Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā mazgāt un žāvēt veļu ekoloģiski (un ekonomiski)

Veļas žāvēšana, Image by Jill Wellington from Pixabay

Veļas žāvēšana, Image by Jill Wellington from Pixabay

Elektroenerģija ir resurss, kura cena līdz ar daudziem citiem energoresursiem, diemžēl tikai kāpj. Kā ietaupīt uz biežākajām ikdienas darbībām, ir jautājums, kas kļūst arvien aktuālāks. Vai ekoloģija var būt ekonomiska mājsaimniecībām? Izrādās, var.

Sadzīves tehnikas ražotāji nemitīgi attīsta savu produktu klāstu, lai patērētājiem piedāvātu ilgtspējīgus un videi draudzīgus produktus. Bet arī no patērētāju rīcības un ikdienas paradumiem atkarīgs, cik atbildīgi tiek tērēti resursi un kādu iespaidu uz vidi atstāj to rīcība. Lielākā daļa mājsaimniecību regulāri izmanto veļas mazgājamās mašīnas un veļas žāvētājus, patērējot pārlieku lielus ūdens un elektrības resursus, kurus patiesībā varētu samazināt.

Ievērojot pāris vienkāršus padomus, arī veļu iespējams mazgāt dabai saudzīgā un maciņam draudzīgā veidā.

Samazini mazgāšanas temperatūru un ilgumu

Elektroenerģijas ražošana rada otru lielāko siltumnīcefekta gāzu emisiju daļu, tāpēc patērētājiem būtu jāizvēlas videi draudzīgākas veļas mazgājamās mašīnas un žāvētāji, kuru programmatūrā tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas, kas palīdz taupīt elektroenerģiju.

Aptuveni 75% no karstā mazgāšanas cikla laikā nepieciešamās enerģijas tiek izlietoti tikai ūdens uzsildīšanai. Ja veļa tiek mazgāta 30 grādu temperatūrā nevis 60 grādu, enerģijas patēriņš samazinās par 60%. Lai samazinātu patērētās enerģijas daudzumu, veļas mazgāšanai izvēlies auksto mazgāšanas ciklu vai citus optimizētus mazgāšanas iestatījumus zemākā temperatūrā.

Vēl viens veids, kā samazināt patērētās enerģijas daudzumu un elektrības rēķinu, mazgājot veļu, ir samazināt mazgāšanas laiku, sevišķi mazgājot apģērbu, kas nav ļoti netīrs.

Īpaši tas noder, ja veļa pēcāk tāpat tiek žāvēta veļas žāvētājā, kur apģērbs tiks arī dezinficēts, iznīcinot alergēnus un samazinot alerģiskas reakcijas. Īpaši energoefektīvi būs veļas žāvētāji, kas izmanto siltumsūkņa tehnoloģiju, tā žāvējot apģērbu daudz efektīvāk, ekonomiskāk un saudzīgāk. Šāda tipa ierīcēm ir A++ enerģijas klase, jo gaisa sildīšanai elektrības vietā vairākkārt tiek izmantota dzesējošā viela un siltais gaiss. Tādējādi lieki netiek tērēti resursi un elektroenerģija.

Samazini ūdens un mazgājamā līdzekļa patēriņu

Daudzi veļas mazgāšanas līdzekļi satur mazas plastmasas daļiņas jeb mikroplastmasu. Tāpēc, mazgājot veļu, jāizmanto tikai nepieciešamais mazgāšanas līdzekļa daudzums.

Izvēlies jaunākās paaudzes ierīces, kas ilgi kalpos

Lai padarītu ikdienas ieradumus videi draudzīgākus, ir izvēlēties sadzīves tehnikas ierīces, kas kalpos ilgu laiku. Vadošo sadzīves tehnikas ražotāju ierīces paredzētas ilgstošai lietošanai - gan tām, gan to detaļām tiek nodrošināta pat 10 gadu garantija. Pievērsiet uzmanību arī energomarķējumam - energoefektivitāte apzīmēta ar A kategoriju vai arī A+++. Ja iekārtai ir augstāka energoefektivitātes klase, savā darbības laikā tā atstās mazāku ietekmi uz vidi, kā arī ļaus ietaupīt mājsaimniecības ikdienas tēriņus.

Lasi arī:

Starp citu - joprojām ir iespējama arī veļas mazgāšana ar rokām. Arī Olga Kambala atzīst, ka patiesībā nav nekāda caca un, ja vajag, var arī ar rokām veļu izmazgāt. Noskaties video:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...