Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā pateikt bērnam “NĒ”?

Kā pateikt “NĒ” var likties muļķīgs jautājums. Tomēr šis īsais nolieguma vārds bieži vien ir grūti pasakāms, it sevišķi bērniem. Bērni prot iežēlināt vecākus un jau pēc “Nē” sadzirdēšanas palaist tādu krokodilu asaru jūru, ka vecāki apžēlojas un tomēr pārkāpj savu “Nē”. Tomēr bērni ir gana labi manipulatori, lai šo brīdi piefiksētu un turpmāk vienmēr palaistu pār vaigiem tecēt “bēdu upi”, lai pakļautu vecākus. Trakāki gadījumi, ja raudāšanu pavada izteiktas dusmu lēkmes, spiegšanas, kliegšanas, sišanas. Turklāt tas notiek arī sabiedrībā, kurā vecāki mēdz saskarties ar nosodījumu un greiziem skatieniem vai pat aizrādījumiem arī no svešu cilvēku puses. Tieši tādēļ pateikt “NĒ” bērnam nav viegli. Tomēr tas ir izdarāms.

Atrodi piemērotu novirzīšanu

Tā vietā, lai koncentrētos uz nē, “atrodi, ko bērns var darīt, piemēram, bērns, kurš vēlas pūst burbuļus mājā, var tikt novirzīts ar tekstu “Mēs varam pūst burbuļus ārā vai garāžā”. Bērns, kurš vēlas cepumu, var tikt novirzīts ar tekstu "Vari paņemt siera gabalu vai ābolu". Šī metode darbojas , jo tā piedāvā dzīvotspējīgu, pieņemamu alternatīvu nevēlamai darbībai un ļauj bērnam justies, ka tā vietā, lai kaut ko aizliegtu, viņam faktiski tiek dota iespēja.

Jautā

Ļauj bērnam iztēlē iegūt to, ko viņš vēlas. Piemēram, pieņemsim, ka ej garām McDonald’s un viņš lūdz doties, bet Tev ieplānotas vakariņas mājās. Pēc “nē” pateikšanas un sūdzību uzklausīšanas viņam jautāt, ko viņš būtu pasūtījis, ja jūs būtu devušies uz McDonald’s? Ar kečupu vai bez kečupa? Kādu rotaļlietu vēlējās iegūt? Bērni bieži vien jūtas pietiekami apmierināti, tikai izpildot šo uzdevumu.

Izliecies nedaudz apjucis

Uzspēlē “nē” spēli. Ja viņš sāk gausties, padziedi šo vārdu, piemēram, pie kādas dziesmas, kas ienāk prātā, pievieno vārdu "nē". Tas viņam likts smieties, un viņš, atbildot uz to, sāktu dziedāt "jā" — patiesībā tas ir diezgan jautri.

Nesaki vienkārši skarbu “Nē” automātiski

Kad bērns vēršas pie Tevis pēc kaut kā, jautā viņam, kāpēc viņš vēlas vai ir vajadzīga šī lieta vai darbība. Ja viņa atbilde sniedz Tev ieskatu, kāpēc vajadzētu piekrist, tad saki arī “jā”. Ja tomēr saki “nē”, tad vismaz bērns zina, ka ir uzklausīts, nevis vienkārši viņam atteikts.

Izmanto to taupīgi

Paturi vārdu “nē” patiesi bīstamām situācijām, kad vari sniegt vecumam atbilstošu skaidrojumu savai argumentācijai. Citkārt atrodi alternatīvus vārdus, lai saglabātu robežas, piemēram:

"Ne šodien"

"Varbūt citu reizi"

"Izvēlēsimies kaut ko citu."

Nevelc garumā

Jaunākiem bērniem iesaka izmantot īsus paskaidrojumus, piemēram, “Nav labi atņemt bērnam rotaļlietu”, un virzi bērnu tālāk, lai atrastu citu rotaļlietu vai darbību. Vecākiem ir tendence justies, ka viņiem ir jāpaskaidro un atkārtoti jāpaskaidro bērnam, kāpēc teica" nē," bet tas nav jādara. Īsāks skaidrojums patiesībā ir labāks, jo maza bērna intelektuālās spējas mēdz nesekot pieaugušā argumentācijai ilgstoši. Gari skaidrojumi bieži liek viņiem justies apmulsušiem un neapmierinātākiem.

Jebkurā gadījumā izturies pret bērnu cieņpilni, jo tas ir mazs cilvēks jau no dzimšanas brīzā, kas ir pelnījis cieņu. Par to vairāk vari uzzināt, noskatoties pievienoto video.

Aktuāli:

Kā veicināt Ukrainas bēgļu bērnu iekļaušanos sabiedrībā?

Auklīšu kursi un bērnu aprūpes pamati: kursi profesijai un ikdienas rūpēm

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas