Apgaismojums, Photo by Vecislavas Popa from Pexels
Jo gaišākas telpas, jo patīkamāk tajās pavadīt laiku. Tāpēc, iekārtojot mājīgu mājokli, ir ļoti svarīgi parūpēties ne tikai par estētisku, bet arī funkcionālu un pareizi izplānotu apgaismojumu. "Kesko Senukai Latvia" kategorijas vadītājs Andris Tēraudkalns atklāj svarīgākos aspektus, kas jāņem vērā, izvēloties apgaismes ķermeņus dažādām telpām.
Dzīvojamā istabā - gan vispārējais, gan dekoratīvais apgaismojums
Tā kā dzīvojamā istabā mēs pavadām lielāko daļu brīvā laika, nereti telpa tiek sadalīta zonās dažādām nodarbēm. Lai justos labi, ir ļoti svarīgi nodrošināt dažādām funkcijām atbilstošu apgaismojumu. Eksperti iesaka parūpēties gan par pietiekami jaudīgu vispārējo apgaismojumu, gan akcenta un dekoratīvo apgaismojumu, kura intensitāti iespējams mainīt ikreiz, kad gribas radīt citādu atmosfēru. Piemēram, dzīvojamās istabas centrā ir vajadzīgs centrālais apgaismojums visai telpai, tomēr atpūtas zonā, kur skatāmies televizoru, visticamāk, gribēsies mājīgāku gaismu.
"Griestos virs televizora var izveidot padziļinājumu un iebūvēt gaismekļus, ko lietot, kad galvenā lampa ir izslēgta. Omulīgu vakaru kopā ar ģimeni droši vien nevēlēsieties vadīt intensīvā, žilbinošā gaismā, kas toties ir ļoti noderīga, ja nepieciešams visu labi pārredzēt," saka "Kesko Senukai Latvia" kategorijas vadītājs.
LED apgaismojums nišās virs aizkariem radīs mājīgu noskaņojumu. Savukārt pie griestiem piestiprināta sliede ar prožektoriem, kurus var pavērst vēlamaja virzienā, izgaismos lielāku teritoriju vai noteiktu zonu. Tas ir arī pareizais risinājums dzīvojamā telpā vai gaitenī, lai izceltu pie sienām piestiprinātus attēlus.
Dzīvojamā telpā lieti noderēs arī dekoratīvās sienas lampas. Tās nodrošina vairāk gaismas, kas ir noderīgi, lasot grāmatu, akcentē kādu dekoratīvu sienas elementu vai mākslas darbu. Gaismekļi ar oriģinālām nestandarta formām var kļūt par stilīgu interjera detaļu. Bet, lai atdzīvinātu telpu jebkurā stūrītī, kur tas nepieciešams, izvēlieties stāvlampu - to ir viegli pārvietot un ērti lietot gan dzīvojamā istabā, gan terasē vai guļamistabā.
Guļamistabā pārāk daudz gaismas traucē
Guļamistabai Andris Tēraudkalns iesaka izvēlēties apgaismojumu ar regulējamu spilgtumu. "Guļamistaba ir atpūtas zona, kur uzturamies, lai atgūtu mieru un spēku, aizmirstu par darbu un ikdienas rūpēm. Tāpēc vispārējam griestu apgaismojumam nevajadzētu būt ļoti spilgtam vai traucējošam. Ir vērts padomāt arī par klusinātu lokālu apgaismojumu logu nišās," iesaka "Kesko Senukai Latvia" kategorijas vadītājs.
Kā rāda pieredze, klienti guļamistabai parasti izvēlas neitrālus griestu vai piekaramos gaismekļus. "Klienti savā atpūtas zonā vēlas liegu gaismu, kas netraucē atpūsties. Tāpēc kā galveno guļamistabas apgaismojumu gan interneta, gan fiziskajos veikalos pircēji izvēlas minimālisma stilā ieturētas griestu lampas un papildu apgaismojumu pie gultas," stāsta Andris Tēraudkalns. Viņš iesaka interesantu nestandarta risinājumu: virs guļamistabas gultas vienā pusē gaismekli piestiprināt pie griestiem un nolaist līdz vajadzīgajam augstumam, bet otrā pusē izvēlēties sienas lampu - tas izskatīsies neparasti un oriģināli.
Papildu apgaismojums ēdiena gatavošanai un maltītēm
Arī virtuvē ir vairākas zonas ar dažādām funkcijām, tāpēc arī šeit nevajadzētu aprobežoties ar vienu apgaismojuma iespēju. Īpaši rūpīgi jāizvērtē telpas vispārējā apgaismojuma risinājumi. "Iebūvētie LED paneļi ir ļoti piemēroti šim nolūkam - tie nemet ēnas, tāpēc gaisma izplatās platā leņķī. Šādi gaismekļi ir minimālistiski, it kā "neredzami" un optiski nepazemina griestus. Turklāt regulējamas LED loksnes vai gaismekļi ļauj pielāgot gaismas intensitāti," stāsta Andris Tēraudkalns.
Tāpat nevajadzētu aizmirst par funkcionālu apgaismojumu, ko izmanto konkrētās virtuves zonās. Ēdienu gatavošanai un tur, kur ieturat maltīti, vajadzīga intensīva gaisma. "Gatavojot ēdienu, labi jāizgaismo gan darba virsma, gan plīts. Visbiežāk šim nolūkam tiek izmantotas LED loksnes, ko uzstāda zem piekārtajiem skapīšiem vai plauktiem. Savukārt ēdamzonas apgaismošanai lieliska izvēle ir pie griestiem stiprināmi gaismekļi, kas nolaisti diezgan zemu virs ēdamgalda. Tie ne tikai pilda galveno funkciju, bet arī kalpo kā stilīgs dizaina elements," iesaka "Kesko Senukai Latvia" speciālists.
Vērtīgi padomi par apgaismojumu
1. Svarīga ir ne tikai apgaismojuma estētiskā, bet arī praktiskā funkcija.
Jā, lustrām jāiekļaujas mājas interjerā, tās var kļūt pat par galvenajiem dizaina akcentiem, taču līdzās estētiskajai funkcijai ārkārtīgi svarīgs ir arī to praktiskums. Pats galvenais - lai tās labi veiktu savu galveno funkciju.
2. Izvēlieties siltu gaismu.
Silta gaisma rada mājīgāku atmosfēru. Gaismas siltumu mēra kelvinos: jo zemāks šis skaitlis, jo maigāka gaisma. Dzīvojamā telpā ieteicams izvēlēties 2700-3000 kelvinu spuldzes. Darba zonā labāk izvēlēties vēsu gaismu.
3. Kontrolējiet gaismas spilgtumu.
Svarīga ir arī gaismas intensitāte, ko mēra lūmenos. Mazāk intensīva gaisma ir piemērota guļamistabai vai atpūtas telpā, tur pietiks ar 150 lūmeniem. Tikmēr ieteicamā gaismas intensitāte dzīvojamā istabā ir aptuveni 200 lūmenu, virtuvē - ne mazāk kā 200-250, bet darba un mācību zonā - 300-400 lūmenu. Nepieciešamo gaismas daudzunu var sniegt arī vairāki vājāki gaismekļi.
4. Gaismekļi nedrīkst traucēt!
Gaismas avotiem telpā jābūt sakārtotiem tā, lai tie netraucētu kustību un neapdraudētu bērnus un mājdzīvniekus. Tāpēc pirms gaismekļu uzstādīšanas pārliecinieties, ka tie netraucē atvērt durvis, skapjus vai atvilktnes, un piestipriniet tos pareizā augstumā.
5. Nebaidieties eksperimentēt!
Lai saglabātu mājoklī vienotu interjera, visām telpām var izvēlēties viena ražotāja gaismekļus. Tomēr daudz interesantāk būs drosmīgi apvienot dažādu stilu lampas.
Lasi arī:
- Lampas un gaismekļi patiešām oriģinālam mājokļa interjeram
- Lietas, kas padara guļamistabu mājīgu – sega un spilvens, lampa un dekorācijas
- 10 virtuves dizaina idejas, kas Tavu ikdienu var pārvērst murgā
- Kādi kritēriji patiesībā ir svarīgi LED apgaismojuma izvēlē?
Apgaismojums, Photo by Vecislavas Popa from Pexels