Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā introvertiem saglabāt veselo saprātu svētku laikā

Ziemassvētki. Foto: kaboompics/Pixabay.com

Ziemassvētki. Foto: kaboompics/Pixabay.com

Ziemassvētku laiks ir klāt. Laime un jautrība. Jautrība teju visiem, nu, gandrīz visiem. Daži introverti varētu uzskatīt, ka šīs dažas nākamās nedēļas ir viņu vismazāk iecienītais gada laiks. Tas ir tāpēc, ka introverti, pavadot ilgāku laiku sabiedrībā, var izjust pārslodzi, vēsta medijs CNN.

Svētku laikā "liela uzmanība tiek pievērsta sociālajam saskarsmes aspektam," apgalvo Kornela universitātes psiholoģijas nodaļas profesore Viviana Zajasa.

Nav tā, ka introverti ienīst cilvēkus. Introverti vienkārši mēdz būt laimīgāki savā sabiedrībā un vislabāk jūtas, kad laiku pavada vienatnē, kā to 1921. gadā definēja šveiciešu psihiatrs Dr. Karls Jungs. Introverti var tiekties uz darbībām, kas ir vairāk pārdomātas un vientuļas, un bieži vien tiek uzskatīti par atturīgiem cilvēkiem. Daudziem introvertiem patīk socializēties, taču pēc lielāku pasākumu apmeklēšanas viņiem būs nepieciešams atjaunot spēkus.

Savukārt ekstraverti ir runīgi, aizrautīgi un sabiedriskāki. Viņus uzlādē saskarsme ar citiem. Lielākā daļa cilvēku atrodas kaut kur starp abiem personības tipiem, taču viena no īpašībām mēdz dominēt vairāk nekā otra.

Šajā sezonā cilvēki var vairāk koncentrēties uz "pienākumiem", teica Zajasa - uz to, ko jūs uzskatāt, ka jums vajadzētu darīt, un uz to, kā jūs uzskatāt, ka jums vajadzētu rīkoties.

Daudz pasākumu, kuros jāpiedalās, var radīt stresu, bet apsvērumi par to, vai tos vajadzētu izlaist, var izraisīt vainas apziņu, viņa piebilda. Taču ziniet, ka pat šajā ballīšu sezonā jūsu laiks joprojām ir jūsu ziņā un jūs to varat pavadīt, kā uzskatāt par piemērotu. Iespējams, ka dažus cilvēkus nāksies apbēdināt, bet tas nekas.

Lūk, kā atrast laiku sev un noteikt robežas, lai cilvēki nedomātu, ka jūs viņus atstumjat.

Ievērojiet pārtraukumus

Ja nevēlaties apmeklēt katru tuvinieku rīkoto pasākumu, bet vēlaties labāk tikt galā ar sevi, pamēģiniet pasākuma laikā veltīt brīdi sev.

Pavadiet laiku lietderīgi

Parastas nedēļas laikā trauku mazgāšana vai citu pienākumu veikšana var šķist garlaicīga, taču šīs darbības var būt patīkams atelpas brīdis svētku laikā.

Vai tava māte bija aizmirsusi mērci vakariņām? Piedāvājiet viņai aizskriet uz veikalu. Vai ballīte ir rosīga? Pajautājiet saimniekam, vai nav vajadzīga palīdzība. Kad pēc vakariņām visi tērzē vai spēlē spēles, saņemieties palīdzēt nomazgāt traukus vai iznest atkritumus.

Vēl viens pluss? Saimnieks būs pateicīgs par jūsu palīdzību, un visi domās, ka esat tik altruistiski noskaņots, lai gan patiesībā jums vienkārši vajag atpūsties no viesiem.

Temps!

Iepriecināt visus, apmeklējot katru pasākumu, uz kuru esat uzaicināts, var būt lieliski, taču dažkārt jūs vienkārši nevarat visu izdarīt - tāpēc ieplānojiet ballītes kalendārā. Piemēram, jūs varat apciemot ģimeni, kuru bieži neredzat, bet izlaist kolēģa rīkoto ballīti.

"Ir svarīgi veikt katra pasākuma zaudējumu un ieguvumu analīzi, lai atbildētu: "Vai es vēlos šādi pavadīt savu laiku, jo īpaši ņemot vērā visus pārējos pasākumus, kas notiek?" ieteica Zajasa.

Varat arī ieplānot laiku vienatnē starp pasākumiem, lai varētu atjaunot spēkus un izbaudīt tos vēl vairāk.

Brauciet uz pasākumiem atsevišķi

Dažiem cilvēkiem maksimāli izmantot svētku ģimenes laiku nozīmē pavadīt kopā pat ikdienišķus brīžus, piemēram, braukt ar automašīnu pakaļ Ziemassvētku eglītei.

Braukt uz pasākumiem ar savu automašīnu ir neliela pārmaiņa, kas var būtiski uzlabot jūsu sociālo akumulatoru. Pastāstiet ģimenei, ka tiksieties ar viņiem tur. Jums nav jānorāda iemesls, bet, ja viņi jautās, kāpēc, varat pateikt, ka jums ir nepieciešams brīdis sev, bet jūs ar nepacietību gaidāt visus redzēt.

Atnesiet groziņu

Introvertu priekšroka pārdomātākām darbībām attiecas arī uz sarunām - tas nozīmē, ka nelielas sarunas var šķist iztukšojošas vai grūti vadāmas.

Ja atnesīsiet kādu pirktu vai gatavotu ēdienu, tas var kalpot kā dabisks sarunas aizsācējs – mērķtiecīgas, nelielas sarunas veids.

Vēl viens padoms sarunām: vairāk koncentrējieties uz padziļinātiem, individuāliem kontaktiem, nevis uz grupu tērzēšanu, kurā var būt grūti iesaistīties. Ja ballītē nevienu nepazīstat, meklējiet kādu, kas izskatās interesants. Pārāk daudz nedomājiet par to, ko teikt, - vienkārši ziņkārība un jautājumu uzdošana var radīt jēgpilnu sarunu.

Aizejiet laikus

Svētku pasākumiem bieži vien ir noteikts sākuma laiks, bet nav paredzamas to beigas. Tomēr jums nav jāpaliek, līdz ballīte norimst rīta agrumā. Ierodieties, aprunājieties cilvēkiem, palīdziet nedaudz sakopt un tad aizbrauciet!

Ja esat noraizējies par to, kā cilvēki varētu uztvert jūsu agrīno aiziešanu, iepriekš paziņojot par to saimniekam, varat mazināt neērtības un spiedienu, ko varētu izjust, ja pastāstītu par to ballītes laikā, saka Zajasa. Turklāt viņi nebūs pārsteigti, kad jūs aiziesiet.

Ziemassvētki. Foto: kaboompics/Pixabay.com

Ziemassvētki. Foto: kaboompics/Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas