Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā pareizi izmērīt asinsspiedienu?

Asinsspiediena mērīšana, Photo by Mikhail Nilov from Pexels

Asinsspiediena mērīšana, Photo by Mikhail Nilov from Pexels

Asinsspiediena uzraudzība ir nozīmīgs posms veselības profilaksei. Asinsspiediena mērījumu rezultāts dod unikālu iespēju uzzināt par organisma darbības nepilnībām un novirzēm no normas. "Regulāri veicot asinsspiediena mērījumus un tos fiksējot, ārstam ir noderīgs informatīvs materiāls, kas palīdz izdarīt secinājumus, nosakot vai precizējot diagnozi," norāda internās medicīnas ārste Veselības centru apvienībā Inga Orleāne.

"Kardiovaskulāro slimību izplatība patiešām ir biedējoša, un bīstamākā no šīs grupas slimībām, protams, ir insults - pēkšņs galvas smadzeņu asinsrites traucējums, kad trombs nosprosto kādu no asinsvadiem. Zināms, ka galvenais insulta cēlonis ir ateroskleroze jeb asinsvadu sašaurināšanās. Tās dēļ samazinās asins piegāde smadzenēm, uz asinsvadu sieniņām var veidoties asins receklīši jeb trombi. Atraujoties tie nosprosto mazākos asinsvadus tā provocējot insultu," skaidro "Mēness aptiekas" farmaceite Ērika Pētersone.

Vai asinsspiediens jāuzrauga tikai cilvēkiem gados?

Paaugstināts asinsspiediens ziņo, piemēram, par aterosklerozes iespējamību. Regulāri veicot asinsspiediena mērījumus un tos fiksējot, ārstam ir noderīgs informatīvs materiāls, kas palīdz izdarīt secinājumus, nosakot vai precizējot diagnozi. Šo iemeslu dēļ asinsspiedienu ir svarīgi mērīt ne tikai vecāka gada gājuma cilvēkiem, bet arī jauniem.

Kas tas īsti ir - asinsspiediens?

Asinsspiediens ir asins plūsmas spiediens uz asinsvadu (artēriju) sieniņām. Asinsspiediena mērījums uzrāda divus svarīgus lielumus:

  • augšējo jeb sistolisko (SYS) - maksimālo spiedienu, ar ko asinis spiež uz asinsvadu sieniņām;
  • apakšējo jeb diastoliskais (DIA) - minimālo spiedienu, ar ko asinis spiež uz asinsvadu sieniņām.

Farmaceite norāda: "Par normālu asinsspiedienu ir atzīts spiediens 120mmHg/80mmHg, tomēr ir vairāki iemesli, kāpēc cilvēkam asinsspiediens var būt citāds. To var ietekmēt gan vecums, gan kāda slimība, medikamentu lietošana, dzīvesveids, stress, uzturs un paradumi. Tāpat jāņem vērā, ka asinsspiediena mērīšanas rezultāti mājās un medicīnas iestādē var atšķirties. To mēdz dēvēt par "baltā halāta efektu" - ierodoties pie ārsta, cilvēks bieži vien izjūt stresu, kas var ietekmēt abus asinsspiediena mērījuma rādītājus (SYS un DIA), līdz ar tie var atšķirties no mājās iegūtajiem."

Kā pareizi izmērīt asinsspiedienu?

  • Asinsspiedienu mēra vienu vai divas reizes dienā (no rīta un vakarā) aptuveni vienā laikā, pirms zaļu lietošanas (ja tās ir regulāri jālieto), mierīgos apstākļos.
  • Vismaz 30 minūtes pirms asinsspiediena mērīšanas nevajadzētu smēķēt, lietot kofeīnu saturošus produktus, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Ieteicams pirms mērīšanas apmeklēt labierīcības.
  • Aptuveni piecas minūtes pirms mērīšanas mierīgi jāpasēž, jāatpūšas, jāatbrīvo ķermenis.
  • Veicot mērījumu, muguru vajadzētu atbalstīt pret krēsla atzveltni, novietot roku uz galda tā, lai tā būtu vienā līmenī ar sirdi, un ar plaukstas pamatni uz augšu. Kājas - nekrustotas, abas pēdas atrodas uz grīdas.
  • Asinsspiediena mērītāja manšeti jāuzliek uz augšdelma 2 - 3cm virs elkoņa tā, lai manšeti un tonometru savienojošā caurulīte atrastos pret vēnām. Ar tonometra starta pogu uzsāk mērījumu. Svarīgi nerunāt un nekustēties, lai nekas neietekmētu mērījuma rezultātu.

Kas jāzina, izvēloties asinsspiediena mērītāju?

Tonometri, ko izmantot lietošanai mājas apstākļos ir pieejami aptiekās, turklāt, visai plaša klāstā. Atkarībā no tā, kas mērītāju galvenokārt izmantos - cilvēks gados vai visa ģimene, farmaceits var palīdzēt piemeklēt piemērotāko.

Ģimenei

"Ir ražotāji, kas piedāvā, piemēram, tādu augšdelma asinsspiediena mērītāju, ko var lietot arī bērniem no 12 gadu vecuma, (der arī grūtniecēm, nieru slimību pacietiem). Vecākiem cilvēkam, kuri mērījumus veic paši, mērītājs būs ērts, ja tam ir vienkāršs funkciju ekrāns, tātad - nevarēs apmaldīties tonometra funkcijās, tā ieslēgšanā un izslēgšanā. Tonometram ir arī manšetes piemērotības pārbaudes funkcija, kas ļauj noteikt, vai manšete ir pareizi novietota uz augšdelma. Manšetes mēdz būt mazgājamas, mīkstas, ar vidējo cilvēka rokas apkārtmēru (22-42cm). Mērot var sekot līdzi indikatoram, kas norāda, vai asinsspiediens ir normas robežās vai arī pazemināts/paaugstināts, tāpat tam ir funkcija, kas analizē pulsu spiediena mērīšanas laikā un var atklāt neregulāru sirdsdarbību (sirds aritmiju). Vēl viena konkrētu tonometru priekšrocība pēdējo 30 mērījumu rezultātu atmiņa," stāsta "Mēness aptiekas" farmaceite Ērika Pētersone.

Diviem

Pārim vai cilvēkiem, kuriem patīk savus veselības datus apkopot, izmantojot datorprogrammas, nevis rakstot dienasgrāmatas, noderēs citi tonometri - tādi, kas piedāvā plašākas funkcijas. Šo tonometru ekrāns ir lielāks, manšetei ir piemērotības pārbaudes funkcija, kas ļaus noteikt vai manšete ir pareizi novietota uz augšdelma, ir īpaša funkcija - trīs mērījumi ar vienu klikšķi, no kuriem uzreiz tiek izrēķināts vidējais jeb individuālais asinsspiediens.

Tonometram ir pievienota programma, kuru lejupielādējot, savus datus var saglabāt datorā un analizēt ilgtermiņā. Arī šāda veida mērītajiem ir indikators, kas norāda vai asinsspiediens ir normas robežās vai arī pazemināts/paaugstināts, un funkcija, kas analizē pulsu spiediena mērīšanas laikā. Tā kā aparāts ir paredzēts izmantošanai diviem cilvēkiem, tad par katru, kas to lieto, tonometrs saglabās 99 mērījumu rezultātus.

Cilvēkam ar veselības problēmām

"Ja asinsspiediena mērītājs nepieciešams cilvēkam, kuram ir kādas sirds problēmas, piemēram, sirds aritmija, vai guļošam cilvēkam, kuram asinsspiedienu mērīs aprūpētājs, piemērots būs tonometrs, kas īpaši paredzēts plašai auditorijai - grūtniecēm, diabētiķiem, nieru slimību pacientiem, cilvēkiem ar aptaukošanos, bērniem no 12 gadu vecuma. Līdzteku jau iepriekš minētajam tonometru galvenajām funkcijām, šo mērītāju visu rezultātu analīze ir iespējama ar speciālu programmu datorā vai attiecīgā ražotāja lietotni viedtālrunī (ērtākais variants, ja, dodoties pie ārsta, mājās aizmirsta asinsspiediena dienasgrāmata).

Mērītajiem ir arī jauna funkcija, kas nosaka priekškambaru mirdzēšanu insulta profilaksei. Tā var ātrāk uzzināt, ka jāsāk rīkoties, lai izvairītos no insulta. Tā pat ir pieejama tehnoloģija pulsa aritmijas noteikšanai. Tonometram būs arī liels displejs, krāsu indikators asinsspiediena klasifikācijai, manšetes piemērotības pārbaudes funkcija, arī pēdējo 28 dienu saglabāto mērījumu vidējais rādītājs.

Asinsspiediena mērītājs ir labs ieguldījums veselības uzraudzīšanā. Svarīgi, ka ražotājs tonometriem dod piecu gadu garantiju. "Ja nu gadījumā kāda tonometra funkcija šo piecu gadu laikā pārstāj darboties, var doties uz aptieku, kurā iegādāts tonometrs. Farmaceits to nosūtīs uz garantijas remontu ražotāja pārstāvim," apstiprina farmaceite Ērika Pētersone.

Apakšdelma tonometrs

Ir ražotāji, kas piedāvā arī apakšdelma tonometrus jeb "pulksteņa" tonometrus. Tāds varētu būt ideāli piemērots cilvēkiem līdz 40 gadiem, kad asinsvadi ir tuvu ādas virskārtai, jo tad arī ir visprecīzākie asinsspiediena mērījumi ar apakšdelma tonometru. Tonometrs ir kompakts, ar speciālu plastmasas uzglabāšanas kārbiņu, ko ērti ievietot somā, doties uz darbu, izbraukumā. Galvenās funkcijas: asinsspiediena mērīšana notiek manšetes piepumpēšanas laikā (ātri rezultāti); ir iespēja noteikt neregulāru sirdsdarbību; ir tikai viena poga mērījumu veikšanai; 30 mērījumu atmiņa.

Šie ir tikai daži piemēri par tonometru piedāvājumu, funkcijām un iespējām. Ja rūpes par veselību ir patiesas, ja ir vēlme uzraudzīt savus veselības rādītājus vai nodrošināt šādu iespēju tuviniekiem, farmaceiti ar prieku konsultēs par asinsspiediena mērīšanu un palīdzēs izvēlēties piemērotāko tonometru. Rūpēsimies par veselību - tās nevar būt par daudz!

Lasi arī:

Asinsspiediena mērīšana, Photo by Mikhail Nilov from Pexels

Asinsspiediena mērīšana, Photo by Mikhail Nilov from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas