- Auto krāsošana – kā novērtēt darba kvalitāti?
- Kā pasargāt savu stāvvietu no kaimiņu viesiem?
Elektroauto uzlāde, elektromobīlis, Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash