Suns, Image by Валентин Симеонов from Pixabay
Pavisam nepatīkama problēma, ar ko saskaras suņu saimnieki – suņi ēd kakas. Vēl jo nepatīkamāk, ja suns pēc tam vēlas “iedot buču”. Izkārnījumu ēšanu sauc arī par koprofāgiju, un iemesli, kāpēc suņi tā dara, var būt dažādi.
Fermentu deficīts
Mūsdienās daudzi suņi tiek baroti pēc ļoti apstrādātas pārtikas, kas nenodrošina pietiekami labu daudzumu fermenta. Izkārnījumu ēšana var būt pazīme, ka sunim nepieciešami papildus fermenti. Lai no tā izvairītos, sunim jādod barība, kas satur pietiekami daudz fermenta vai papildus fermenti, kas iegādājami zooveikalos un aptiekās tablešu veidā .
Dažādas slimības
Ja sunim ir aizkuņģa dziedzera nepietiekamība, tad aizkuņģa dziedzerī nespēj rasties pietiekami daudz gremošanas enzīmu. Arī tad tie būs jāpapildina ar fermentiem, jo suns var lēnām badoties, nespējot sagremot barības vielas. Pazīmes var būt: svara zudums, caureja, izkārnījumu ēšana. Arī citas slimības, piemēram, diabēts un vairogdziedzera problēmas var būt iemesls kaku ēšanai.
Parazīti
Zarnu parazītiem arī ir nepieciešama pārtika. Ja sunī ieviesušies tārpi, viņam ir jākonkurē ar parazītiem par barības vielām, ko suns cenšas uzņemt, ēdot kakas.
Sālsskābes vai minerālu deficīts
Iespējams, ka sunim var būt sālsskābes deficīts, kas var būt nepareiza uztura vai novecošanas rezultāts. Sālsskābi organisms izmanto olbaltumvielu šķelšanai. Ja tās sunim nav pietiekami daudz, viņš nevar sagremot pārtiku, un tā vienkārši iziet cauri līdz galam nepārstrādājusies, kā rezultātā suns var censties atgūt trūkstošās barības vielas, apēdot fekālijas.
Nepietiekama barošana
Pārliecinies, ka baro suni pietiekami daudz un regulāri. Izsalkums var būt iemesls dažādu neparastu lietu ēšanai.
Suns vienkārši ir tīrīgs
Pēc dabas suns ir tīrīgs, pat kucēnu mamma, lai uzturētu kārtību savu mazuļu migā, ēd viņu izkārnījumus. Ja suns nav jaunā māmiņa, bet regulāri ēd izkārnījumus, un tam nav medicīnisks vai cits iemesls, tas var būt tādēļ, ka suns cenšas uzturēt kārtību.
Suns ir kucēns
Kucēni ir ziņkārīgi, un viņu apkārtnes izpēte ir svarīga viņu attīstības sastāvdaļa. Nav nekas neparasts apēst kaut, lai iepazītos ar pasauli. Lielākā daļa kucēnu vienkārši izaug no kaku ēšanas stadijas.
Garlaicība
Suns var ēst kakas aiz garlaicības. Ja Tavs suns visu dienu ir viens pats mājās un tam nav daudz ko darīt, viņš izdomās sev kādu nodarbi. Ja viņa rīcībā ir kāda kaka, tad suns var vienkārši atrast jaunu veidu, kā izklaidēt sevi un šajā procesā saņemt nelielu kārumu.
Uzmanības trūkums
Suņi mīl savus saimniekus un vēlas viņu uzmanību. Izkārnījumu ēšana var būt veids, kā pievērt saimnieka uzmanību.
Stress un pierādījumu slēpšana
Stresa ietekmē suņi var dažreiz ēst tādas lietas, kuras nevajadzētu. Arī sods jeb lamāšanās uz suni par netīšu nokārtošanos mājās var likt sunim uztraukties. Gadījumos, ja sunim sanāk nenociesties un mājās nokārtot savas darīšanas, tas var mēģināt "slēpt pierādījumus".
Suns seko paraugam
Jauni un mazi suņi seko lielāku suņu paraugam. Ja viņi redz, ka cits, lielāks suns ēd kakas, jaunais suns arī to var sākt darīt, jo uzskatīs, ka tas ir normāli.
Suns grib kaut ko panest
Daudzām medību un sporta suņu šķirnēm, piemīt instinkts kaut ko nest. Sacietējusi kaka var būt labs nesamais objekts. Lai izvairītos no kaku nešanas un netīšas apēšanas, piešķir sunim kaut ko nesamu, piemēram, kociņu, lielu kaulu vai mantu.
Sunim vienkārši garšo kakas
Katram ir sava gaumes izjūta arī ēdienā. Ir cilvēki, kam garšo pat ziepes, un viņi nespēj no tām atteikties. Arī sunim var vienkārši garšot kakas.
Kā atturēt suni no kaku ēšanas
- Ja Tavs suns ēd kakas, pirmais, ko vajadzētu darīt - atrādīt to vetārstam, lai izslēgtu veselības problēmas un parazītu klātesamību.
- Uzturi tīru pagalmu no izkārnījumiem. Suns var ēst ne tikai savus izkārnījumus, bet arī citu suņu un kaķu kakas.
- Velti sunim savu laiku, spēlējoties ar to. Aktīvs suns būs mazāk garlaikots un tam negribēsies meklēt sev izklaidi, medījot kakas.
- Baro suni ar labu un fermentiem, kā arī minerāliem bagātu pārtiku.
- Izvairies sodīt suni, ja tam nav sanācis “savaldīt” savas dabiskās vajadzības.
Lasi arī:
- Kāpēc suns ēd akmeņus?
- Ultrasonogrāfijas (USG) izmeklējumi dzīvniekiem – ātrākais ceļš uz precīzu diagnozi un izveseļošanos
- Kas jāzina par mājdzīvnieku attārpošanu?
- Sunim aizcietējums – ko darīt?
Suns, Image by Валентин Симеонов from Pixabay