Bite, Image by Annette Meyer from Pixabay
Darbīgās bites cilvēkiem ir vitāli nepieciešamas. Bez bitēm nebūtu ziedu apputeksnēšana, līdz ar to arī nevairotos augi, neražotos skābeklis. Un, kā jau zināms, skābeklis visai dzīvai radībai ir vitāli nepieciešams. Lūk, interesanti un neparasti fakti par bitēm, kurus tu, pavisam iespējams, nezināji!
Bišu dzīvesveids un pienākumi
Katrai bitei ir savi noteiktie pienākumi. Ir bišu karaliene jeb bišu māte, kuras pienākums ir nodrošināt stropu ar jauniem darba spēkiem. Ir arī darba bites, izlūki, kareivji un sanitāri. Izlūku bišu pienākums ir meklēt jaunas barības vietas, bet darba bites ir tās, kuras ievāc un ražo produkciju. Kareivju bites apsargā stropu, bet sanitāri – attīra to no mirušajām bitēm. Ir arī tādas bites, kurām dzīves laikā notiek ķīmiskas izmaiņas viņu smadzenēs, kā rezultātā tās nomaina pienākumus. Interesants ir arī fakts, ka teiciens, ka visas bites ir strādīgas, nav gluži patiess, jo gluži kā cilvēki, bitēm ir atšķirīgi raksturi - ir darbīgas bites, un ir bites, kurām labi padodas slinkošana, tāpat ir arī bites, kurām patīk ekstremālākas sajūtas, bet ir arī kautrīgas bites, pesimistes.
Vienā minūtē bites vēzina savus spārnus aptuveni 12000 reizes! Bite vairākkārtēji atgriežas stropā, lai nogādātu uz to ievākto produkciju, viena šāda lidojuma laikā bite apciemo 50 – 100 ziedus, no kuriem ievāc viņai nepieciešamo produkciju, bet ja laikapstākļi ir pietiekami labi, vienas dienas laikā bite apskata – apciemo vidēji 2000 ziedu, kas ir krietni par maz pat puslitra medus sagatavošanai. Nepieciešams apciemot vidēji divus miljonus ziedu, lai no tiem bites pagatavotu 450g medu. Viena bitīte dzīves laikā saražo vien 1/12 daļu medus no tējkarotes tilpuma, bet bez medus tā ražo arī propolisu, peru pieniņu, vasku un ievāc ziedputekšņus. Šādi, intensīvi strādājot, kas ir darba bites pienākums, tā nodzīvo vien aptuveni mēnesi, kamēr bišu māte dzīvo 5 gadus. Šo piecu gadu laikā bišu māte jeb karaliene izdēj apmēram aptuveni miljonu olas – 200 000 olas gadā.
Bišu orientēšanās spējas
Lai orientētos apkārtnē, bites kā kompasu izmanto sauli. Mākoņainos laikapstākļos, kad saule nav redzama, tās orientējas pēc polarizētās gaismas. Tā nolūkā tiek izmantoti īpaši receptori, ar kuru palīdzību bites nosaka, kurā vietā debesīs atrodas saule. Bitēm ir unikālas spējas, kuras nepiemīt nevienām citām dzīvajām būtnēm – tās spēj atrast īsāko ceļu starp ziediem ar pirmo reizi. Lai sazinātos un nodotu informāciju par vietām, kur ievācams medus, bites sazinās ar deju palīdzību.
Citi interesanti fakti par bitēm
- Bites ir vienīgie kukaiņu, kas ražo ēdienu, ko patērē cilvēks. Un pirmais medus ticis ievākts jau 20 miljonus gadu atpakaļ.
- Ir zināmas vairāk kā 20 000 bišu sugu! Vismazākā bites ir mazās dzeloņbites, kuras ir vien 2,1 mm lielas (drīzāk gan – mazas), un lai cik dīvaini tas nesakristu ar šo bišu nosaukumu, dzeloņbitēm nav dzeloņu. Savukārt, pasaulē vislielākās bites ir Indonēzijas sveķu bites, kas var izaugt pat 39 mm garas. Eiropas medus bites ir viszināmākās un biškopībā izmantojamās bites.
- Bitēm ir 5 acis! Bites - medus vācējas spēj atpazīt cilvēka sejas vaibstus.
- Bišu matiņi, kas atrodas ne tikai uz bišu ķermeņa, bet arī uz kājām, elektrostatiski uzlādējas. Tas palīdz pievilkt ziedputekšņus, un dabā bieži novērojams, ka bišu kājas ir gluži kā ziedputekšņu zābaciņos ieautas.
- Bites var būt gan daļa no lielās bišu saimes, gan vientuļnieces. Saimēs dzīvo bišu māte, trani un visas darba bites. Ir bites, kas veido nelielas, daļēji sociālas grupas. Šajās saimēs kopā dzīvo māsas, un tās nedzīvo kopā ar bišu māti, arī šīm bitēm ir darbu dalīšana.
- Bites stropā veido šūnas, kas ir ideāla sešstūra formā. Šī forma celtniecībā ir vispraktiskākā struktūra pasaulē.
Lasi arī:
- Sunim vai kaķim iedzēlusi bite vai lapsene – ko darīt?
- Ezotēriskais sapņu tulks: Kukaiņi
- Kā pārbaudīt medus kvalitāti?
Bite, Image by Annette Meyer from Pixabay