Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ektoparazīti suņiem un kaķiem: blusas, ērces, utis, matgrauži! Ko darīt?

Suns kasās ektoparazītu dēļ, Image by birgl from Pixabay

Suns kasās ektoparazītu dēļ, Image by birgl from Pixabay

Ikviens suņu un kaķu saimnieks zina par tādiem ektoparazītiem, kā blusas un ērces. Tomēr tie nav vienīgie parazīti, kas mēdz iemitināties dzīvnieka apmatojumā. Bez blusām un ērcēm vēl ir tādas nevēlamas sīkas radības, kā utis un matgrauži. Kā atšķirt ektoparazītus un ko darīt, ja tie iemājojuši dzīvnieka apmatojumā? Un pats galvenais – kādu postu tie nodara mūsu mājas mīluļiem, skaidro SIA “Ami’s” veterinārās klīnikas speciālisti.

Kas ir ektoparazīti?

Ektoparazīti ir tādi parazīti, kas mitinās ārpus ķermeņa, bet barojas ar asinīm, ādu vai pat apmatojumu. Zināmākie un biežākie ektoparazīti dzīvniekiem ir blusas un ērces, arī ausu ērcītes un utis. Dzīvnieku saimniekiem mazāk dzirdēti – matgrauži. Vai zināji, ka arī odi pieskaitāmi pie ektoparazītiem?

Kas ir matgrauži?

Matgrauži ir pavisam sīki bezspārnu kukaiņi, kas parasti ir 1,4 – 1,8 mm gari. Izskatās tie saplacināti, dzeltenā līdz dzeltenbrūnā krāsā. Tiem ir tumšāki plankumi uz ķermeņa, kas ir grūti pamanāmi ar neapbruņotu aci. Galvenā matgraužu barība, kā var jau nojaust pēc nosaukuma, ir dzīvnieka spalvas jeb apmatojums un arī ādas epiderma jeb ādas virsējais slānis. Matgrauži nav sezonāli parazīti – tie vairojas visu gadu. Par matgraužu klātbūtni var liecināt ne tikai manāmi parazīti dzīvnieka apmatojumā, bet arī sāpīgi un niezoši plankumi uz dzīvnieka ķermeņa. Biežāk tie koncentrējas ektoparazītiem ierastajās, dzīvniekam grūtāk aizsniedzamajā vietās – uz kakla, galvas un muguras.

Utis kaķiem un suņiem

Jā, arī kaķiem un suņiem var ieperināties utis, kas līdzinās matgraužiem. Atšķirībā no matgraužiem, utis barojas ar dzīvnieku asinīm. Un tā kā dzīvniekam utis patiešām iedur ar savu snuķi, lai paēstu, rodas stipra nieze, kas pārtop ādas iekaisumā. Var izkrist arī dzīvnieka apmatojums, bet pats mājas mīlulis ir ļoti nemierīgs un nemitīgi kasās.

Arī utis vairojas visu gadu, un gan suņiem, gan kaķiem koncentrējas tieši uz kakla, muguras un galvas, bet visvairāk – uz dzīvnieka augšlūpas.

Ērces dzīvniekam

Atšķirībā no utīm un matgraužiem, ērces ir sezonas parazīti, kas aktīvi sākot no pavasarim līdz pat rudenim. Par ērcēm informācijas patiešām netrūkst, tomēr ir vērts atgādināt, ka tās patiešām ir bīstamas ne vien cilvēkiem, bet arī suņiem un kaķiem, un var pārnēsāt veselībai bīstamas infekciozas un parazitāras slimības, kā piemēram, boreliozi, erlihiozi, babeziozi un anaplazmozi.

Praktiski ikviens zina, ka ērces var iegūt zālienā, pļavās un mežos, arī parkos. Savukārt, ja ērce ir piesūkusies mājas mīlulim, tad dzīvnieks kļūst nemierīgs, jo vieta, kurā piesūkusies ērce, niez un sāp.

Blusas suņiem un kaķiem

Ja mani, ka suns vai kaķis arvien biežāk sāk kasīties, bet nemani iemeslu, pavisam iespējams, ka Tavu mājdzīvnieku iekāro blusas. Lai arī mājoklī blusas var izdzīvot un mitināties visu gadu, tās tomēr ir vairāk sezonālas, un laukā blusas aktīvākās ir no vasaras vidus līdz pat vēlam rudenim. Blusas ir gana nepatīkami parazīti, no kuriem nemaz nav viegli atbrīvoties, turklāt pamanīt tās arī var būt pagrūti. Savas superātrās pārvietošanās un smalkā izmēra dēļ, tās ir arī grūti noķert. Pietam, lielākoties blusas tiek meklētas dzīvnieka kažokā, bet tur tās var arī ikdienā nebūt, jo gandrīz vienmēr dzīvo mājdzīvnieka guļvietā, mājas paklājā un citviet telpā, bet kažokā ielec vien uz savu maltītes laiku.

Vēl viena nepatīkama ziņa par blusām – tās savairojas ļoti ātri, turklāt labprāt mielojas ne vien ar kaķu un suņu, bet arī ar cilvēku asinīm.

Blusas jāsāk apkarot pēc iespējas ātrāk, jo b;usu kodumu vietās mājdzīvniekiem bieži rodas alerģiskas reakcijas, kas izpaužas ne vien kā spēcīga nieze, bet arī izsitumi, kreveles, pat apmatojuma zaudēšana attiecīgajās koduma vietās. Nereti dzīvniekiem var pasliktināties kopējais veselības stāvoklis, turklāt blusas tiek apēstas, kas var radīt risku mājdzīvniekam saskarties ar vēl vienu briesmīgu parazītu – lenteni, jo tieši blusas ir tās, kas pārnēsā lenteņu oliņas.

Ko darīt, ja dzīvniekam ir ektoparazīti?

Ja mani, ka dzīvniekam ir ektoparazīti, pavisam noteikti tie ir jāapkaro:

Matgraužus un utis tiek iznīcinātas, izmantojot speciālus šampūnus, pūderus un aerosolus, bet profilaksei ikdienā ieteicams lietot dažādas īpaši ektoparazītiem paredzētās kaklasiksnas.

Pret ērcēm vairāk jāievēro ikdienas paradumi – nelaist dzīvnieku garā zālē. Profilaktiskai apkarošanai izmantojamas dažādas pretērču siksniņas, kā arī skaustā pilināmi pilieni, kas satur ērcēm nevēlamus aromātus.

Savukārt blusas ir grūtāk apkarojamas, jo tas prasa kompleksu apkarošanas rīcību. Tas ir tādēļ, ka pieaugušas blusas jeb tās, kuras var manīt, ir vien nieka 10%, savukārt pārējie 90% ir dažādās stadijās – gan oliņas, gan kāpuri un kūniņas. Ir jāapstrādā mājdzīvnieks ar inekticīdiem, jādezinficē arī dzīvoklis vai māja, kurā dzīvnieks uzturas, sevišķi dzīvnieka uzturēšanās jeb guļvietas vide.

Kad ir jāvēršas pie veterinārārsta?

Pie veterinārārsta jāvēršas, ja pamani izmaiņas dzīvnieka uzvedībā un izskatā. Arī kasīšanās ir iemesls atrādīt dzīvnieku speciālistam. Jāatceras, ka niezi sunim un kaķim izraisīt var ne tikai dažādi parazīti, bet arī sēnīšu infekcijas un citas slimības.

Veterinārajā klīnikā “Ami’s” noteiks kasīšanās iemeslu un profesionāli spēs novērtēt dzīvnieka ādas un apmatojuma, kā arī vispārējo veselības stāvokli. Tāpat, ja būs nepieciešams, nozīmēs antiparazītu terapiju un preperātus, arī veiks ādas ārstēšanas procedūras, un, protams, dos padomus kā turpmāk izvairīties no attiecīgās problēmas.

Suns kasās ektoparazītu dēļ, Image by birgl from Pixabay

Suns kasās ektoparazītu dēļ, Image by birgl from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas