Māja rudenī, foto - Scott Webb, Unsplash
Par sevi parūpēties varam mēs paši, tomēr mums vienmēr jāparūpējas par mūsu vidi. Arī mūsu mājas ikdienā prasa rūpes. Pretējā gadījumā, varam iedzīvoties dažnedažādās problēmās. Laikam mainoties, mums jāpielāgojas visādiem apstākļiem. Rūpes par māju atšķiras katrā gadalaikā, tādēļ mēs sniegsim dažus vērtīgus padomus, kā parūpēties par māju tieši rudens periodā.
Pārbaudi apkures sistēmas
Pat, ja esi uzsācis apkures sezonu vai dari to ik pa laikam visa gada garumā, neaizmirsti, ka pirms intensīvas apkures sezonas uzsākšanas obligāti jāpārbauda visu, kas saistīts ar apkures sistēmām, sākot no apkures padeves avota, vienalga, vai tas ir granulu vai gāzes katls, vienkārši krāsns vai kamīns, līdz pat dūmvadiem un skurstenim.
- Noteikti pārbaudi siltuma padeves avota tehnisko stāvokli.
- Pārbaudi filtrus un iztīri vai nepieciešamības gadījumā nomaini visus filtrus, ja tādi ir.
- Veic ūdens cauruļu un radiatoru tehnisko apskati – vai nekur nepilst ūdens?
- Kārtīgi iztīri cukas!
- Pārbaudi, skursteņa stāvokli! Noteikti iztīri skursteni no aizsērējumiem, apaugumiem un iespējamām putnu ligzdām.
- Neaizmirsti parūpēties arī par ugunsdrošību mājā! Dūmu detektori var Tevi pasargāt no ugunsnelaimes.
Pārbaudi jumta stāvokli
Ja vēl neesi paspējis pārbaudīt jumta stāvokli, ir pēdējais laiks to izdarīt!
- Pārliecinies, ka jumtam nav bojājumi un tas nevienā vietā netek. Ja pamani kaut nelielu defektu, kas vēl nerada postījumus, noteikti izlabo to laicīgi – neatliec uz vēlāku, jo mainīgie laikapstākļi ātri vien var veicināt defekta progresu.
- Iztīri lietus ūdens noteksistēmas no rudens lapām.
- Laicīgi pasargā sevi no sniega un ledus slīdējumiem no jumta. Izvairīties no tā vari, uzstādot jumta sniega barjeras.
Novērtē vispārējo ēkas sienu stāvokli
Noteikti apstaigā māju un pārliecinies, vai sienās nav izveidojušās plaisas. Plaisas var liecināt par nopietniem ēkas bojājumiem. Ja ieplaisājis tikai apmetums, iespējams, nav bijis izvēlēts kvalitatīvs materiāls, tomēr, ja plaisas ir lielākas, noteikti vērts piesaistīt speciālistu mājas tehniskā stāvokļa novērtēšanai. Pat mazākās plaisas neatstāj, caur tām iekļūst mitrums un var veidoties pelējums.
Citi noderīgi padomi:
- Pārliecinies, vai mājā neveidojas caurvējš. Biežākais caurvēja iemesls ir nepietiekami noblīvēti logi, tādēļ sagatavo tos rudenim un ziemai. Lai no tiem nepūstu, var izmantot blīvgumiju!
- Sausumam un mitrumam ir jābūt līdzsvarā – gluži kā iņ un jaņ. Ja telpas būs pārāk mitras – veidosies pelējums. Apkure sausina gaisu, kā arī mitruma nosūcēji ir lielisks veids, kā to mazināt. Savukārt, pārāk sausu gaisu mitrina ar gaisa mitrinātājiem. Galvenais, uzturi gaisa mitrumu normas stāvoklī!
- Ja pie no mājas izvadīts ūdens krāns, noteikti to atslēdz un lieko ūdeni notecini, lai uznākot salam, ūdens tajā neizplešas un caurule neplīst.
- Pārbaudi arī piebraucamo ceļu pie mājas, ja tas ir asfaltēts. Ja izveidojušās plaisas, laicīgi tās aizpildi ar cementu, pretējā gadījumā pēc ziemas sasaluma var nākties mainīt segumu.
Māja rudenī, foto - Scott Webb, Unsplash