Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Gulēt kaut vai stundu vai negulēt nemaz? Kā labāk?

Gulēt vai negulēt? Image by Sammy-Williams from Pixabay

Gulēt vai negulēt? Image by Sammy-Williams from Pixabay

Saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centru, pieaugušajiem ir nepieciešams vairāk nekā 7 stundas, un bērniem vecumā no 6 līdz 12 gadiem optimālai veselībai ir nepieciešamas 9 līdz 12 stundas. Bet dzīve ir aizņemta, un ne vienmēr ir iespējams pietiekami gulēt. Bet ko darīt, ja Tev ir brīvas 2 stundas- gulēt vai tomēr negulēt nemaz?

Vai man vajadzētu gulēt 2 stundas vai palikt nomodā?

Ja atrodies situācijā, kad mēģināt izlemt, vai vajadzētu gulēt pāris stundas vai nē, neviena no iespējām, nešķiet pievilcīga. Tomēr gulēt ir labāk nekā negulēt.

Miega režīms ir periods, kad ķermenis atjauno audus, papildina hormonus un pārnes īslaicīgas atmiņas ilgtermiņa atmiņās. Ja izlaid nakts miegu, nākamajā dienā garīgā funkcija un garastāvoklis ievērojami pasliktināsies.

18 stundu nomodā ir līdzīgi garīgiem traucējumiem, piemēram, alkohola saturs asinīs ir 0,05 procentiem, un nomodā 24 stundas ir līdzvērtīgas 0,1 procentam. Miega izlaišana būtībā ir līdzvērtīga alkohola reibumam.

Kamēr Tu guli, ķermenis iziet četrus posmus Uzticamais miega avots aptuveni ik pēc 90 minūtēm, un parastā naktī Tu saņem 4 līdz 6 no šiem cikliem. Gulēt pāris stundas vai mazāk nav ideāli, taču tas joprojām var nodrošināt ķermenim vienu miega ciklu.

Ideālā gadījumā ir ieteicams vismaz 90 minūtes pagulēt, lai ķermenim būtu laiks iziet pilnu miega ciklu. Pētījumi ir atklājuši, ka gulēšana 90 līdz 110 minūtes, salīdzinot ar īsākām 60 minūšu miega sesijām, var palīdzēt samazināt miegainību pamostoties.

Kā darbojas miega cikls?

Četrus miega posmus var iedalīt divās kategorijās: REM un NREM. NREM veido aptuveni 75 līdz 80 procentus miega.

1. posms (NREM), ko sauc par N1, ir vieglākais miega posms un ilgst apmēram 1 līdz 5 minūtes. Šajā laikā smadzeņu viļņi, elpošana un sirdsdarbība sāk palēnināties, un muskuļi atslābst.

2. posms (NREM), ko sauc par N2, ir tad, kad ķermeņa temperatūra pazeminās, kamēr sirdsdarbība un elpošana turpina palēnināties. Otrais posms pirmajā miega ciklā ilgst aptuveni 25 minūtes, un ar katru nākamo ciklu tas kļūst garāks.

3. posms (NREM), ko sauc arī par N3 vai dziļo miegu, ir tad, kad ķermenis pats atjaunojas un stiprina imūnsistēmu. Pat skaļi trokšņi var neatmodināt no šī miega posma.

4. posms (REM) ir cikls, kurā, visticamāk, sapņo, un to raksturo paralizēti muskuļi un ātri kustīgas acis. Tas parasti sākas apmēram 90 minūtes pēc aizmigšanas, un katra cikla laikā tas kļūst garāks.

Miega izlaišanas mīnusi

Miegainību regulē divi procesi: diennakts ritms un miega spiediens.

Diennakts ritms ir ķermeņa iekšējais pulkstenis, kas liek justies nogurušam naktī un nomodā dienas laikā. Miega spiediens ir noguruma sajūta, kas kļūst stiprāka, jo ilgāk paliec nomodā. Ja neguli, miegainība turpinās pasliktināties, līdz beidzot varēsi atpūsties.

Gulēšana 1 līdz 2 stundas var samazināt miega spiedienu un likt no rīta justies mazāk nogurušam nekā citādi, esot visu nakti nomodā.

Ja nav pietiekami daudz miega, iespējams, piedzīvosi:

  • Sliktu koncentrēšanos
  • Traucētu īstermiņa atmiņu
  • Samazinātu spēju pieņemt lēmumus
  • Traucētu reakcijas laiku
  • Aizkaitināmību
  • Palielinātu sāpju izjūtu
  • Paaugstinātu stresa hormonu daudzumu

Miega trūkums var negatīvi ietekmēt spriedumus un spēju novērtēt savas kognitīvās spējas. Ja nepietiek miega, Tu riskē pieņemt sliktus lēmumus, piemēram, braukt pie stūres, ja neesi garīgi modrs.

Regulāra gulēšana mazāk par 6 stundām palielina risku aizmigt pie stūres par 260 procentiem, salīdzinot ar regulāru miega ilgumu no 7 līdz 9 stundām. Miegaina braukšana arī izraisa aptuveni vienu no sešām nāvējošām avārijām.

Nepietiekams miegs ilgstoši var negatīvi ietekmēt dažādus veselības aspektus. Hronisks miega trūkums palielina veselības riskus. Var rasties:

  • novājināta imūnsistēma
  • aptaukošanās
  • depresija vai trauksme
  • diabēts
  • zema dzimumtieksme
  • neauglība
  • sirds slimības

Tādēļ, ja atrodies situācijā, kad jāizvēlas, vai pagulēt ļoti maz vai negulēt vispār, labāk izvēlēties gulēt.

Lasi arī:

Gulēt vai negulēt? Image by Sammy-Williams from Pixabay

Gulēt vai negulēt? Image by Sammy-Williams from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas