Photo by Marcus Cramer on Unsplash
Mājas putekļu ērcītes ir agresīvi alerģiju izraisītāji. Lai
gan nepamanāmas, šīs ērcītes spēj pieaugušiem cilvēkiem izraisīt dažādas
alerģiskas reakcijas, viena no tām ir alerģiskais rinīts, kas pēc kāda laika
var pārtapt astmā. Putekļu ērcītes ir biežākais iemesls alerģijām, kas
saistītas ar elpceļiem.
Ērcītes barojas no cilvēku ādas un dzīvo vietās, kur uzturas cilvēki. Visbiežāk putekļu ērcītes atrodamas audumos – gultasveļā, mīkstajās mēbelēs, aizkaros un paklājos, tāpat tās var būt arī mīkstajās mantiņās un dzīvnieku mēbelēs. Tās ļoti iecienījušas mitru vidi un siltu temperatūru ( robežās 26–32° C ). Lai gan varētu šķist, ka piemērots putekļu ērcīšu aktivizēšanās laiks ir vasara, visuzmanīgākajiem jābūt tieši rudenī un ziemā, kad cenšamies saglabāt siltumu telpās.
Lai atbrīvotos no putekļu ērcītēm:
- Regulāri vēdini telpas, īpaši tās, kurās nakšņo vai atpūties. Vēdināšana novērsīs mitruma veidošanos telpās un pazeminās iekštelpu temperatūru. Atceries par to arī ziemas mēnešos – pārlieku augsta temperatūra telpās vai mitrums veicinās mazo kustoņu vairošanos un dzīvīgumu.
- Ja finanses ļauj, iegādājies spilvenu protektorus un specializētos pret putekļu ērcīšu matračus.
- Ja nav kāds īpašs iemesls, kāpēc vēlies, lai mājās ir tepiķis vai paklājs, atbrīvojies no tiem. Kārtīga to tīrīšana paņems krietnu daļu tava nedēļas laika, jo tas jādara regulāri, ja vēlies izvairīties no ērcīšu vairošanās un iedzīvošanās. Vieglāk būs izmest tos ārā!
- Samazini virsmas, kur krāties putekļiem. Atvērto plauktiņu vietā izvēlies slēgtā tipa plauktus.
- Mazgā gultas veļu vismaz 60° C temperatūrā. Pie zemākām temperatūrām putekļu ērcītes izdzīvo. To pašu dari ar mīkstajām mantiņām. Vēl viens variants kā nogalināt putekļu ērcītes rotaļlietās ir ielikt tās saldētavā vismaz uz 6 stundām.
Photo by Marcus Cramer on Unsplash