Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Izplatītākās pirtošanās kļūdas

Latvieši ir īsti pirts mīļotāji! Mūsdienu cilvēks dzīvo materiālā pasaulē, tāpēc ikdienas steigā un rutīnā pirts ir tā, kas spēj palīdzēt sakārtot gan mūsu fizisko, gan garīgo ķermeni, radot līdzsvaru starp tiem. Nereti cilvēki pirts procesu neizbauda un pieļauj kļūdas, kuras var atstāt iespaidu gan uz pašsajūtu, gan sabojāt priekšstatu par pirts būtību, stāsta BENU Aptiekas piesaistītais eksperts, sertificēts pirtnieks Jānis Šalms un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Nekonsultējies ar ārstu

Ir jākonsultējas ar ārstu! Ja radušās veselības problēmas, piemēram, zināms, ka ir sirds un asinsvadu slimības, vai, ja iestājusies grūtniecība, pirms došanās pirtī noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu un nebūt pārgalvīgiem! Arī veseliem cilvēkiem jābūt piesardzīgiem, ejot pirtī, un ar karstumu jāsarod pakāpeniski. Jāseko līdzi asinsspiediena, pulsa, elpošanas ritma un pašsajūtas izmaiņām.

Neiesildies un neatsildies

Vienmēr iesildies un atsildies! Lai spētu procesu izbaudīt un pirts nesagādātu veselības problēmas, ir būtiski gan sagatavoties, gan pareizi atsildīties. Atsildīšanās process ir ļoti svarīgs, lai pēc pirts nesāpētu galva.

Iesildīšanās sevī ietver sasildīšanos, noskrubēšanos un nomazgāšanos, jo pēršanās ir jāveic, kad ķermenis ir tīrs, lai caur ādu spētu izvadīt organismā uzkrātos sārmus. Tajā pašā laikā tiek veikta arī vieglu kustību masāža, lai iekustinātu svarīgus organisma procesus - cirkulāciju un vielmaiņu. Pēc pirts rituāla notiek "lidināšana" jeb process, kurā tiek izmainīts cilvēka apziņas stāvoklis, piemēram, pēc karstuma iebrienot aukstā peldētavā, ļaujot cilvēkam pilnībā atbrīvoties. Pirtnieks J. Šalms stāsta, ka pēc "lidināšanas" viņš cilvēkus ieved atpakaļ pērtuvē, uzmet vieglu garu un pilnīgā klusuma, nosegtu ar augiem, cilvēku atstāj atslābināties vismaz 5 minūtes. Tikai pēc šī procesa cilvēks tiek izvests priekštelpā sasegts un tiek dots brīdis atpūtai un atdzišanai.

Baudi pirts priekus par daudz

Izbaudi pirts procesu, bet galvenais - ar mēru! Nereti cilvēki pirts procesu sasteidz, neizbaudot visu, ko tas piedāvā, un sagādājot stresu savam ķermenim. Pirts laikā iespējams izmantot arī skrubjus, ēteriskās eļļas un mālus, kas var palīdzēt izbaudīt šo procesu vēl vairāk. J. Šalms, sertificēts pirtnieks ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi, uzsver, ka pirts ir nopietna fiziskā slodze, tāpēc arī pirtī viss jādara mierīgi un ar mēru. Ja tiek ievēroti daži būtiski priekšnosacījumi, pirts rituāls var kļūt par veidu, kā atslābināties, aizmirst ikdienas stresu, attīrīties un izdzīvot īpašu sajūtu baudījumu. Latviešu pirti ierasti kurina no 60 līdz 80 C karstu - šī temperatūra nenodara kaitējumu ādai un gars pēršanās procesā nepaliek par sausu. Pirtnieks atzīmē, ka tādu temperatūru un kontrastu, kādu mēs iegūstam, ejot pirtī, nav iespējams sastapt nekur dabā. Pirms došanās sakarsētā pirtī, vienmēr ir ieteicams iesildīties, savukārt pēc pirts - atsildīties, jo tradicionālais pirts rituāls ir 3 līdz 4 stundas ilgs.

Pirti baudi kopā ar alkoholu un ēdienu

Nepārēdies un nelieto alkoholu pirms došanās pirtī! Došanās pirtī ar pilnu vēderu neļaus ķermenim pilnībā atbrīvoties, jo tas būs aizņemts ar ēdiena pārstrādes un sagremošanas procesu.

BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece stāsta - pirts ir lielisks veids, kā stiprināt organismu un relaksēties no ikdienas steigas un rūpēm. Ejot pirtī, notiek pastiprināta svīšana, tiek zaudēts šķidrums, tādēļ tas ir jāatjauno. Slāpju mazināšanai der ūdens, sulas, morsi un zāļu tējas, taču nav ieteicami auksti dzērieni. Pirts zāļu tējas pagatavošanai derēs augi, kas piemēroti ikdienas lietošanai, kā arī augi ar sviedrējošu, organismu stiprinošu un nomierinošu darbību. Par tieši jums piemērotāko zāļu tējas izvēli un lietošanu vislabāk konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Tējas var lietot gan pirms, gan pēc pirts, arī pēršanās laikā. Silta tēja pirms pirts palīdz sagatavoties pirts siltumam, relaksēties. Pirts sākumā parasti iesaka sviedrējošas tējas - liepziedu, vīgriezes ziedu, aveņu lapu, savukārt pēc pirts - tējas ar organismu stiprinošām īpašībām, kas bagātas ar vitamīniem, piemēram, upenes, pīlādža un rožu augļu tējas. Pirts tēju sastāvā izmanto kumelītes ziedus, ugunspuķes lakstus, raudenes lakstus, liepu ziedus, asinszāļu lakstus, bērzu lapas, upeņu lapas un augļus, aveņu lapas, melisas lapas, vīgriezes ziedus, pelašķa lakstus. Ir nopērkami jau gatavi šo augu maisījumi. Ārstniecības augus izmanto arī pirts rituālos ķermenim, sejai un matiem, kā arī aromterapijai.

Sēdi uz lāvas

Pirtī nedrīkst sēdēt! Pirtī ir jāguļ uz lāvas, jo galvai jābūt zemāk par kājām. Pirts procesa pamatā ir teiciens - "Dzesē galvu, sildi kājas!". Ejot pirtī, ieteicams vilkt pirts cepuri, kas ir gatavota no filca materiāla, lai pirts rituāla laikā galva nepārkarstu.

Pirts slotiņu nozīme

Pirtī var doties cauru gadu, taču īpašu noskaņu rada tieši gadskārtu pirtis. Pirts slotiņa pirts rituāla laikā slauka nost visu, kas uz ādas ir lieks, jo dušā ne vienmēr ir iespējams attīrīt visu ķermeni. Pirts slotiņas veidošana ir ļoti atbildīgs un laikietilpīgs darbs. Pirtnieks atklāj, ka vienam cilvēkam pirts rituāla laikā var tikt izmantotas līdz pat 12 slotiņas.

J. Šalms uzskata, ka teiciens '’Vīri kā ozoli, meitas kā liepas!" piestāv arī pirts slotiņu izvēlē - vīriem īpaši vērtīgas ir ozolkoka slotiņas, jo tās simbolizē spēku un vīrišķību, savukārt sievietēm labāk derēs liepu koka slotiņas, lai apdāvinātu sievieti ar maigumu un sievišķīgumu. Taču tas nenozīmē, ka katra dzimuma pārstāvim būtu jāperas tikai ar šo koku zaru slotiņām. Mūsos iekšā dzīvo gan vīrišķā, gan sievišķā enerģija, tāpēc slotās parasti tiek izmantoti dažādu augu salikumi. Pirts slotiņas sastāvs lielā mērā atkarīgs no tā, kādam nolūkam tā ir paredzēta - attīrīšanai, aizsardzībai, uzmundrināšanai vai citam. Tā, piemēram, bērzs ir neitrāls augs, tāpēc to var izmantot abiem dzimumiem. Savukārt no kļavas zariem tiek darinātas lieliskas izsildošās slotas, arī kļavas lapu čaukstoņai ir nozīme, jo tas atgādina naudas grabēšanu, kas liek justies turīgākam. Vībotnes, vērmeles, apses - šie ir rūgtie augi, kas attīra ķermeni. Arī pīlādži, biškrēsliņi, balzamkārkls ir iecienīti pirts slotu gatavošanai.

Pirts slotiņām izmanto ne tikai zaru slotiņas no ozola, liepas, kļavas un bērza, bet var izmantot arī ārstniecības augu slotiņas no vībotnēm, vērmelēm, kumelītēm, ugunspuķes, vīgriezes, nātres, melisas un citiem augiem. Piemēram, melisa palīdz mazināt nogurumu un nomierina, kumelītes gan nomierina, gan ir ieteicamas ādas veselībai un kopšanai. Arī ugunspuķe noder ādas veselībai, savukārt vīgrieze - relaksācijai un labam miegam.

Pirts padomus par pirtsslotu veidošanu pārzina arī Magone, bet pirts baudīšanu prot Imants Strads! Gan Magones ieteikumus, gan Imanta Strada pirts priekus vari noskatīties zemāk pievienotajos sižetos.

Lasi arī:



Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas