Ožas zudums, Photo by cottonbro from Pexels
Tagad pirmā doma, kad sāk zust oža un garša, ir “Vai, dieniņ, Covid klāt!” Bet pirms panikas celšanas jāsaprot, ka garšas un ožas zudums var būt ne tikai Covid-19 gadījumā! Kad vēl tā var notikt?
Iesnu gadījumā
Iesnas ir viens no biežākiem iemesliem, kad zūd oža. Bet, tā kā oža tiešā veidā iespaido garšas izjūtas, var zust arī daļēji vai pilnībā garša. Iesnas var būt gan iekaisumu, dažādu vīrusu, arī alerģiju simptomi, un visi šie gadījumi neizslēdz varbūtību, ka tiek traucēta vai zūd oža.
Medikamentu lietošanas dēļ
Ilgstoši lietojot līdzekļus pret iesnām, var rasties traucējumi smaržas receptoros. Arī asinsspiediena zāles var izraisīt ožas pavājināšanos.
Ķīmiski līdzekļi
Dažādi kodīgi, asas smakas ķīmiski līdzekļi var bojāt ožu. Tas attiecas arī uz smēķētājiem, narkotiku lietotājiem, personām, kas strādā ar kodīgām vielām.
Slimību gadījumos
Dažādu slimību gadījumos ir iespējami ožas traucējumi, piemēram, cukura diabēta, izkaisītās sklerozes, avitaminozes u.c. slimību gadījumos.
Iedzimtības gadījumā
Ožas traucējumi var būt arī iedzimti.
Vecums
Vecums arī var ietekmēt ožas un garšas receptorus. Padzīvojušiem cilvēkiem nav nekas svešs nejust atsevišķas smaržas un garšas.
Traumas
Arī traumas, piemēram, deguna traumas un politraumas var būt par iemeslu tam, ka pazūd spēja sajust smaržas un garšas.
Ja Tev samazinās vai pazūd smaržas un garšas sajūtas, noteikti jāgriežas pie ārsta!
Lasi arī:
- Gripa, saaukstēšanās un COVID-19: Kādas ir saslimšanas pazīmes?
- Vai iesnas ir lipīgas?
- Palielināti limfmezgli: kad to nedrīkst ignorēt?
- Bērnam regulāri iesnas un klepus - ko darīt?
Ožas zudums, Photo by cottonbro from Pexels