Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ērces un blusas – kādas slimības tās izraisa un kā no tām aizsargāt?

mājdzīvniekiem blusas un ērces, pixabay.com

mājdzīvniekiem blusas un ērces, pixabay.com

Katram saimniekam svarīgi saprast, ka savu mīluli no šiem kaitēkļiem var pasargāt un to arī ir svarīgi darīt. Ērces un blusas ne tikai rada dzīvniekam diskomfortu, bet arī pārnēsā dažādu slimību ierosinātājus, kas izraisa nopietnas veselības problēmas.

Ērču izraisītās slimības

Ērces pārnēsā vairāku slimību ierosinātājus, un iekožot dzīvniekam, invadē to. Latvijā suņiem konstatētas sekojošas ērču pārnēsātās slimības:

  • Anaplazmoze;
  • Babezioze;
  • Borelioze jeb Laima slimība;

Visaugstākajm riskam dzīvnieki ir pakļuti pavasarī un vasarā, kad ērču aktivitāte ir īpaši augsta. Kā arī lielākam riskam tiek pakļauti medību un ganu suņi, kā arī suņi, kuri dzīvo nepiesieti un var brīvi pārvietoties ārpus savas teritorijas.

Lielākais risks saslimt pastāv tad, ja ērce bijusi piesūkusies vismaz 24 stundas, jo tad tā sāk invadēt organismu ar slimību ierosinātājiem. Kā arī ir jāatceras, ka pazīmes var izpausties pat vairākas nedēļas pēc kontakta ar ērci, piemēram, Laima slimības klīniskās pazīmes var parādīties pat 20 nedēļas pēc inficēšanās, kad aktīvā ērču ,,sezona” jau ir beigusies.

Tāpēc ir svarīgi dzīvnieku pasargāt no ērcēm.

Kā arī jāatceras tas, ka Latvijas teritorijā sen jau ir sastopamas ērces, kuras pārnēsā visas šīs slimības, tās vairs nav tikai ievesto suņu saslimšanas.

Bieži vien šo slimību izpausmes var būs nespecifiskas, piemēram, anaplazmozes un Laima slimības, jeb boreilozes klīniskās pazīmes pazīmes ietver drudzi jeb paaugstinātu ķermeņa temperatūru, samazinātu aktivitāti, apetītes trūkumu un locītavu sāpes, artrīta pazīmes. Savukārt babezioze var izpausties ar strauju suņa veselības stāvokļa pasliktināšanos, drudzi, samazinātu apetīti, aktivitāti, bālām un/vai dzeltenīgām gļotādām un asins piejaukumu urīnā (urīna krāsa var būt rozīga līdz brūni sarkana). Babēzijas ir sīki vienšūņi, kas mitinās suņa eritrocītos, jeb sarkanajos asins ķermenīšos un iznīcina tos. Kā arī, ja kuce ir grūsna, babēzijas var šķērsot placentu un nonākt arī kucēnu asinsritē. Suns kurš ir inficēts, var šo slimību nodot tālāk citiem suņiem, sakožot tos.

Dzīvnieku īpašniekiem jābūt atbildīgiem un ērču sezonas laikā savi mīluļi ir jāapstrādā pret šiem parazītiem. Līdzekļu klāsts ir ārkārtīgi plašs un savam sunim piemērotāko palīdzēs izvēlēties Jūsu mīluļa veterinārārsts vai veterinārās aptiekas farmaceits. Cīņai pret ērcēm ir pieejami plaša spektra uz ādas pilināmi pilieni, pūšami aerosoli, pret parazītu kakla siksnas, kā arī ultraskaņas ierīces, kas ir stiprināmas pie kakla siksnas. Kā arī ērču atbaidīšanai var izmatot ēteriskās eļļas uz augu bāzes – ģerāniiju, citronellas, piparmētru un lavandas. Taču jāatceras, ka ēterisko eļļu nevar klāt tīrā veidā, jo tā ir pārāk koncentrēta. Eļļa ir jāatšķaida ar neitrālu bāzes eļļu – mandeļu vai vīnogu kauliņu eļļu. Suņa īpašniekam tikai atliek izvēlēties savam kompanjonam piemērotāko.

Blusas un alerģijas pret blusu kodumiem

Arī blusas visaktīvākās ir gada siltajos mēnešos - no augusta līdz septembrim. Blusu siekalas satur vielas, kas sunim un kaķim var izraisīt alerģiju kā rezultātā dzīvniekam pat no viena blusu koduma var parādīties nieze uz vairākām nedēļām. Bieži vien saimnieki uztver aizskatoši veterinārārsta piezīmi, ka dzīvnieks kasās no blusu kodumiem. Pirmais saimnieka instinkts ir piecirst kāju un pateikt – manam sunim blusu nav. Un bieži vien tā arī ir, dzīvnieka kažoks ir tīrs, blusu nav. Bet ir jāatceras tas, ka blusas mitinās guļvietās, paklājos un dzīvniekā ielec, lai paēstu. Rezultātā Jums ir suns kurš kasās, bet blusu nav. Kā arī, ejot pastaigās, dzīvniekam ir iespēja tikt pie blusu kodumiem. Blusu kodumi ne tikai var izraisīt spēcīgu niezi, bet arī invadēt suni un kaķi ar iekšējiem parazītiem – lenteņiem. Tāpēc ir svarīga ne tikai dzīvnieku apstrāde pret ārējiem parazītiem, bet arī pret iekšējiem. Gada siltajos mēnešos šī apstrāde iet roku rokā.

Ja dzīvnieks ir alerģisks uz blusu kodumiem, t.i. spēcīga ilgstoša nieze, ādas bojājumi un apmatojuma izkrišana, tad apstrāde ir īpaši svarīga. Ja šādu dzīvnieku neārstē, alerģijas sekas var būt ādas iekaisums – dermatīts, kas strauji var pasliktināt dzīvnieka ādas stāvokli.

Arī apstrādei pret blusām ir pieejams plašs līdzekļu klāsts – uz ādas pilināmi pilieni, aerosoli, šampūni, apmatojumā berami pulveri, kakla siksnas un arī iekšķīgi lietojami līdzekļi kožļu veidā. Vairums līdzekļu strādā kmpleksi gan pret blusām, gan pret ērcēm.

Vēlams izvēlēties līdzekli, kurš iznīcina arī blusu oliņas, ne tikai pieaugušos parazītus. Tā Jūs pasargāsiet savu mīluli un vidi no blusu invāzijas. Ja blusu invāzija ir liela, ir jāapstrādā arī visas telpas, kurās uzturas suns vai kaķis.

Jāatceras, ka pret parazītu līdzekļu iedarbība ir īslaicīga un to lietošana parazītu aktīvajā sezonā ir jāatkārto pat vairākas reizes. Kā arī vienlaicīgi ir jāapstrādā visi mājās esošie suņi un kaķi. Regulāri jāveic arī telpu apstrāde, jo blusas varam ienest savās mājās arī ar apaviem.

Būsim atbildīgi un sargāsim savus pūkainos kompanjonus!

Rakstu sagatavoja vetārste Silva Grīnblate

Rakstā izmantota informācija no Ineses Bērziņas promocijas darbs “Ērču pārnēsātās slimības suņiem Latvijā: Anaplazmoze, borelioze, babezioze”


mājdzīvniekiem blusas un ērces, pixabay.com

mājdzīvniekiem blusas un ērces, pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas