Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Irbenes radioteleskops un spokainā militārā pilsētiņa

PSRS armijas pilsētiņas agrāk bija stingri slepenas un nepieejamas vienkāršiem iedzīvotājiem, daudzi par tām pat nenojauta. Zināmākā un biežāk pieminētā Skrundas militārā pilsētiņa nejaušiem apmeklētājiem vairs nav pieejama – tajā saimnieko Latvijas bruņotie spēki. Taču tiem, kuri vēlas ielūkoties pamestajā spoku pilsētiņā un apskatīt visu savām acīm, ir iespēja doties uz Irbeni. Arī mēs devāmies apskatīt šo vietu, pirms laika zobs to sagrāvis pavisam un kamēr tā ir apmeklētājiem pieejama. Patiesībā sākotnējais galamērķis bija Irbenes Radioteleskops, kuru gribējām aplūkot klātienē. Kā mums gāja?

Irbenes radioteleskops

Necils zemes ceļš pa Kurzemei raksturīgajiem viršiem pielijušiem siliem un pēc dažiem kilometriem paveras milzīgā teleskopa antena. Neesam pieteikuši ekskursiju, tādēļ teritorijā netiekam, tomēr pie vārtiem neesam vienīgie apmeklētāji – te nepārtraukti ierodas automašīnas un meža vidū nāk apjausma par to, cik šī vieta bijusi nozīmīga agrāk un cik ļoti palaimējies, ka varam to aplūkot šodien. Irbenes radioteleskops – antena, kas tika izmantota spiegošanas vajadzībām. Tas bija viens no slepenākajiem objektiem Baltijas valstīs. Sākotnēji šeit bijušas trīs antenas, bet, padomju armijai pametot šo vietu, deviņdesmito gadu sākumā viena no antenām tika demontēta un aizvesta. Daudz kas no aprīkojuma tika sabojāts, tomēr divas antena joprojām te atrodas un lielākā no tām ir darba kārtībā - pašlaik šeit ir iekārtots gan muzejs, gan arī Ventspils Starptautiskais Radioastranomijas centrs. Te tiek pētīts visums, kosmosā esošie objekti, galaktika, zvaigznes. Ekskursijas Radioastronomijas centrā ir pieejamas siltajā gada sezonā, uz informatīvā stenda teikts, ka tās notiek no aprīļa līdz novembrim, taču informācija citos kanālos atšķiras, tādēļ vislabāk ir iepriekš ekskursijai pieteikties, jo bez gida vienalga iekšā netiksiet.

Spokainā militārā pilsētiņa “Zvaigznīte”

Pēc Radioteleskopa apjūsmošanas dodamies tālāk un pavisam nelielu gabaliņu pabraucot P124 šosejas virzienā, piepeši nonākam spokainā apvidū. Visapkārt pamestas, pussabrukušas baltu ķieģeļu mājas, melnie logi un bērziņi, kas jau aug uz jumtiem… Izskatās, ka izdemolēts un laika zoba sagrauzts ir viss – te nav nekā, pat ne logu rāmju, ne durvju, ne kāpņu margu… Izskatās ka kāds apzinīgs metāllūžņu vācējs te saimnieko joprojām – pagalmā atrodas dzīvojamais vagoniņš, pie kura pieslietais velosipēds liek domāt, ka saimnieks ir mājās. Vagoniņu ietver glītās čupiņās pēc izmēriem sašķirotas sarūsējušas armatūras stieples un citi metāla gabali – izskatās, ka savākti no apkārtējām mājām. Pa melnajiem logiem ielūkojoties, redzams, ka lielākoties nav vairs šeit ne mēbeļu, ne kādu citu lietu dzīvokļos – pāris vietās vien sašķiebušies virtuves skapīši.

Atliek vien minēt, kā te noritējusi dzīve, pirms pilsētiņa tika pamesta - joprojām pie ēku ieejām redzami košumkrūmi, ceriņi, celiņi… Pēc padomju armijas aiziešanas nami esot atstāti pilnīgi labiekārtoti – tiem bijušas gan mēbeles, gan apkure, taču šobrīd te skats ir patiešām baiss. Izstaigājam apkārtni, daudzas no mājām jau ir sabrukušas. Iekšā gan neuzdrošināmies doties – neizskatās droši. Apmēram nojaušam, kur atradies veikals, kur kultūras nams un katlumāja. Agrāk šī ir bijusi īpaši slepena vieta, kurā noslēgtā teritorijā dzīvojuši gan virsnieki, gan karavīri un viņu ģimenes. Pēc pilsētiņas apmeklējuma joprojām nepamet sajūta, ka esam paviesojušies uz Titānika vraka. Spoku pilsētiņa.

Apskati bildes un noskaties arī video!


Ja viesojies Kurzemes pusē, tad noteikti izlasi arī par citām interesantām vietām, ko apskatīt:

Irbenes Radioteleskops, Foto:1188

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas