Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā iztīrīt sunim zobus?

Suņa zobu tīrīšana varētu būt kaitinoša, taču tas nav apspriežams attiecībā uz vispārējo suņu veselību un ilgmūžību. Uztraukties par suņa zobu tīrīšanu ir normāli, it īpaši, ja pieder lielas šķirnes suns ar milzu ilkņiem. Lai suņa zobu tīrīšana būtu pēc iespējas nesāpīgāka, var ņemt dažus padomus.

Kas notiek, ja sunim netīra zobus?

Daudzi pieauguši suņu cieš no zobu slimībām. Periodonta slimība un zobu lūzumi ir divas visbiežāk sastopamās zobu problēmas, ar kurām saskaras suņi. Lai gan zobu lūzumus bieži izraisa tas, ka suns košļā kaut ko, ko viņam nevajadzētu, periodonta slimību var novērst.

Ja netīrīsi suņa muti, baktērijas uz suņa zobu virsmām (īpaši uz tām, kas atrodas mutes aizmugurējā daļā), rīkos pastāvīgas ballītes. Visas šīs baktērijas pārklāj zobus slānī, ko ir neticami grūti noņemt, un pēc tam tās sacietē zobakmenī, var rasties smaganu iekaisums. Iekaisums var ātri pārvērsties par infekciju. Ja gingivīts netiek ātri novērsts ar dziļu tīrīšanu, iespējams, ka zobu ligzda un apkārtējās smaganas tiks inficētas. Šī ir periodonta slimība. Infekcija var izplatīties, izraisot zobu izkrišanu un smaganu asiņošanu, un, protams, suņa sliktu pašsajūtu. Vēl biedējošāk - ir zināms, ka suņi cieš no nieru slimībām, ko izraisa periodonta infekcijas.

Izklausās pavisam traki, vai ne? Bet tas viss var rasties vienīgi tādēļ, ka netiek sekots līdzi suņa mutes dobuma higiēnai. Apmēram sešus mēnešus veci suņi zaudē piena zobus, kas tiek aizstāti ar zobiem, kuriem jākalpo visu suņa mūžu. Suņa zobi obligāti regulāri jātīra, lai vēlāk izvairītos no dārgas ekstrakcijas vai sāpīgām procedūrām. Ideālā gadījumā, ja katru dienu tos tīra. Bet veterinārārsti aicina savu četrkājaino pacientu saimniekus mazgāt sunim zobus vismaz trīs reizes nedēļā.

Kas ir melnie plankumi uz suņa zobiem?

Ja uz suņa zobiem pamani melnus vai brūnus plankumus, iespējams, skaties uz aplikuma un zobakmens krājumiem. Diemžēl ļoti tumši plankumi var liecināt par progresējošu periodonta slimību.

Dažiem suņiem uz smaganām vai lūpām ir dabiski tumši plankumi. Tas ir pilnīgi atšķirīgs no periodonta slimības. Ir zināms, ka Šarpejiem un Čau Čau suņu šķirnēm ir tumšāka pigmentācija uz smaganām un mēles.

Suņi, kuru smaganas kļūst melnas vēlāk vai pēkšņi, jāved pie veterinārārsta pārbaudei. Lai gan tā varētu būt novecošanās pazīme, tas varētu liecināt arī par nopietnāku slimību.

Kā mājās tīrīt sunim zobus?

Suņa zobu tīrīšana mājās ir vienīgais veids, kā novērst periodonta slimību. Dziļa tīrīšana pie veterinārārsta palīdzēs, bet tik un tā zobi jāuztur mājdzīvniekam kārtībā arī ikdienā. Labākais, ja sāksi tīrīt sunim zobus jau no kucēna vecuma, lai dzīvnieks pierod pie šāda procesa un neuztver to agresīvi.

  • Izvēlies pazīstamu vietu klusā diennakts laikā. Paspēlējies ar kucēnu, bet nesatrauc viņu pārāk, jo tad viņam būs grūti nosēdēt mierā.
  • Mazas šķirne suni paņem klēpī. Vidējas vai lielas šķirnes sunim, tīrot zobus, sēdi uz krēsla tā, lai, kad kucēns sēž Tev blakus, viņa galva atrastos Tava vidukļa augstumā.
  • Viegli noglaudi un samīļo suņa galvu, lai izveidotu savstarpēju kontaktu. Lēnām nolaid roku uz viņa purniņa sāniem (joprojām glāstot) un pēc tam uz lūpu sāniem (joprojām glāstot). Saglabā ritmisku, maigu kustību. Šajā posmā, ja Tavs mājdzīvnieks ir pārāk satraukts vai kļūst agresīvs, paņem pārtraukumu un mierīgākā laikā mēģini vēlreiz.
  • Turpinot maigu glāstīšanu ar vienu roku, ar otru lēnām pacel vienu no suņa augšējām lūpām.
  • Ja līdz šim sunim nav pazīstama zobu tīrīšanas procedūra, vienkārši berzē pirkstu vai mīkstu drānu gar suņa zobu malām, netālu no smaganām. Koncentrējies uz lielajiem zobiem pie vaiga un ilkņa zobiem.
  • Kad suns ir iepazinies ar to, ka Tu berz viņa zobu malas, iepazīstini viņu ar suņiem piemērotu zobu pastu. Ļauj sunim to nogaršot un saost.
  • Uzklāj zobu pastu uz mīksta auduma un berzē to gar suņa zobiem. Esi īpaši maigs, bet ātrs, ja tas jūsu sunim ir jaunums.
  • Vai suns ir pieradis pie šīs mīkstās drānas? Lieliski! Tagad ir pienācis laiks uzklāt zobu pastu uz zobu sukas un sākt faktisko tīrīšanu. Laba izvēle ir apļveida suka, lai nodrošinātu, ka tiek iztīrīta katra zoba daļa.
  • Pārbaudi, vai nav asinis ap smaganām. Suņiem, kuriem nekad iepriekš nav bijusi zobu suka, var būt jutīgākas smaganas. Pielāgo spiedienu, ja pamani kairinājumu. Lai gan zobu tīrīšanas laikā, pārklājot smaganu malas, var būt neliela asiņošana, tas ir pieņemami, kamēr asiņošana nav smaga vai ilgstoša.
  • Kad suns ir apmierināts ar lielāko zobu tīrīšanu, tiecies pēc viņa sīkākajiem zobiem, viegli noliecot galvu atpakaļ, un ar vienu roku turot vaļā augšējo žokli (maigi!). Tikmēr tīri ar otru roku.
  • Laika gaitā, kas var nozīmēt dažas dienas vai dažas nedēļas, atkarībā no tā, kā kucēns reaģē, turpini sukāt līdz 30 sekundēm katrā suņa mutes pusē, notīrot visus zobus abās pusēs.
  • Neaizmirsti iztīrīt suņa zobu iekšpusi! Tas, ka sunim ir pērļu balts smaids, nenozīmē, ka viņa zobi ir tīri. Lai novērstu slimības un aplikumu uzkrāšanos vietās, kur Tu neredz, noteikti tīri suņa zobu iekšpusi tikpat cītīgi kā ārpusi.
  • Visbeidzot, starp katru no šeit aprakstītajām darbībām pievieno konsekventu uzslavu par labi padarītu darbu. Sunim nav ne jausmas, kas notiek, un viņam parasti būs neērti. Pārliecini viņu, ka viņam veicas lieliski, un tas nav sods.

Kāds ēdiens ir labs suņu zobu tīrīšanai?

Neļauj sevi pievilt nevienam ēdienam, kārumam vai instrumentam, kas apņemas pilnīgi iztīrīt Tava suņa zobus bez papildu darba. Tā vienkārši nav taisnība. Vienīgais veids, kā novērst zobu aplikumu un zobakmeni, ir aktīvi tīrīt kucēna zobus un regulāri uzticēt šo procesu dziļākai zobu tīrīšanai veterinārārsta rokām.

Tas nozīmē, ka ir dažas uzkodas, pārtikas produkti un uztura bagātinātāji, kas palīdz notīrīt aplikumu un uzlabo elpu, tomēr pamata darbs ir jāpilda Tev un veterinārārstam. Var dot selerijas - dārzeņi, kurus suņi var droši ēst un kuri, kā zināms, uzlabo elpu! Kraukšķīgi dārzeņi ir veselīgas uzkodas, kas arī aizkavē zobu aplikuma veidošanos.

Sausā barība suņiem, kas īpaši izstrādāta, lai suņu zobi būtu veseli, parasti nopērkami veterinārajās aptiekās. Iegādājamas arī gardas uzkodas, kas izgatavotas ar rievām, lai izspiestu aplikumu un zobakmeni.

Izvairies no suņu barošanas ar cukurotiem ēdieniem. Ikviena suņa zobu veselība lielā mērā ir atkarīga no tā, ko suns ēd. Noteikti dod sunim augstas kvalitātes olbaltumvielu pārtiku un kārumus, kuros ir maz ogļhidrātu un daudz zobiem labvēlīgu sastāvdaļu, piemēram, brūnaļģes un piparmētru eļļa.

Kādas ir sliktu zobu pazīmes suņiem?

Kā kucēna saimniekam Tev vajadzētu būt iespējai noteikt suņa slikto zobu pazīmes bez došanās pie veterinārārsta. Pazīmes ir līdzīgas kā cilvēkiem. Ja pamani kādu no šiem simptomiem, pārliecinies, ka dari visu iespējamo, lai suņa zobus notīrītu kārtīgi un sarunā vizīti pie veterinārārsta, lai pārliecinātos, ka suņa zobi ir veseli. Un, lūk, arī pazīmes neveseliem zobiem:

  • Izmaiņas ēšanas paradumos

Suņiem, kuri sāk ēst tikai vienā mutes pusē, var būt problēma ar zobu otrā pusē. Līdzīgi suņiem, kuri nepārtraukti izmet barību no mutes vai kuriem ir grūtības košļāt, var būt zobu slimības.

  • Izmaiņas uzvedībā

Atteikšanās košļāt iecienīto mantiņu vai skriet, lai atnestu bumbu, var norādīt, ka sunim sāp zobi. Ja mēģini samīļot suņa seju vai galvu, bet viņš izvairās (un tā ir neparasta uzvedība Tavam sunim), tas varētu nozīmēt, ka kaut kas mutē viņam sagādā sāpes.

  • Elpas izmaiņas

Suņiem nav atsvaidzinoša piparmētru svaiga elpa, bet, ja kucēna elpa pēkšņi pasliktinās, kļūst skāba, pārbaudi viņa zobus.

  • Zobu krāsas izmaiņas

Aplikuma un zobakmens uzkrāšanās var izraisīt dzeltenus, brūnus vai melnus plankumus uz suņa zobiem. Pārbaudi gar smaganām nevienādas krāsas.

  • Pietūkušas, sarkanas smaganas

Gingivīts burtiski ir smaganu audu pietūkums. Spilgti sarkanas vai asiņojošas smaganas, visticamākais, ir zobu slimības pazīme.

  • Bieža šķaudīšana

Tas, kas izskatās pēc saaukstēšanās, patiesībā varētu būt arī zobu slimības pazīmes! Deguna izdalījumi, pārmērīga miegainība vai šķaudīšana var būt saistīti ar periodonta problēmām.

Lasi arī:

Suņa zobi, Image by Klaus Hausmann from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas