Gan segas pārvalki, gan palagi un spilvendrānas, ir veļa, kuru lietojam visbiežāk! Ja zeķes un citu apģērbu Tu maini katru dienu, tad par gultas veļas maiņu cilvēki mēdz aizmirst pat mēnesi. Ne tikai tā būtu jānomaina reizi nedēļā, bet arī jāzina, kā pareizi gultas veļu kopt.
Kāpēc pareizi kopt gultas veļu?
Guļot gultas veļā sakrājas mūsu ķermeņu sviedri, vecās ādas atliekas jeb epitēlijas daļiņas, mati un kosmētika, tai skaitā ķermeņa krēmi. Arī putekļi no gaisa nosēžas gultas veļā. Šādos apstākļos strauji savairojas putekļu ērcītes, kas var izraisīt lērums alerģiskas reakcijas. Tieši tādēļ gultas veļa ir jāmaina reizi nedēļā, turklāt atšķirīgam auduma materiālam jāpiemēro piemērota gultas veļas mazgāšana.
Satīns
Satīns ir viegli kopjams kokvilnas audums. Ja gultas veļa ir 100% no satīna, bez piemaisījumiem, tad tas ir izturīgs daudzām mazgāšanas reizēm, ātri izžūst un to ir viegli gludināt.
Satīna gultas veļu jāmazgā 40 - 60 temperatūrā, atkarībā no krāsas. Spilgtu un tumšu krāsu satīna gultas veļu ieteicam mazgāt 40°C temperatūrā, lai veļa ātri neizbalētu.
Flanelis
Flanelis ir mīksts kokvilnas audums, kurš īpaši patīkams ir ķermenim.
Tā kā flaneļa virskārta ir pūkaina, lai tā nenodiltu dēļ biežas mazgāšanas, to jāizgriež uz otru pusi vai jāievieto atbilstoša izmēra drēbju mazgāšanas maisā pirms katras mazgāšanas reizes. Mazgāšanas temperatūra flanelim piemērota līdz 40°C, bet mazgāšanas līdzekli vajadzētu izvēlēties tādu, kas nesatur enzīmus - vielas, kuras efektīvi noņem olbaltumvielu izcelsmes traipus no apģērba.
Lins
Tā kā lins ir karstuma neizturīgs audums, kas ātri saraujas nepiemērotā temperatūrā, to ieteicams mazgāt 30°C karstā ūdenī. Ar katru mazgāšanas reizi lins kļūst arvien mīkstāks un ādai patīkamāks, turklāt nedzeltē, bet uztur baltumu. Tomēr tā krāsu var būtiski mainīt saules stari, tādēļ lina gultas veļu nav ieteicam žāvēt tiešos saules staros un gludināt to nepieciešams no kreisās auduma puses.
Zīds
Zīda gultas veļa ir dabīga, ķermenim patīkama un atstāj labvēlīgu iespaidu uz matiem un ādu. Bet zīds pieprasa īpašu kopšanu. Zīda gultas veļu jāmazgā ne vairāk kā 30°C karstā ūdenī, neizmantojot mazgāšanas līdzekļus, kas satur enzīmus, jo tas ir olbaltumvielu izcelsmes. Nekādā gadījumā tā kopšanai nedrīkst izmantot arī hloru saturošus līdzekļus. Ir speciāli zīdam paredzēti mazgāšanas līdzekļi, ko ieteicams izvēlēties arī zīda gultas veļai. Zīdu nedrīkst žāvēt atklātos saules staros. Gludinot zīda audumu, tas jāizgriež uz otru pusi.
Katūns
Katūna gultas veļa ir gaisa caurlaidīga, izturīga, ilgi kalpo, ir viegli mazgājama un kopjama. Tas ir kokvilnas audums, kas mazgājams 40°C temperatūrā ar jebkādu mazgāšanas līdzekli. Žūst ātri, ir viegli gludināms.
Trikotāža
Trikotāža ir plāns un ķermenim patīkams, maigs, arī elastīgs audums, kam nav nepieciešama īpaša kopšana. Pēc mazgāšanas 40°C temperatūrā neizstaipās, nemaina krāsu, trikotāžu var arī negludināt.
Sintētika
Sintētiskās gultas veļas kopšana ir vienkāršākā, jo šāda gultas veļa nesaraujas, neizbalē, nesaveļas un nepārklājas ar bumbulīšiem, ātri žūst, viegli gludinās, neizmantojot augstu temperatūru.
Ņem vērā, ka reizi mēnesī vajadzētu izmazgāt arī spilvenus un segas, kā arī iztīrīt gultas matraci, vismaz ar putekļu sūcēju.
Mazgājot gultas veļu kopā ar citām drēbēm, atceries, ka pārvalku stūros mēdz iekļūt pa kādai zeķei vai cita maza izmēra apģērba gabals.
Lasi arī:
Dūnu segu un matraču tīrīšana pēc ziemas
Kas jāņem vērā, izvēloties gultu bērnam
11 fakti, kurus Tu, iespējams, nezināji par gultas blaktīm
Gulta, palags, spilvens, sega, foto - Unsplash