Pāris dienu pēc intensīva treniņa vai fiziskām aktivitātēm nereti sajūtam sāpes visā ķermenī. Tās izraisa sīki ievainojumi muskuļu šķiedrās un saistaudos. Pat, ja ar sportu nodarbojies regulāri, slodzes un vingrojumu intensitātes palielināšana vai jaunu vingrinājumu uzsākšana var likt par sevi manīt - muskuļiem ir nepieciešams laiks, lai atgūtos. Labā ziņa ir tā, ka, tiklīdz tavs ķermenis būs pieradis pie jaunā sporta veida vai vingrojumiem, muskuļu sāpes pazudīs. Bet ko darīt tikmēr?
Paciest muskuļu sāpes vai meklēt ārstu?
Iekaisušo muskuļu sāpes, kas rodas pēc intensīva treniņa, parasti izzūd pēc 24 līdz 48 atpūtas stundām. Bet, ja muskuļu sāpes pāris dienu laikā nezūd vai pat kļūst intensīvākas, tā varētu būt pazīme, ka esi guvis nopietnu muskuļu traumu.
Smagas muskuļu sāpes treniņa laikā var būt arī pazīme, ka Tev ir muskuļu sasprindzinājums vai muskuļu ievainojums. Ja muskuļu sāpes papildina elpošanas grūtības, paaugstināts drudzis, muskuļu vājums un stīvs kakls, noteikti sazinieties ar ārstu.
Kā mazināt muskuļu sāpes?
Izmanto aukstas kompreses
Ja tas ir akūts ievainojums vai arī muskuļi un locītavas ir pietūkušas vai pārāk siltas,
Aptin vēsu kompresi – piemēram, ieliec ledus gabaliņu plānā dvielī un apmēram 15 minūtes paturi to uz sāpošajām vietām.
Aizej uz masāžu
Sporta masāža palīdzēs atslābināt ļoti saspringtus muskuļus un remdēt muskuļu sāpes.
Izstiep muskuļus!
Pēc intensīva treniņa apmēram 10 minūtes ir nepieciešama muskuļu stiepšana, lai tie pēc tam nesāpētu. Tāpat pirms vingrojumiem vienmēr ir jāiesilda ķermenis, uzsākot iesildīšanos ar vienkāršām kustībām un pakāpeniski uzņemot tempu.
Veic vieglus vingrinājumus (piemēram, pastaigas, peldēšana)
Nepārtrauc pilnībā vingrot arī tad, ja kājas un rokas vēl ir stīvas pēc iepriekšējā treniņa. Tas, ka pēc treniņa rodas sāpīgums muskuļos, liecina, ka muskuļi ir izstiepti un lēnām nostiprinās. Nodarbinot muskuļus (ar nelielu aktivitāti), Tu vari paātrināt pienskābes uzkrāšanos.
Uzsāc ekscentriskus, stiepjošus vingrinājumus
Ir lielāka iespēja iedzīvoties muskuļu sāpēs, ja muskuļi tiek nodarbināti ekscentriski. Ekscentriskas kontrakcijas rodas, kad muskuļi spriedzes laikā pagarinās. Pastaigas vai skriešana lejup pa kalnu arī ir ekscentriskas apmācības piemēri. Pakāpeniski palielini intensitāti.
Ieej siltā vannā vai pirtī!
Silta vanna vai pirts var atslābināt saspringtus muskuļus un uzlabot asinsriti, nodrošinot īslaicīgu atvieglojumu.
Dažādi pretsāpju krēmi
Ir maz pierādījumu tam, ka bezrecepšu sporta krēmiem ir liela ietekme uz sāpju mazināšanu ārpus pozitīvās masāžas iedarbības. Tomēr krēma lietošana var radīt aukstu vai karstu sajūtu, kas var novērst uzmanību no sāpēm.
Nu ko! Ja esi iedzīvojies muskuļu sāpēs – iesakām pieteikt apmeklējumu kādā masāžas salonā. Ļoti labi palīdzēs arī kāda spa apmeklējums, kur piedāvā masāžas. Masāža patiešām var palīdzēt atbrīvoties no noguruma un sāpēm.
Kā arī noteikti sagatavo savu ķermeni fiziskajai slodzei. Lai to pareizi izdarītu, vilabāk sākumā ir vērsties pie fizioterapeita, kas palīdzēs saprast, kāda veida aktivitātes tev ir vislabāk piemērotas.
Izlasi arī:
- Vai man izvēlēties limfodrenāžas masāžu?
- Vai ar masāžas palīdzību ir iespējams atbrīvoties no galvassāpēm?
- Ceļa locītavas – sāpes un ķirurģija
- Masāža – universālais kareivis cīņā pret stresu, nogurumu un sāpēm
- Kā ārstnieciskā masāža var palīdzēt mugurai justies labi?
Muskuļu sāpes. Photo by Karolina Grabowska from Pexels