Istabas augi, foto - Prudence Earl, Unsplash
Apkures sezona un tumšais rudens un ziemas laiks nes lielas pārmaiņas ne tikai cilvēkiem, bet arī istabas augiem. Šajā periodā tiem nepieciešamas īpašas rūpes un telpaugu kopšana atšķiras no to kopšanas pavasara un vasaras periodā.
Istabas augi un apkure
Apkure viennozīmīgi sausina gaisu. Kļūdaini ir domāt, ka telpaugiem ziemā nepieciešams lielāks siltums, tādējādi novietojot tos pie radiatoriem. Tā kā apkure sausina gaisu, Taviem augiem tas var nodarīt lielu skādi. Par pārāk sausu gaisu var liecināt lapu kalšana un nobiršana. Tomēr, ja Tev nepieciešams, mitrināt auga lapas, rasini tās ik pa pāris dienām, pārliecinoties, ka augs nav pastāvīgā mitrumā, jo tad efekts var pārvērsties par defektu, un istabas puķe var iedzīvoties pelēkajā puvē.
Ja nepieciešams papildus mitrināt gaisu, to var panākt, novietojot trauku ar ūdeni uz radiatoriem. Tādējādi tas labi ietekmēs arī Tavu pašsajūtu ikdienā. Tomēr šī metode nederēs, ja mājās ir mazi bērni vai dzīvnieki, kas var viegli piekļūt radiatoriem un trauku apgāzt.
Cits variants, kā mitrināt gaisu augiem, ir uz puķu podu paliktņiem sabērt keramzīta vai mitrumu uzsūcošās gēla bumbiņas. Abos gadījumos jābūt pārliecinātam, ka tās nepiekļūst auga saknēm, pretējā gadījumā var rasties puve.
Kā alternatīva ūdens traukiem un mitruma bumbiņām ir gaisa mitrinātājs. Ja telpas būs pietiekamā mitrumā, labums būs gan istabas augiem, gan mājas iemītniekiem.
Ar istabas augiem pie logiem jābūt uzmanīgiem
Ja Tavi augi ir novietoti uz palodzēm, pastāv iespēja, ka tie var nosalt, ja no logiem pūš. Tādēļ jāpārliecinās, lai logi ir pietiekami izolēti, un aukstais gaiss no loga tos nesaldētu. Ja vēlies, lai augi ir pasargāti no salšanas, vari tos no loga puses aizsegt ar papīru vai gaisa caurlaidīgu drānu. Arī vēdinot telpas, vēlams apsegt augus vismaz ar avīzi. Par auga apsaldējumiem var liecināt plankumi uz auga lapām, kas var būt gaiši vai balti.
Istabas augu laistīšana ziemas periodā
Tumšajos un drēgnajos gadalaikos istabas augi jālaista retāk un nedrīkst izmantot auksta krāna ūdeni, tas pirms laistīšanas jāsasilda līdz istabas temperatūrai. Praksē, zinot, ka grasies laistīt augus, iepriekš ielej ūdeni piemērota tilpuma traukā, kuru vari novietot kādā nomaļākā vietā, lai tas uzsilst līdz istabas temperatūrai.
Jābūt diezgan uzmanīgam ar laistīšanas daudzumu un biežumu. Augs var ilgi uzturēt mitrumu, bet arī izkaltis tas nedrīkst palikt. Šajā gadījumā lieti noder augsnes mitruma mērītāji. Jāseko arī, lai nav ilgstoši uzkrājies ūdens zem puķupodiem. Pēc pāris dienām, to jānolej, lai istabas augs nenopūtu.
Istabas augu mēslošana ziemā
Ja vasarā istabas augus mēslo teju katru nedēļu, tad iestājoties rudenim un ziemai, to dara tik vien kā reizi mēnesī, bet kaktusus nemēslo līdz pavasarim. Arī par barības vielu trūkumu liecina telpaugu lapas. Ja tam trūkst dzelzs vai magnijs, augs savītīs. Par kālija trūkumu liecina sarkanīgi, brūngani pleķi. Slāpekļa trūkuma dēļ istabas augiem dzeltē lapas. Tomēr, ja Tev ir ziemā ziedoši augu, to ziedēšanas periodā mēslot ieteicams ar kāliju un fosforu.
Istabas augu apgaismojums tumšajos gadalaikos
Tos augus, kuri mīl saules gaismu novieto istabās, kuras ir visgaišākās. Par gaismas trūkumu liecina auga noliekšanās uz gaismas pusi, arī izstīdzēšana. Lielisks atrisinājums ir speciālās augu spuldzes, kas atšķiras no parastajām. Lai auga lapām vairāk piekļūtu gaisma, tās reizi mēnesī notīra no putekļiem ar mitru drānu vai noskalo zem dušas.
Lai būtu pilnībā pārliecināts, kādi komforta apstākļi nepieciešami tieši Tavam istabas augam, sameklē informāciju par tā kopšanu, jo, lai gan pamatprasības istabas puķēm ir vienas, tās tomēr prasa atšķirīgas rūpes.
Lasi arī:
- Gaisa kvalitāte mājās un darbā – kas to ietekmē?
- Uzmanies! Istabas augi, kuri ir kaitīgi kaķiem
- TOP 10 indīgie istabas augi
- No kā jāuzmanās, pasūtot augus internetā?
Istabas augi, foto - Prudence Earl, Unsplash