Krīze. Foto:Karolina Grabowska, Pexels.com
Informatīvajā telpā to vien dzirdam - apkures cenas kļūs
arvien dramatiskākas, pārtika arvien dārgāka un gaidāmā ziema būs viena vienīga
izdzīvošanas skola. Arī draugu un radu saietos gaidāmā krīze ir viens no
populārākajiem tematiem.
Protams, ka cilvēki ar stiprākiem nerviem apkārt esošo informāciju adekvāti filtrē un cenšas izdomāt pēc iespējas racionālāku rīcības plānu. Tikmēr tie ļaudis, kam daba nav dāvājusi dzelzs nervus sāk grimt izmisumā. Un pilnīgi dabiski, ka viņus pārņem arvien lielākas bailes.
Kā mēģināt atbrīvoties no bailēm par krīzi:
Mēģini saprast no kā tu baidies visvairāk
Lai atbrīvotos no jebkurām bailēm psihologi iesaka vispirms šīs bailes konkrēti nodefinēt. Krīzes baiļu gadījumā jāmēģina saprast no kā tad ir bail visvairāk – ka nevarēs samaksāt rēķinus, pabarot bērnus vai varbūt vienkārši no nezināmā, ko šādas krīzes mēdz nest sev līdzi. Kad bailes nodefinētas, nākamais solis, kas jāpaveic- ļoti sīki un smalki jāmēģina iztēloties šī situācija. Kas tajā notiek, kā jūs jūtaties un kā rīkojaties. Protams, ka tā nav nekāda patīkamā nodarbe un kādu laiku pēc šīs iztēles spēles jūs varat justies vēl sliktāk, bet pēc tam bailēm būtu jāiet mazumā.
Jāmēģina domāt maksimāli racionāli
Jāsaprot, ka mēs neviens šajā pasaulē neesam pasargāti nedz no prognozētām krīzēm, nedz arī neprognozētām. Protams, būtu lieliski, ja visi cilvēki spētu sagatavot pienācīgus uzkrājumus, drošības spilvenus, pārtikas rezerves, pagaidu mājvietas citās valstīs un ko tik vēl ne. Bet būsim reāli – lielai daļai tas tomēr nav pa spēkam. Un sevi grauzt par to nekādā gadījumā nevajadzētu. Tā vietā jāpadomā, kas ir kaut vai pats mazākais ko es varu darīt tagad. Var papētīt darba sludinājumu portālus un vismaz apdomāt potenciālos piepelnīšanās veidus, ja tādi būs nepieciešami. Var mēģināt kaut nelielus naudas uzkrājumus sākt veidot tikai tagad. Labāk tā, nekā nekā. Ja ir iespējas – protams der padomāt par alternatīviem enerģijas ieguves veidiem, par energoefektīvāku mājokli un ekonomiskāku auto ( vai atteikšanos no tā). Bet ja īsti šādu iespēju nav – sevi par to nosodīt nedrīkst. Jāsaprot, ka psiholoģiski sagrauts cilvēks krīzes situācijā būs krietni vien nespējīgāks risināt problēmas. Tāpēc maksimāli jāmēģina saglāb psiholoģiska stabilitāte.
Varbūt viss būs labi
Protams, ka tiešām uztrauktam cilvēkam frāze ‘’ gan jau viss būs labi’’ var likties nenormāli kaitinoša. Un tas ir pilnīgi saprotami. Tomēr kaut nedaudz optimisma vēl nevienam nav nācis par ļaunu. Galu galā pasaulē notiek aktīvs darbs pie alternatīvu enerģētikas resursu radīšanas. Valdība spriež par atbalsta programmām mājsaimniecībām. Un visas pasaules krīzes vienmēr ir bijušas cikliskas. Viss pilnīgi noteikti agrāk vai vēlāk būs labi. Šo domu noteikti ir vērts paturēt savā prātā.
Noderīgi:Krīze. Foto:Karolina Grabowska, Pexels.com